ریاست جمهوری حسن روحانی آغاز شد

حق نشر عکس khamenei.ir

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی در محل «حسینیه امام خمینی» مقر رهبر ایران در تهران برگزار شد و او دوران چهار ساله ریاست جمهوری اش را از امروز دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ به طور رسمی آغاز کرد.

در این مراسم وزیر کشور گزارشی از برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری داد و بعد از آن، محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر ایران، حکم تنفیذ آقای روحانی را قرائت کردو به این ترتیب دوران چهار ساله ریاست جمهوری حسن روحانی آغاز شد.

بخوانید: گزارش لحظه به لحظه مراسم تنفیذ

آقای روحانی در اولین دقایق سخنرانی اش گفت که «من سنگینی بار این رای و حکم تنفیذ را احساس می کنم و خداوندا به تو پناه می برم از استبداد رای، عجله در تصمیم، تقدم نفع شخصی و گروهی به مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان.»

آیت الله علی خامنه ای هم در این مراسم سخنرانی نسبتا کوتاهی ایراد کرد و ضمن تشکر از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، آقای روحانی را سیاستمداری «آزمون شده» خواند. آقای خامنه ای در این سخنرانی خواستار کمک به رئیس جمهور جدید در اجرای وظایف و برنامه هایش شد.

در این مراسم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دور یازدهم حضور دارند. علی و صادق لاریجانی، روسای قوه مقننه و مجریه، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و احمد جنتی دبیرشورای نگهبان به همراه حسن روحانی رئیس جمهور و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در کنار آقای خامنه ای نشسته بودند.

شماری از سفرای مقیم تهران از جمله سفیر فرانسه و ایتالیا نیز در مراسم حضور داشتند اما محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران در این مراسم حضور نداشت.

طبق بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی، امضای حکم ریاست جمهوری از جمله وظایف و اختیارات رهبر ایران است. آقای روحانی چهارمین رئیس جمهور ایران در دوره رهبری آیت‌الله خامنه ای است.

تنفیذ یا تایید حکم ریاست جمهوری توسط رهبر ایران، پس از انتخاب مردم و قبل از مراسم تحلیف یا سوگند رییس جمهور صورت می‌گیرد.

مراسم تحلیف آقای روحانی فردا در مجلس ایران برگزار می‌شود.