معاون گمرک ایران: ۳۳۰ تن دارو در فرودگاه تهران بلاتکلیف است

Image caption رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو می‌گوید "۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار" دارو در گمرک ایران رو به فاسد شدن است

یک مقام دولتی در ایران گزارش‌ها درباره توقف دارو پشت سد گمرک را تایید کرده و گفته است که ۳۳۰ تن دارو در فرودگاه امام خمینی تهران بلاتکلیف مانده است.

محمدرضا نادری، معاون فنی گمرک ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته است در حال حاضر این داروها پشت سد گمرک مانده‌اند چون واردکنندگان نتوانسته‌اند مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای را پرداخت کنند.

بانک مرکزی ایران خواسته است واردکنندگان این داروها مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ تومانی و ارز ۲۴۷۷ تومانی را پرداخت کنند تا بتوانند داروها را ترخیص کنند و در بازار بفروشند.

این معاون گمرک ایران گفته است که این اداره پیشنهاد داده نیمی از این کالاها ترخیص شوند تا واردکنندگان آن بتوانند پول لازم را برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت ارز به دست بیاورند.

آقای نادری گفته که گمرک حاضر است این داروها را با تعهد وزارت بهداشت ترخیص کند.

معاون فنی گمرک گفته است وزارت بهداشت هنوز درخواستی در این باره نداده است.

هفته پیش هم ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم از دستور اخیر بانک مرکزی انتقاد کرده بود.

به گفته آقای ریاحی، به خاطر "همکاری‌نکردن" بانک مرکزی ایران، حدود "۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار" دارو در گمرک‌های داخلی ایران رو به فاسد شدن است و شرکت‌های واردکننده دارو هم نقدینگی لازم برای ترخیص این داروها را ندارند.

هشدارهای قبلی درباره بخش‌نامه بانک مرکزی

دو روز پیش در ‌۲۸ ژوئیه، ۶ مرداد، مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفته بود که در ۲۵ روز گذشته به هیچ کالایی ارز اختصاص نیافته و این امر به‌زودی در مورد دارو، کالاهای اساسی و خوراک دام و طیور مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

آقای حریری این مشکل را ناشی از اختلاف میان وزارت تجارت و بانک مرکزی دانسته و به‌شدت از عدم هماهنگی بخش های مختلف دولت انتقاد کرده بود.

محمدرضا نادری، معاون گمرک ایران، پیش‌تر هم از بخشنامه بانک مرکزی در مورد مشروط‌شدن ترخیص کالاها به پرداخت مابه‌التفاوت ارز توسط واردکنندگان انتقاد کرده بود.

به گفته آقای نادری، "بر اساس تصمیم بانک مرکزی، حتی کالاهای وارداتی که چند سال قبل هم ثبت سفارش و گشایش اعتبار شده‌اند، مشمول دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای هستند."

معاون گمرک ایران این تصمیم را "بسیار عجیب" توصیف کرده و هشدار داده بود که این اقدام فشار زیادی به واردکنندگان و تولید کنندگان دارو و کالاهای اساسی وارد خواهد کرد.

تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در یک سال گذشته، مشکلات زیادی در فروش نفت و انتقال پول حاصل از آن برای این کشور ایجاد کرده است.

این مشکلات به ویژه در تأمین دارو و کالاهای اساسی خبرساز و نگرانی‌آفرین بوده است.

اوایل تابستان سال گذشته تأخیر در واردات خوراک طیور باعث جهش ناگهانی قیمت مرغ و بروز نارضایتی‌های گسترده در ایران شد.

مطالب مرتبط