آمار ۵۰۰ زندانی ایرانی در اندونزی 'غیر واقعی است'

Image caption شماری از پناه‌جویان ایرانی و افغان تلاش می‌کنند سوار بر قایق و به صورت غیرقانونی خود را از اندونزی به استرالیا برسانند

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه ایران، اظهارات سفیر اندونزی در تهران را که گفته بود ۵۰۰ ایرانی در اندونزی زندانی هستند، رد کرده است.

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با سایت 'خانه ملت'، با تایید زندانی بودن تعدادی از شهروندان ایرانی در اندونزی گفت: "آماری که دستگاه دیپلماسی کشورمان دارد، کمتر از ۵۰۰ زندانی در این کشور است."

او آمار مشخصی از زندانیان ایرانی در اندونزی ارائه نداد اما گفت صحت و سقم این آمار باید توسط سفارتخانه ایران در اندونزی تایید شود.

روز سه شنبه، ۸ مرداد، دیان ویرنجوریت، سفیر اندونزی در تهران گفته بود در حال حاضر، ۵ هزار شهروند ایرانی در بازداشتگاه‌های اندونزی هستند، ۵۰۰ ایرانی در زندان‌های اندونزی محبوسند و برای ۴۷ ایرانی هم به جرم قاچاق مواد مخدر، حکم اعدام صادر شده است.

قوانین اندونزی برای برخی جرایم، از جمله جرایم مرتبط با مواد مخدر، مجازات اعدام پیش‌بینی کرده هر چند در سال های اخیر، احکام اعدام به ندرت در این کشور اجرا شده است.

آقای قشقاوی هم صدور حکم اعدام برای شماری از ایرانیان اندونزی را تایید کرد ولی درباره تعداد محکومان به اعدام توضیحی نداد.

قراردادی برای استرداد مجرمان میان جمهوری اسلامی ایران و دولت اندونزی وجود ندارد، اما به گقته آقای قشقاوی، ایران پیش نویس قراردادی در این زمینه را برای دولت اندونزی ارسال کرده و منتظر پاسخ این کشور است.

تایید لغو ویزای فرودگاهی برای ایرانیان

معاون پارلمانی، کنسولی وزارت امور خارجه ایران خبر صادر نکردن ویزا برای ایرانیان در فرودگاه‌های اندونزی را هم تایید کرد و گفت این اقدام با هدف "جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان به این کشور" صورت گرفته است.

آقای قشقاوی گفت ایرانیانی که قصد سفر به اندونزی را دارند از این به بعد باید از طریق سفارتخانه این کشور درخواست ویزا بدهند.

سفیر اندونزی در تهران در توضیح دلایل سخت‌تر شدن شرایط دریافت ویزا برای شهروندان ایرانی‌ گفته بود "برخی مواقع از ایران و کشورهای همسایه به اندونزی می‌آیند و از امکانات ورود آسان استفاده می‌کنند تا از آن‌جا به طور غیرقانونی به استرالیا بروند."

به گفته آقای ویرنجوریت از هر ده ایرانی که به اندونزی می روند، پنج نفر از آنها برنمی گردند.

او گفت به دلیل "مشکلاتی" که شهروندان ایرانی در اندونزی ایجاد کرده‌اند، ایران بعد از افغانستان، پاکستان و سریلانکا چهارمین کشور در لیست سیاه اندونزی است.

مطالب مرتبط