نقل‌قول نادرست خبرگزاری‌ها از روحانی خبرساز شد

روحانی
Image caption اظهارات منتسب به روحانی واکنش تند نخست وزیر اسرائیل را در پی آورد

نخست وزیر اسرائیل به نقل قول برخی خبرگزاری‌های داخلی ایران از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران، واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده است.

روز جمعه دوم اوت، خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش‌های منتشر شده در چند خبرگزاری داخلی ایران از مراسم روز قدس در تهران را منعکس کردند که به نقل از آقای روحانی نوشته بودند: "رژیم صهیونیستی زخمی است که سالهاست بر پیکره اسلام نشسته است و باید از میان برداشته شود."

در فیلمی که از حضور حسن روحانی در تظاهرات روز قدس منتشر شده، او حرفی درباره "از میان رفتن اسرائیل" نمی‌زند.

حسن روحانی در حاشیه راهپیمایی "روز قدس" به خبرنگاران گفت: "به هر حال در منطقه ما زخمی سال‌ها است بر دنیای اسلام نشسته، در سایه اشغال سرزمین مقدس فلسطین و قدس عزیز. و این روز در واقع یادآور آن است که مردم مسلمان این حق تاریخی خود را فراموش نخواهند کرد."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با استناد به نقل قول حسن روحانی در خبرگزاری‌ها، این سخنان را تاییدی بر اظهار نظر قبلی خود در مورد رئیس جمهوری منتخب ایران دانست.

آقای نتانیاهو با صدور بیانیه‌ای، با مشابه دانستن دیدگاه‌های حسن روحانی و محمود احمدی نژاد گفت: "روحانی چهره واقعی خود را زودتر از انتظار آشکار کرده است" و افزود "این همان چیزی است که در ذهن این فرد وجود دارد و نقشه عملیاتی رژیم ایران است."

نخست وزیر اسرائیل گفت: "به کشوری که اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند نباید اجازه داد به اسلحه اتمی دست یابد."

مارک رگف سخنگوی نخست وزیر اسرائیل پس از روشن شدن نقل قول اشتباه از آقای روحانی و اینکه او مستقیما به اسرائیل و برداشتن "زخم" اشاره ای نکرده است، گفت: "ما پای آنچه گفته ایم می ایستیم. ما فکر می کنیم، ما اطمینان داریم که اظهارات منتسب به او، نگرش واقعی او را منعکس می کند."

در فیلمی که از آقای روحانی در راهپیمایی امروز منتشر شده، وی پس از یادآوری اینکه آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، مبتکر برگزاری راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان بود، گفته است که در این روز "مردم، وحدت جهان اسلام را به نمایش می گذارند در برابر هر ظلم و تجاوز."

Image caption نتانیاهو گفته بود که بین احمدی نژاد و روحانی تفاوتی وجود ندارد

در پی انتشار اظهارات آقای روحانی به نقل از برخی خبرگزاری های داخلی، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به جمهوری اسلامی، گزارش کرد که خبرگزاری ها، اظهارات رئیس جمهوری منتخب را "تحریف کرده اند."

همچنین، گزارش های اصلاح شده بعدی خبرگزاری های ایرانی در مورد سخنان آقای روحانی، منعکس کننده اظهاراتی است که در فیلم است.

پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که انتظار ندارد این تحول باعث تغییر در سیاست هسته‌ای جمهوری اسلامی شود.

بنیامین نتانیاهو، حسن روحانی را "گرگی در لباس میش" خوانده و گفته بود دنیا نباید به او اعتماد کند.

مقامات اسرائیلی دولت ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای متهم می کنند، اما ایران این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط