بازتاب فتوای آیت‌الله خامنه‌ای درباره 'بیان ظلم مسئولین'

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای طرح کمبودها و ضعف ها را در صورت تضعیف حکومت اسلامی مجاز ندانسته است

انتشار مجموعه‌ای از فتواهای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در خبرگزاری تسنیم، بازتاب گسترده ای در تعدادی از سایت ها، از جمله سایت‌های منتقد، و شبکه های اجتماعی داشته است.

از جمله فتواهایی که در این مجموعه گنجانده شده، نظر آیت‌الله خامنه‌ای در باره بیان ظلم مسئولین در برابر مردم و نیز در باره بهائیان است. در گردآوری این فتواها به زمان صدور آنها اشاره نشده است.

در این مجموعه آمده است که رهبر جمهوری اسلامی ایران افشای ظلم مسئولان حکومتی و افشای کمبودهای جمهوری اسلامی را غیرمجاز و در شرایطی حرام اعلام کرده است.

در یکی از این فتاوی، آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که "گزارش دادن ظلم به مراکز و مراجع مسئول برای پیگیری و تعقیب بعد از تحقیق و اطمینان نسبت به آن اشکال ندارد و حتی اگر از مقدمات نهی از منکر محسوب شود، واجب می‌گردد، ولی بیان آن در برابر مردم وجهی ندارد بلکه اگر موجب فتنه و فساد و تضعیف دولت اسلامی شود، حرام است."

این فتوا، که متن آن در بخش استفتائات وبسایت رهبر جمهوری اسلامی در فصل "تقلید از فرهنگ غرب؛ تجسس و خبرچینی و افشای اسرار" آمده، در پاسخ به این سئوال صادر شده است که "آیا بیان ظلم یا خیانت برخی مسئولین ادارات در برابر مردم جایز است؟"

سئوال دیگری که در همین فصل مطرح شده این است که "عده‌ای در برابر دیگران مبادرت به طرح کمبودها و ضعف‌هایی که در جمهوری اسلامی وجود دارد می‌کنند، گوش دادن به این سخنان و حکایت‌ها چه حکمی دارد؟"

رهبر جمهوری اسلامی چنین عملی را نیز مجاز ندانسته و گفته است: "واضح است هر عملی که موجب بدنام شدن چهره جمهوری اسلامی که در برابر کفر و استکبار ایستاده است، شود، به نفع اسلام و مسلمین نیست. بنابراین، اگر این سخنان موجب تضعیف نظام جمهوری اسلامی باشد، جایز نیست."

برخی سایت های منتقد حکومت ایران، این فتواها را مورد بررسی قرار داده و در مورد تبعات آن هشدار داده اند.

وبسایت کلمه، از رسانه‌های منتقد حکومت، با انعکاس این فتوا، یادآور شده است که پس از ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از نظام بانکی، برخی از مسئولان حکومتی معتقد بودند که نباید این موضوع رسانه‌ای می شد و آیت الله خامنه‌ای هم توصیه کرد که رسانه ها از "کش دادن" این موضوع خودداری ورزند و پیگیری آن را به نهادهای مسئول واگذار کنند.

نگرانی از "فشار بر منتقدان"

سایت کلمه از منابع خبری نزدیک به میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، ابراز نگرانی کرده است که "فتوای رهبری راه را برای فشار بیشتر بر منتقدان و رسانه ها باز می‌کند."

خبرگزاری تسنیم همچنین این فتوای آیت‌الله خامنه‌ای را منتشر کرده که گفته است "هرگونه گفتار و کردار و رفتاری که در زمان حاضر سوژه و بهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود شرعا حرام موکد است."

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود بارها مشکلات کشور و ناتوانی از حل این مشکلات را به "دشمن" نسبت داده و خواستار هشیاری در برابر "دشمن" شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در فتوای دیگری با تکرار این نظر که "ولایت فقیه شعبه‌ای از ولایت ائمه اطهار است که همان ولایت رسول الله می‌باشد" گفته است که "در مسایل مربوط به اداره کشور اسلامی و اموری که به عموم مسلمین ارتباط دارد، نظر ولی امر مسلمین باید اطاعت شود اما در مسایل فردی محض، هر مکلفی باید از مرجع تقلید خودش پیروی کند."

وی در عین حال افزوده است که "عدم اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعم از اینکه بر اثر اجتهاد باشد یا تقلید، موجب ارتداد و خروج از اسلام نیست."

حکومت جمهوری اسلامی بر اساس اعتقاد به ولایت فقیه که آیت‌الله روح‌الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی، از حامیان آن بود برپا شد. اعتقاد به ولایت فقیه محل اختلاف فقهای شیعه بوده است.

یکی دیگر از فتواهای آیت‌الله خامنه‌ای، نظر او در مورد بهائیان است. رهبر جمهوری اسلامی گفته است که باید از هرگونه معاشرت با بهائیان اجتناب شود.

نحوه رفتار جمهوری اسلامی با بهائیان و دیگر اقلیت‌های دینی از جمله مواردی است که مورد انتقاد فعالان و سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر قرار داشته و به گفته منتقدان حکومت ایران، به وجهه جمهوری اسلامی در جهان آسیب رسانده است.

در حالی که آیت الله خامنه ای، فتوا داده است که باید از هرگونه معاشرت با بهائیان اجتناب شود، آیت‌الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید که در سال ۱۳۸۸ درگذشت، بهائیان را دارای حقوق شهروندی محسوب می کرد.

اکثر فقها بهائیان را خارج از دین تلقی می‌کنند و معمولا مماشات با آنان را مجاز نمی‌دانند و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز این دین را به رسمیت نمی‌شناسد.

با اینهمه، آیت‌الله منتظری در یکی از فتاوی خود گفته بود که "فرقه بهائیت چون دارای کتاب آسمانی همچون یهود، مسیحیان و زرتشتیان نیستند در قانون اساسی جزو اقلیت‌های مذهبی شمرده نشده‌اند، ولی از آن جهت که اهل این کشور هستند حق آب و گل دارند و از حقوق شهروندی برخوردار می‌باشند، همچنین باید از رافت اسلامی که مورد تاکید قرآن و اولیاء دین است بهره‌مند باشند."