آلبوم عکس: تنفیذ حکم همه روسای جمهور ایران

به روز شده:  14:08 گرينويچ - شنبه 03 اوت 2013 - 12 مرداد 1392
 • ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران. تنفیذ حکم ریاست جمهوری او در بهمن ۱۳۵۸در حالی انجام شد که آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی در بیمارستان قلب بستری بود و به همین دلیل مراسم تنفیذ اولین رئیس جمهور ایران هم در بیمارستان انجام شد. آقای بنی صدر در خرداد ۱۳۶۰ از سوی مجلس ایران عزل شد.

 • محمدعلی رجایی. پس از عزل بنی صدر دوباره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و طی آن آقای رجایی به عنوان دومین رئیس جمهور ایران انتخاب شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری او در حسینیه جماران محل اقامت آیت‌الله خمینی برگزار شد. دوره ریاست جمهوری آقای رجایی کمتر از یک ماه طول کشید و او در ۸ شهریور ۱۳۶۰ خورشیدی در جریان انفجار در مقر نخست وزیری ایران، کشته شد.

 • پس از کشته شدن دومین رئیس جمهور ایران، با برگزاری انتخابات، علی خامنه ای به ریاست جمهوری رسید. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای خامنه ای، در حسینیه جماران اقامتگاه آیت‌الله خمینی برگزار شد. احمد خمینی فرزند موسس جمهوری اسلامی در این عکس دیده می شود.

 • دومین دوره ریاست جمهوری آقای خامنه ای هم در زمان حیات آیت الله خمینی آغاز شد و مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری او همچون دو دوره پیش در حسینیه جماران انجام شد. آقای خامنه ای، اولین رئیس جمهور ایران بود که دوره اول ریاست جمهوری او به طور کامل به پایان رسید اما در اواخر دوره دوم ریاستش، با درگذشت آیت‌الله خمینی، به عنوان رهبر ایران انتخاب شد.

 • آیت الله خامنه ای تا آغاز دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، همزمان رهبر و رئیس جمهور ایران بود. اکبر هاشمی رفسنجانی چهارمین رئیس جمهور ایران بود. مراسم تنفیذ حکم او در حسینیه جماران انجام شد. این آخرین مراسم تنفیذی بود که در این محل انجام شد و اولین تنفیذی بود که توسط رهبر جدید ایران صورت گرفت.

 • تنفیذ دومین دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در «حسینیه امام خمینی» مقر رهبر جدید ایران انجام شد.

 • مراسم تنفیذ حکم دوره دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، به شکلی برگزار شد که تا دوره های بعدی هم کم و بیش به همان شکل ادامه یافت.

 • مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمد خاتمی. این اولین باری بود که رئیس جمهور جدید، حکم امضا شده خود توسط رهبر را از رئیس جمهور سابق تحویل می‌گرفت و انتقال قدرت به این شکل و به صورت نمادین انجام می‌شد.

 • آیت الله خامنه ای، در روز رای گیری که به انتخاب آقای خاتمی منجر شد، با ستایش از اکبر هاشمی رفسنجانی، گفت که هیچ کس برای او هاشمی رفسنجانی نخواهد شد.

 • تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی. آقای خاتمی اولین رئیس جمهور ایران است که پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش بدون قبول هیچ پست و مقام دولتی عنوان «رئیس جمهور سابق ایران» گرفت.

 • آیت الله علی خامنه ای، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی. هر سه این چهره های سیاسی دو دوره رئیس جمهور ایران بوده اند. آیت الله خامنه ای، حکم تنفیذ را از آقای هاشمی رفسنجانی (به عنوان رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی) دریافت کرد و به دست آقای خاتمی داد.

 • تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد. آیت الله خامنه ای حکم امضا شده ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد را از دست رئیس جمهور سابق گرفت و به رئیس جمهور جدید داد.

 • از راست رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهور جدید، رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور سابق، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیرشورای نگهبان در مراسم تنفیذ حکم دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد.

 • مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوره دوم محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۸. این مراسم در حالی برگزار می شد که معترضان به نتایج انتخابات ایران تا ماه ها بعد هنوز در خیابان ها به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند. شمار مقامات شرکت کننده در این مراسم در کنار رهبر ایران، نسبت به دوره پیش کمتر است.

 • محمود احمدی‌نژاد برخلاف دوره گذشته این بار دست رهبر جمهوری اسلامی را نبوسید و حکم ریاست جمهوری او را به جای رئیس جمهور پیشین (محمد خاتمی)، یکی از مدیران بیت رهبری که در عکس دیده می شود، به دست رهبر ایران داد.

 • مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی. در این مراسم یکی از مدیران اجرایی دفتر آیت الله خامنه ای حکم ریاست جمهوری را از محمود احمدی نژاد (رئیس جمهور سابق) دریافت کرد و آن را به رهبر ایران داد. آیت الله خامنه ای هم حکم ریاست جمهوری را به آقای روحانی سپرد.

 • اکبر هاشمی رفسنجانی در راست و محمود احمدی نژاد در سمت چپ عکس در اولین لحظات ریاست جمهوری حسن روحانی. آقای روحانی رهبر ایران را بوسید و آیت الله خامنه‎‎ای هم برای لحظاتی او را در آغوش گرفت.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.