احمدی‌نژاد: حل مساله فلسطین از طریق مذاکره ساده‌اندیشی است

محمود احمدی‌نژاد، در آخرین سخنرانی خود به عنوان رئیس‌جمهور ایران، در نماز جمعه تهران گفت: "اين تصور كه می‌توان از طريق مذاكره و تقسيم كردن يك سرزمين مساله فلسطين را حل كرد، ساده لوحی و ساده انديشی است."

آقای احمدی‌نژاد گفته است: "باید موجودیت رژیم صهیونیستی و نقش آن را در یک بستر تاریخی و جهانی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. یک حقیقت وجود دارد و آن این است که یک درگیری تاریخی بین جبهه شیاطین و جبهه حق و ملت‌ها وجود داشته و دارد و نمی‌شود چشم از روی این درگیری تاریخی بست."

او این سخنان را پس از تظاهرات ضداسرائیلی "روز قدس" مطرح کرد.

آقای احمدی‌نژاد گفته است: "یک سوال کردیم که گفته‌ایم چرا تعصب نشان می‌دهید، اجازه دهید یک گروه مستقل بیاید و تحقیق کند، چه قشقرقی در دنیا به راه انداختند."

او پیشتر کشتار یهودیان توسط نیروهای آلمان نازی را "افسانه" خوانده بود. هرچند بعدتر تا حدی موضع خود را تعدیل کرد و گفت مقصودش ضرورت "بررسی علمی" مساله هولوکاست بوده است.

محمود احمدی‌نژاد هشدار داده: "امروز اگر گروه‌های داخل کشور می‌خواهند اهداف خود را دنبال کنند باید مراقب دشمنان و صهیونیست‌ها باشند و نباید اینگونه باشد که برای قدرت عده‌ای همه ارزش‌ها را له کنند و مبادا کسی در نقشه و زمین دشمن بازی کند."

حضور روحانی در راهپیمایی قدس

حسن روحانی، که این هفته ریاست‌جمهوری را از آقای احمدی‌نژاد تحویل می‌گیرد نیز در راهپیمایی "روز قدس" شرکت کرده است.

آقای روحانی در این راهپیمایی به خبرنگاران گفته: "به هر حال در منطقه ما زخمی سال‌ها است بر دنیای اسلام نشسته، در سایه اشغال سرزمین مقدس فلسطین و قدس عزیز. و این روز در واقع یادآور آن است که مردم مسلمان این حق تاریخی خود را فراموش نخواهند کرد."

آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان "روز قدس" نامگذاری کرده بود.

مطالب مرتبط