درخواست ۷۶ نماینده سنای آمریکا برای تشدید تحریم‌‌های ایران

Image caption پیش‌تر ۱۳۱ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از باراک اوباما خواسته بودند با حسن روحانی وارد مذاکره شود

در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، ۷۶ نماینده مجلس سنای آمریکا خواهان تشدید تحریم‌های ایران شده‌اند.

این نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند تا زمانی که پیشرفت برنامه اتمی ایران متوقف نشود، فشار آمریکا به این کشور باید افزایش پیدا کند و از احتمال کاربرد گزینه نظامی برای متوقف‌کردن این برنامه با جدیت بیشتری صحبت شود.

این نامه که به امضای بیش از سه چهارم نمایندگان آن رسیده، در آستانه آغاز به کار حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران، برای کاخ سفید فرستاده شده است.

نامه سنا تاکید می‌کند نباید به ایران اجازه داده شود از فرصت گفت‌وگوهای هسته‌ای برای پیش‌بردن توانمندی اتمی خود استفاده کند.

به نوشته امضاکنندگان نامه، "ایران در حال حاضر در مقیاس بالا به نصب سانترفیوژهای پیشرفته ادامه می‌دهد. این به ایران امکان می‌دهد تا به‌زودی در وضعی قرار بگیرد که بتواند با سرعت بالا به تولید اورانیوم غنی‌شده قابل استفاده در تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کند."

سناتورهای آمریکایی نوشته‌اند: "باید به‌سرعت بفهمیم که آیا ایران بالاخره آماده مذاکرات جدی شده است؟ ... ایران باید متوجه باشد که فرصت دیپلماسی رو به پایان است."

مجلس نمایندگان آمریکا نیز چهارشنبه گذشته، ۳۱ ژوئیه، طرح تشدید تحریم نفتی ایران را تصویب کرد. این مصوبه می‌خواهد دولت آمریکا را ملزم کند به کشورهای خریدار نفت ایران فشار بیاورد تا ظرف یک سال خرید نفت ایران را به صفر برسانند.

این طرح قرار است پس از تعطیلات تابستانی کنگره، در مجلس سنا نیز به رای گذشته شود تا در صورت تصویب برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود.

در واکنش به آن رای مجلس نمایندگان آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت افزایش تحریم‌ها جز این‌که پرونده هسته‌ای ایران را پیچیده تر کند، ثمر دیگری ندارد.

نامه ۱۳۱ عضو مجلس آمریکا: با روحانی مذاکره کنید

نامه جدید سنای آمریکا در حالی برای کاخ سفید فرستاده می‌شود که دو هفته پیش در ۱۹ ژوئیه، شمار قابل‌توجهی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، از رئیس جمهور آمریکا خواسته بودند که با انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران، با او وارد مذاکره شود.

این نامه از سوی ۱۳۱ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه امضا شده است.

در بخشی از آن نامه آمده بود علی‌رغم این که مردم ایران در گذشته هم رئیس جمهوری را با دیدگاه اعتدال و اصلاح انتخاب کرده بودند و تجربه تاریخی حکایت از آن دارد که باید نسبت به تغییر معنادار محتاط بود، "باید همه توافق داشته باشیم که تجدید دیپلماسی، بخشی از استراتژی وسیع‌تر ما نسبت به ایران باشد."

این نامه همچنین از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد که دست به اقداماتی نزند که موضع آقای روحانی را در قبال "تندروها" در ایران تضعیف کند.

چند روز پیش از آن هم در نامه‌ای دیگر، عده ای از چهره‌های سیاسی و نظامی آمریکا از باراک اوباما خواستند که فرصت مذاکره را با دولت حسن روحانی از دست ندهد.

این نامه را ۲۹ نفر از جمله دیپلمات‌ها و مقام‌های دولتی سابق، دانشگاهیان و مقامات پیشین نظامی امضا کرده‌ بودند.

مطالب مرتبط