مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۰ مرداد

سرمقاله دیروز حسین شریعتمداری در کیهان موجی از یادداشت‌ها و گزارش‌های اعتراضی روزنامه‌های مستقل را به همراه داشته است.

این در حالی است که مشکلات ناشی از عدم ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات ایران موضوعی است که اغلب روزنامه‌ها به آن پرداخته‌اند.

تعیین تکلیف برای روحانی

محمدحسین مهرزاد در روزنامه اعتمادنوشته است؛ این روزها با بازگشت اصلاح‌طلبان به چرخه مدیریت کشور و عرصه مدنی، گویی فضا برای تندروها تنگ شده است. سرمقاله دیروز روزنامه خاص اصولگرایان پس از هفته‌ها موعظه روحانی به توهین آشکاری علیه او رسید تا عمق نگرانی اصولگرایان معلوم شود.

در این سرمقاله رئیس جمهور منتخب فردی نمایش داده شده که تحت تاثیر فشارها و رودربایستی‌ها چند گزینه را در لیست کابینه جای داده و حالا چشم به راه نمایندگان مجلس است تا آنها را با رای عدم اعتماد همراه کند.

در پایان این گزارش آمده است که البته نامزدهای اصولگرا و نویسنده سرمقاله کیهان پس از انتخابات متوجه شدند اگر همه با هم یکی می‌شدند باز رای روحانی بیش از آنها می‌بود.

تصمیم سریع بگیرید

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران در سرمقاله روزنامه شرقنوشته است؛ موقعیت کالاهای اساسی و دارو، نیازمند توضیح نیست؛ کالاهای استراتژیک کشور چه به لحاظ قیمت و چه مقدار ذخیره، در اولویت اول تامین هستند.

نویسنده معتقد است که بانک مرکزی برای حل مشکل ایجاد شده با دو مسئله مواجه بود؛ نخست تامین ارز و دوم تفاوت قیمت ارز مرجع و ارزی که اخیرا به عنوان تک نرخی اعلام شده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز نگرانی‌هایی پیرامون هم قیمت کالاها و هم تامین ارز آن داشته و دارد.

به گفته آقای آل اسحاق در حال حاضر ۴۳ کشتی در بنادر معطل مانده و ۴۰ کشتی هم در راه ایران است. ۳۳۰ تن دارو نیز در گمرک فرودگاه امام خمینی تهران انبار شده و در سوی مقابل، مردم در نگرانی و فشار تامین اقلام دارویی خود به سر می‌برند. پس یک مسئله مشخص است؛ این که باید به سرعت این مشکل حل شود.

احمدی‌نژاد باز می‌گردد

ریحانه طباطبایی در روزنامه بهارنوشته است که فضای مجازی سرشار از احساس امید نسبت به روزهای پس از رفتن محمود احمدی‌نژاد است، چنان از رفتن او می‌گویند و از پایان رسیدن دوره‌اش می‌نویسند که گویا با تمام شدن روزهای او گرانی، فقر، تورم، بیکاری، تحریم و غیره، همه و همه باهم از بین می‌روند.

نویسنده در ادامه پس از ذکر وقایعی که در این هشت سال و به ویژه بعد از سال ۸۴ در ایران به وقوع پیوست رسیده به آنجا که نوشته است؛ از دروغگویی‌ها در عذابیم در حالی که خیلی ساده برای ۱۰ دقیقه دیر رسیدن سرکار دروغ می‌گوییم. کم نیستند نمونه‌های مشترک بین ما و آقای احمدی‌نژاد، پس رفتن او خوشحالی ندارد چون هر لحظه امکان بازگشتش هست.

به نوشته خانم طباطبایی، روزی می‌توان از رفتن احمدی‌نژاد خوشحال بود که تفکر انحصارگرایی، قانون‌گریزی، نقدناپذیری، خودمحور پنداری، دروغ گویی، خودبزرگ بینی و پرخاشگری از بین رفته باشد.

جنس مطالبات مردم اصلاح‌طلبانه است

اشکان بنکدار جهرمی، در روزنامه مردم‌سالاری نوشته است؛ پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم وقتی که جریان اصولگرا در رقابت برای گزینش رئیس جمهور شکست خورد، انتظار می‌رفت زاویه پندار و کردار خود با مطالبات مردم را کم و کمتر کند. اما این گروه به ویژه جریان افراطی آن نه تنها در قبول شکست تاکنون به بیراهه رفته بلکه سعی کرده تا هر آن چه در توان دارد را در جهت عقیم کردن مساعی رئیس جمهوری جدید در پاسخ به مطالبات جامعه به کار گیرد.

در پایان این مقاله آقای بنکدار جهرمی نوشته، تمامی آن چه جریان اصولگرای افراطی مطرح می‌کند، نشان از عدم اعتقاد این گروه به دموکراسی و سازوکارهای مردم‌سالارانه است و گرنه بدیهی است اقلیتی که نامزدشان در انتخابات ۱۵ درصد بیشتر رای نیاورده نمی‌تواند به یک اکثریتی که نامزدشان بیش از ۵۰ درصد رای آورده تکلیف کند که آن اکثریت از چه حق و حقوقی برخوردار است.

افتتاح پروژه ۸۰ درصدی در پارس جنوبی

جهانبخش امینی در گزارشی در روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ دولت دهم در این چند سال تلاش زیادی کرد تا حداقل افتتاح یکی از فازهای پارس جنوبی را به نام خودش ثبت کند اما در آخرین اقدام هم ناکام ماند. روز گذشته خبر افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ در حالی که هنوز در مرحله پیشرفت ۸۰ درصدی قرار دارند، بسیاری از صاحب‌نظران این حوزه را شوکه کرد.

این که پروژه‌ای نیمه‌کاره را افتتاح کنیم تا آمار کارهایمان را بالا ببریم اقدام مناسبی نیست. کارکنان پارس جنوبی بیش از هر کس دیگری از میزان پیشرفت این فازها اطلاع دارند و این افتتاح‌های نیمه‌کاره باعث بی‌اعتمادی آنها می‌شود.

به نوشته آقای امینی این کار عواقب منفی زیادی دارد، مردم در این چند سال بارها خبر این افتتاح‌های نصفه و نیمه را شنیده‌اند، پروژه‌هایی داریم که برای بار سوم و چهارم افتتاح شده‌اند اما کشور نمی‌تواند از محصولات آنها استفاده کند.

مطالب مرتبط