اندونزی ایران را در لیست سیاه قرار داده است

پناهجوی ایرانی در اندونزی
Image caption چند هزار ایرانی به علت ورود غیرقانونی یا ارتکاب جرایم دیگر در اندونزی بازداشت هستند

اندونزی ایران را در لیست سیاه قرار داده و دریافت روادید ورود به آن کشور را برای شهروندان ایرانی دشوارتر کرده است.

دیان ویرنجوریت، سفیر اندونزی در تهران، در گفتگو با خبرنگاران گفته است که در حال حاضر، ۵ هزار شهروند ایرانی در بازداشتگاه های اندونزی به سر می برند، ۵۰۰ ایرانی در زندان‌های اندونزی محبوس هستند و برای ۴۷ نفر ایرانی نیز به جرم قاچاق مواد مخدر، حکم اعدام صادر شده است.

قوانین اندونزی برای برخی جرایم، از جمله جرایم مرتبط با مواد مخدر، مجازات اعدام پیش بینی کرده هر چند در سال های اخیر، احکام اعدام به ندرت به اجرا گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - دیان ویرنجوریت گفته است که اندونزی دارای طبیعتی بکر و زیباست و هر ساله چند هزار جهانگرد ایرانی به آن کشور سفر می‌کنند اما برخی از ایرانیان، از شرایط آسان ورود به آن کشور، برای مهاجرت غیر قانونی به استرالیا سوء استفاده کرده‌اند.

وی گفته است که برخی از ایرانیان هم "با اهدافی به جز تفریح" وارد اندونزی می‌شوند.

سفیر اندونزی در این مورد گفته است که تعدادی از ایرانیان که به قصد پناهندگی به استرالیا از طریق اندونزی وارد این کشور می شوند، پول کافی ندارند و برای کسب پول لازم جهت تامین هزینه سفر قاچاق به استرالیا، توسط "افراد سودجو و فاسد" به کار گرفته می‌شوند.

به این ترتیب، این افراد علاوه بر ورود غیرقانونی به اندونزی، مرتکب جرایم دیگری نیز می‌شوند.

ایران در لیست سیاه

در مورد کسانی که در بازداشتگاه‌های اندونزی به سر می‌برند، دیان ویرنجوریت گفته است که اگر پس از تحقیقات، مشخص شود که جرم این افراد منحصر به ورود غیرقانونی به اندونزی بوده، به ایران بازگردانده می‌شوند اما در صورت ارتکاب جرایم دیگر، محاکمه و مجازات خواهند شد.

Image caption برخی ایرانیان در مرحله اول برای مهاجرت غیرقانونی به استرالیا وارد اندونزی می شوند

سفیر اندونزی در مورد تاثیر شرایط کنونی بر شرایط سفر ایرانیان به آن کشور نیز گفته است که دولت اندونزی شرایط ورود برای شهروندان ایرانی را آسان گرفته بود اما بروز مشکلات بعدی باعث شد که مقررات سختگیرانه‌تری مانند لزوم رزرو هتل یا داشتن بلیت بازگشت هواپیما را اعمال کند اما این اقدامات هم نتیجه بخش نبوده است.

به گزارش ایسنا، وی گفته است "از هر ده نفر ایرانی که به اندونزی می روند، پنج نفر باز نمی گردند."

برخی از ایرانیان برای ورود غیرقانونی به اندونزی، به کشور مالزی می‌روند و از آنجا به طور قاچاق، از طریق یکی از چند هزار جزیره تشکیل دهنده اندونزی وارد این کشور می‌شوند.

وی با یادآوری هزینه نگهداری این افراد، گفته است که دولت اندونزی مایل نیست که شهروندان کشوری به جای سفر به اندونزی برای گردشگری، برای آن کشور مشکل ایجاد کنند و به همین دلیل هم، ایران را لیست سیاه قرار داده است. علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای افغانستان، پاکستان و سریلانکا هم در لیست سیاه دولت اندونزی قرار دارند.

قرار گرفتن در لیست سیاه به معنی آن است که از ماه آینده، دریافت روادید سفر به اندونزی برای شهروندان ایرانی دشوارتر می شود و به جای صدور روادید در فرودگاه، ایرانیان باید ویزای سفر به اندونزی را پیشاپیش از سفارت آن کشور در تهران دریافت کرده باشند.

مطالب مرتبط