معاون گمرک ایران: مجوز ترخیص نیمی از داروهای انبارشده صادر شد

Image caption هم‌زمان با تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، مشکل کمبود دارو به ویژه برای بیماری‌های خاص باعث بروز نگرانی‌های جدی شده است

معاون فنی گمرک ایران از صدور مجوز ترخیص نیمی از داروهای انبارشده در گمرک فرودگاه امام خمینی تهران خبر داده است.

محمدرضا نادری امروز چهارشنبه، ۹ مرداد، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که اجازه ترخیص این داروها با "تعهد شخصی" او و "بر اساس توافق با واردکنندگان" در تاریخ هفتم مرداد صادر شده است.

آقای نادری روز دوشنبه، ۸ مرداد گفته بود که ۳۳۰ تن دارو در فرودگاه امام خمینی بلاتکلیف مانده "چون واردکنندگان نتوانسته‌اند مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای را پرداخت کنند."

بر اساس گزارش‌ها بانک مرکزی ایران از واردکنندگان این داروها خواسته مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ تومانی و ارز ۲۴۷۷ تومانی را پرداخت کنند تا بتوانند داروهایشان را ترخیص کنند و در بازار بفروشند.

معاون گمرک ایران در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی از صدور مجوز ترخیص دارو توسط گمرک رضایت داد، گفت: "بانک مرکزی راضی نباشد، چه مشکلی دارد؟"

او گفت شرایط در ایران به گونه‌ای است که "دارو در کشور وجود دارد اما به دلیل بوروکراسی اداری، حجم عظیمی از داروها در گمرک‌ها انباشت شده و به دلیل مشکلات ارزی ترخیص نمی‌شود."

آقای نادری با اشاره به بیماران صعب‌العلاجی که نیازمند دارو هستند گفت "در شرایطی که در تحریم به سر می‌بریم، خودمان هم واردات دارو را تحریم کرده‌ایم."

'داروها رو به فاسد شدن است'

دارو و تجهیزات پزشکی پیش از این در اولویت نخست واردات کالا قرار داشت و برای واردات آن ارز مرجع دریافت می‌شد.

اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت سال ۱۳۹۲ اختصاص ارز مرجع برای واردات دارو را لغو و اعلام کرد که دارو با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد.

هفته گذشته رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران هم گفته بود به دلیل "همکاری‌ نکردن" بانک مرکزی، حدود "۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار" دارو در گمرک‌های داخلی ایران رو به فاسد شدن است و شرکت‌های واردکننده دارو هم نقدینگی لازم برای ترخیص این داروها را ندارند.

همزمان با اظهارات معاون گمرک ایران مبنی بر صدور مجوز ترخیص داروهای انبار شده، مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو هم از "آغاز عملیات مربوط به ترخیص ۱۶۵ میلیون دارو از گمرک" خبر داده است.

مصطفی کریمی به خبرگزاری ایسنا گفت با هماهنگی با مدیر کل گمرک قرار شده است که "با تعهد سازمان غذا و دارو مبنی بر تسویه حساب شرکت‌های واردکننده دارو" داروهای مانده در گمرک به تدریج ترخیص شود.

تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در یک سال گذشته، مشکلات زیادی در فروش نفت و انتقال پول حاصل از آن برای این کشور ایجاد کرده است.

این مشکلات در تأمین دارو به ویژه برای بیماری های خاص مانند هموفیلی و تالاسمی باعث نگرانی‌ های جدی شده است.

مطالب مرتبط