وزیر خارجه بریتانیا: آماده بهبود گام‌به‌گام روابط با ایران هستیم

حق نشر عکس PA
Image caption ویلیام هیگ برای "بحث درباره روابط ایران و بریتانیا و مسائل بین‌المللی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران" با علی اکبر صالحی تماس گرفته است

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود گفت که بریتانیا آماده بهبود روابط با ایران است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، آقای هیگ روز چهارشنبه، ۹ مرداد برای "بحث درباره روابط ایران و بریتانیا و مسائل بین‌المللی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران" با آقای صالحی تماس گرفته است.

او در این تماس تلفنی بر نیاز فوری برای اقدام در جهت پایان دادن به نگرانی‌های بین المللی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، آقای هیگ تصریح کرده است که بریتانیا آماده بهبود روابط دوجانبه با ایران "به صورت گام به گام و دوجانبه" است.

ویلیام هیگ به آقای صالحی گفته که قصد دارد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر با وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفته این کشور نگران سرنوشت "عباس یزدی"، یک ایرانی-بریتانیایی است که ماه گذشته میلادی در دوبی مفقود شد.

غیبت در مراسم تحلیف روحانی

در حال حاضر روابط ایران و بریتانیا در پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل قرار دارد.

به دنبال حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به سفارت بریتانیا و اقامتگاه کارکنان آن در تهران در آذرماه سال ۹۰ (نوامبر ۲۰۱۱)، بریتانیا با فراخوانی کلیه کارکنان خود از تهران، فعالیت خود در ایران را به حالت تعلیق درآورد و دیپلمات‌های ایرانی را هم از لندن اخراج کرد.

تماس تلفنی آقای هیگ، اولین تماس مقام های دو کشور بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

پیش از این بریتانیا گفته بود این کشور نماینده‎ای برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران نمی‌فرستد.

این تصمیم با انتقاد حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا روبرو شد که آن را "نادرست" و "از دست دادن فرصت" برای بریتانیا خوانده بود.