بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران؛ هفتم مرداد

روزنامه‌های صبح امروز تهران در حالی که در صفحات اول خود با نقش‌ها و شعارهای اسلامی خبر از نزدیک شدن روزهای عزاداری برای امام اول شیعیان شده اند سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در تائید دولت آینده در صدر اخبار خود آورده و همزمان به انتقاد از اصولگرایان و گروه‌های تندروها برخاسته اند که دولت آینده را زیر فشار گذاشته است.

ابراز نگرانی از وضعیت اقتصاد کشور که زمان زیادی برای ترمیم آن لازم است از بخش‌های مهم این روزنامه‌هاست.

تیتر و عکس گزارش اصلی روزنامه قانون

Image caption تیتر و عکس گزارش اصلی روزنامه قانون

آذر منصوری در مقاله ای در اعتماد نوشته حال که با آمدن روحانی و پیروزی ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل امید و نشاط در جامعه به بی‌سابقه‌ترین حد خود حداقل در چهار سال گذشته رسیده است، اصولگرایان تلاش خواهند کرد با کشیدن خط قرمز‌هایی برای چینش کابینه جدید این امید را به یأس تبدیل کنند. بیشترین نگرانی آنان از حضور اطرافیان خاتمی و هاشمی‌ رفسنجانی در میان اعضای کابینه است و به نظر می‌آید در زمان باقی مانده نیز بر فشارهای خود بیفزایند.

به نوشته نویسنده اصلاح طلبان: اصولگرایان فراموش کرده‌اند که احمدی‌نژاد در چینش کابینه اجازه حضور حتی اصولگرایان معتدل را که نداد هیچ بلکه با عزل و نصب‌های غیر موجه وزرای خود آنها که حتی اندکی با خود زاویه داشتند را نیز کنار زد. افراطیون بدون توجه به عوامل عدم توفیق خود در انتخابات اخیر و آسیب‌شناسی واقع بینانه این شکست در پی آنند که عدم ائتلاف کاندیداهای خود را به عنوان تنها عامل شکست در انتخابات به جامعه بقبولانند.

مقاله اعتماد در نهایت نوشته: در حالی که تمامی آمارهای رسمی دولت از میزان بدهی‌های دولت و عدم توازن بودجه با منابع موجود حکایت می‌کند، افراطیون بدون توجه با این واقعیت‌ها در تلاشند تا با پاک کردن صورت مساله به مطالبات موجود دامن زنند. طرح مسائلی مانند پررنگ کردن رفع تورم و بیکاری در کوتاه‌ مدت ناشی از همین راهبرد آنان است. واقعیت موجود حاکی است انحلال سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت در کنار اجرای ناصحیح و غیر کارشناسی طرح هدفمندی یارانه‌ها دولت جدید را با مشکلاتی مواجه ساخته است که در کوتاه‌ مدت توقف و رفع این آسیب‌ها غیر ممکن خواهد بود.

هشداری به رییس جمهور منتخب

کسری نوری در مقاله ای در بهار خطاب به رییس جمهور منتخب نوشته: آقای روحانی! کیست که نداند مبانی نظری و تئوریک این برنامه‌های جناب‌عالی ریشه در گفتمان اصلاح‌طلبی دارد؟ حالا بگویند شما عضو هیچ جریان و تشکل اطلاح‌طلبی نبوده‌اید. خب، بگویند! رییس‌جمهوری منتخب! شما بهتر از هر کسی می‌دانید کدام نهادها و وزارتخانه‌ها ابزار دست حضرت‌عالی برای تحقق این برنامه‌ها هستند. اجازه دهید نامشان را با هم مرور کنیم، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد و وزارت علوم.

به نوشته این مقاله شاید لازم به یادآوری نباشد که بگوییم بخش قابل‌ توجه حمایت‌هایی که متوجه حضرت‌ عالی شد از بطن و متن افراد و گروه‌هایی بود که هر‌ یک به نوعی زندگی و هویتشان با شرح وظایف این وزارتخانه‌ها پیوند خورده است. این چهار وزارتخانه، نماد هویت فکری و رویکرد کابینه و در دسترس‌ترین شاخص برای قضاوت اولیه در پایبندی شما به وعده‌ها و برنامه‌هایتان به حساب می‌آیند.

مقاله بهار تاکید می‌کند: کسانی که امروز رییس دولت منتخب را از عارف‌ها، جهانگیری‌ها، نجفی‌ها، زنگنه‌ها، یونسی‌ها، مسجدجامعی‌ها، بانک‌ها، توفیقی‌ها، فرجی‌داناها، کلانتری‌ها، حجتی‌ها، صفدرحسینی‌ها و خلاصه هر که با خاتمی و هاشمی کار کرده بر حذر می‌دارند، فردا فهرستی به دست شما می‌دهند که معاون اولش حسین شریعتمداری البته با اختیارات ریاست‌جمهوری، وزیر کشورش حسین الله‌کرم، اطلاعاتش روح‌الله حسینیان، علومش کامران دانشجو یا رحیم‌پور ازغدی و... خواهد بود!

همه اعتدالگرا شده اند

مرتضی گلپور در تهران امروز نوشته این روزها همه اعتدالی هستند. حتی آنان که تا پیش از ۲۴‌ خرداد، نه واژه اعتدال به گوش‌شان خورده بود و نه اشاره‌ای به ضرورت اعتدال برای کشور می‌کردند. آنان حتی یادشان افتاده است که از ابتدا اعتدالی بوده‌اند و اساسا آنچه امروز کشور به آن نیاز دارد، همین اعتدال است. اما بسیاری از همراهان تازه گفتمان اعتدال، خود از حامیان افراط بوده‌اند، خواه در این جریان بوده باشند یا در آن جریان، خواه این ور بوده باشند یا آن ور.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

به نوشته این مقاله سکوت در برابر ۸ سال افراط‌گرایی در کشور و گذشتن از کنار آن، بی‌ آنکه نقش خود را در گسترش افراط در کشور پذیرفته باشیم، حکم بازارگرمی را دارد که هدفش، تضمین حضور خویش در فضای سیاسی کشور است. اما همین تغییر فضای سیاسی کشور و همه‌گیرشدن اعتدال، خود می‌تواند به یک افراط‌گرایی دیگری در کشور دامن بزند، افراط‌گرایی که از قضا خود با نقد نسبت به وضع موجود قدرت یافت.

تهران امروز در نهایت نوشته گرچه دولت یازدهم هنوز کار خود را آغاز نکرده است و گفتمان اعتدال به تمامی در جامعه تسری نیافته است، اما از اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که مستقل بودن چه راه دشواری خواهد بود. این دشواری از قضا برای آن دسته از گروه‌ها، رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای خواهد بود که بنا دارند مانند ۸ سال گذشته، وامدار دولت، گفتمان یا صاحبان قدرت و نفوذ نباشند. تکیه بر واقعیت و تلاش برای واقع‌نمایی، کارویژه رسانه‌هاست.

بسترهای فسادآور

علی ربیعی که نام وی به عنوان وزیر کار در دولت آینده در روزنامه‌های امروز نقل شده در مقاله ای در بهار نوشته یکی از مشکلات اساسی حوزه اقتصاد- به‌خصوص در سال‌های اخیر- بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین تغییرات ناگهانی و بدون پشتوانه کارشناسی مدیران اقتصادی بوده است که این رویه در دولت یازدهم به‌طور جدی اصلاح خواهد شد. برای بهبود وضعیت نابهنجار کسب و کار در کشور و رفع نارضایتی‌هایی که به سبب بی‏ثباتی‌های اقتصادی در بین بعضی صنوف و فعالان اقتصادی ایجاد شده است، باید ریشه بی‌ثباتی را خشکاند و با انتخاب مدیران شایسته و با جسارت به فضای کسب و کار کمک کرد. از این رهگذر هم مردم به نقطه احساس امنیت اقتصادی خواهند رسید و هم فعالان صنوف مختلف با اطمینان خاطر برای فعالیت‌های بلند مدت خود برنامه‏ ریزی می‌کنند.

در حال حاضر کشور در وضعیتی قرار گرفته که حمایت از کارگر ایرانی و سرمایه به موضوعی گریزناپذیر تبدیل شده است زیرا دست زدن به واردات آن هم در شرایطی که کشور بیش از گذشته نیاز به ارز- آن هم برای سرمایه‌گذاری در امور زیربنایی و اساسی- دارد، جدا از این‌که به هدر دادن منابع ملی محسوب می‌شود ممکن است اثرات منفی جبران‌ناپذیری بر صنایع نیمه‌جان کشور داشته باشد و برای همیشه چراغ بعضی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را خاموش کند.

به تاکید نویسنده: اخذ تصمیمات ناگهانی و بدون پشتوانه کارشناسی بلای خانمان‌سوز اقتصاد ایران در سال‌های اخیر بوده است و دولت آینده که اعتدال را مشی خود در همه حوزه‌ها قرار داده است، دست به اصلاح رویه‌های غلط موجود خواهد زد. چه آن‌که بدون مشورت با کارشناسان حوزه اقتصادی و فعالان این حوزه هیچ تصمیم مهمی نباید اتخاذ شود. رانت‌خواری و رانت‌جویی در عرصه‌های اقتصادی نیز یکی دیگر از موانع جدی توسعه، سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و ایجاد اشتغال و کارآفرینی است.

بنزین گران همسایه

عماد حسینی در آرمان نوشته طبق اخبار روز گذشته قیمت بنزین در کشور ترکیه افزایش یافته که این مساله می‌تواند انگیزه برای انتقال غیر رسمی بنزین از ایران به کشور ترکیه را بیشتر کند. در مورد رشد قیمت بنزین در ترکیه و تاثیرات آن در میزان قاچاق در کشورمان باید به این نکته اشاره کرد که معمولا رشد قیمت حامل‌های انرژی در کشورهای همسایه، تاثیر خود را در نرخ حامل‌های انرژی در داخل کشور نیز می‌گذارد. این تاثیرات خود را در به هم خوردن توازن و ایجاد مشکلات در نرخ حامل‌های انرژی نشان می‌دهد.

به نظر نویسنده مقاله آنچه که باید بدان توجه کرد این است که در طول سالیان گذشته، حامل‌های انرژی با شوک‌های متعددی روبه‌رو بودند که از آن جمله می‌توان به پروژه کارت سوخت، سهمیه‌بندی بنزین و قانون هدفمندی اشاره کرد که هر یک مانند شوکی برای قیمت حامل‌های انرژی بود. در حقیقت در هریک از این شوک‌هایی که به حوزه حامل‌های انرژی وارد شد، قدری از میزان قاچاق کاسته شد. هرچند که با کاهش ارزش پول ملی، شوک دیگری در حامل‌های انرژی ایجاد شد که در نهایت به رشد قاچاق منجر شد. حال به نظر می‌رسد با رشد قیمت بنزین در ترکیه، باید منتظر شوک دیگری در نرخ حامل‌های انرژی بود.

مقاله آرمان تاکید کرده که: دولت درصورت بازنگری در قانون هدفمندی، بهتر می‌تواند رشد قیمت در داخل و مقایسه آن با فوب خلیج فارس را در نظر بگیرد. در حقیقت دولت ‌باید با اصلاح قانون هدفمندی، میزان رشد قیمت‌ها و تاثیر آن در میزان قاچاق را در نظر بگیرد. دولت در این میان بهتر است با کسب رای نمایندگان، بازنگری در قانون هدفمندی را قطعی کند. در غیر این صورت شوک‌هایی مانند رشد قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی به راحتی، قیمت حامل‌های انرژی در داخل کشور را تحت تاثیر قرار داده و از این طریق میزان قاچاق را افزایش می‌دهد. در این زمینه نیاز به چاره‌اندیشی دقیق‌تری احساس می‌شود که بتواند مشکل قاچاق را در کشور مرتفع کند.

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

مجوز رییس جمهور به رییس جمهور

واگذاری مجوز تاسیس دانشگاه غیر انتفاعی به محمود احمدی نژاد موضوعی است که قانون نظر دو تن را درباره آن پرسیده. فروغ افروغ گفته: این اقدام نوعی رانت است. در بهترین حالت یک رانت فرهنگی است اینکه هرکسی برای مدت مشخصی ریاست دولت را به عهده می‌گیرد و بعد به سراغ استفاده از موقعیت خود برود و برای دوران بعد از ریاستش موقعیت‌های شغلی‌ ایجاد کند کار پسندیده‌ای نیست. با این تفاسیر حداقل دیگر شعار عدالت و سلامت ندهند.

اما بهمن شریف زاده رفتیم که همیشه تمام قد از اقدامات محمود احمدی نژاد حمایت می‌کند، گفته:بحث دانشگاه ایرانیان ماجرای دیروز و امروز نبود و از چند سال پیش مطرح بود. این طرح در خصوص عضویت دانشمندان ایرانی است که در خارج از کشور اقامت دارند و مشغول کار هستند مطرح شد و حتی مدتی قبل تعدادی از این دانشمندان به ایران آمدند و در جلسه مربوطه شرکت کردند. وی در ادامه خاطر نشان کرد که کسانی که مغایرتی با نظام جمهوری اسلامی‌ ایران نداشته باشند می‌توانند در این دانشگاه به عضویت هیات علمی‌ در‌ بیایند. اوباز گرداندن مغزهای خارج نشین را از آرزوهای کشور معرفی کرد.

مشاور معاون رییس جمهور فعلی در پاسخ این سئوال که چرا احمدی نژاد در این روزها مشغول اجرای طرح‌ها و تصمیماتی است که از نظر مشاوران رئیس جمهور آینده درست نیست و هزینه ایجاد می‌کند، مجددا زبان به تعریف و تمجید گشود به خبرنگار قانون گفته: شخص احمدی نژاد یک تفاوت اساسی با دیگران دارد که عبارت‌ از این است که همان‌طوری که خود گفته بود تا دقیقه آخر دست از انجام وظیفه بر‌ نمی‌دارد. پس وقتی تفکر این است نمی‌توان توقع داشت که این روزها بیکار بنشیند.

کارتون روز

Image caption زنده یاد محمود استاد محمد، کار نادر رحمانی

مطالب مرتبط