انتقاد کیهان از کابینه روحانی؛ 'بعضی وزرای پیشنهادی شایستگی وزارت ندارند'

Image caption آقای روحانی دیروز در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی نام وزرای پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کرد

روزنامه کیهان در یادداشت روز خود با عنوان "انتظار آن است که" به قلم حسین شریعتمداری، بعضی از وزرای پیشنهادی حسن روحانی را شایسته وزارت ندانسته و نسبت به کارنامه افراد پیشنهاد شده برای وزرای نفت، اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت اظهار تردید کرده است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشته است که در فهرست وزرای پیشنهادی رییس جمهور جدید ایران نام کسانی به چشم می‌خورد که "کمترین شایستگی و صلاحیتی برای حضور در کابینه ندارند و نقاط سیاه فراوانی در کارنامه مسئولیت‌های پیشین خود دارند."

این روزنامه می نویسد که این افراد با برنامه‌های اعلام شده آقای روحانی "فاصله‌ای پرنشدنی" دارند و اعلام نامشان "قابل توجیه" نیست.

آقای شریعتمداری نوشته است که آقای روحانی در انتخاب این افراد "از سوی اصحاب فتنه، مدعیان اصلاحات و کارگزاران به شدت تحت فشار بوده است."

چهره های محافظه کار نزدیک به آیت الله خامنه ای از اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ با عنوان "فتنه" یاد می کنند.

به نظر مدیر مسئول روزنامه کیهان، آقای روحانی "در انتخاب اعضای کابینه خود با مجموعه‌ای از فشارها، انتظارها و رودربایستی‌ها روبرو بوده است و برای خروج از این چنبره، دست کمک به سوی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت دراز کرده است."

کیهان بدون بردن نام، درباره یکی از وزرای پیشنهادی می نویسد او "در در دوران تصدی چندین و چند ساله وزارت نفت، پرونده‌های مفتوح و پاسخ نداده‌ای از انعقاد قراردادهای خسارت‌آفرین و بعضا شبیه ترکمنچای داشته و از جمله در قرارداد ننگین کرسنت، گاز ایران را بدون طی مراحل قانونی و از طریق واسطه‌های رشوه‌دهنده با ۱۴ برابر زیر قیمت روز به طرف خارجی واگذار کرده است."

اشاره کیهان به بیژن نامدار زنگنه باسابقه ترین وزیر در تاریخ جمهوری اسلامی است که به او لقب شیخ الوزرا داده اند. او شش سال وزیر جهاد سازندگی، هشت سال وزیر نیرو در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و هشت سال وزیر نفت در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بوده است.

آقای زنگنه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود و پس از اعلام نتیجه انتخابات به عنوان نماینده او با آیت الله خامنه ای دیدار کرد. او همچنین سه دوره عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

خبرگزاری فارس می نویسد در سال ۸۸ برخی از کارشناسان صنعت نفت کشور "نامه‌ای ۱۰۰۰ صفحه ای را به منظور شفاف کردن عملکرد زنگنه در وزارت نفت در دوره سال های ۷۶ تا ۸۴" به میرحسین موسوی که نامزد ریاست جمهوری بود، داده و در آن "تاکید کرده اند برخی از روند های مدیریتی و سیاست گذاری انجام گرفته در بخش بالادستی نفت مغایر با منافع ملی کشور بوده است."

Image caption مجلس رای اعتماد به وزرای پیشنهادی را از هفته دیگر آغاز می‌کند

روزنامه کیهان چند روز پیش هم که نام آقای زنگنه بعنوان وزیر پیشنهادی نفت مطرح شده بود نوشت: "آقای روحانی در آذرماه سال ۸۱ و از جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای خاتمی رئیس جمهور وقت به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی کرسنت را بیرون از چارچوب قانون و از طریق واسطه دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود."

مسعود میرکاظمی، وزیر پیشین نفت در دولت محمود احمدی نژاد و رئیس فعلی کمیسیون انرژی مجلس ایران هم دیروز (یکشنبه ۱۳ مرداد) با انتقاد شدید از بیژن نامدار زنگنه، گرفتن رای اعتماد توسط او را "سخت" توصیف کرده بود.

آقای میرکاظمی هشدار داده بود که "فتنه ۸۸ خط قرمز روشنی است که قطعا مجلس کسانی که در این فتنه نقش داشتند را دور از ذهن قرار نمی‌دهد."

امروز هم علی علیلو، عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت "وزیر پیشنهادی باید مرزبندی خود را با جریان فتنه مشخص کند."

در ادامه سرمقاله امروز کیهان، حسین شریعتمداری باز هم بدون ذکر نام به وزیر پیشنهادی دیگری که "صلاحیت ایشان برای نمایندگی مجلس نهم احراز نشده بود" اعتراض کرده است.

به نظر می‌رسد منظور او، محمود علوی وزیر پیشنهادی برای وزارت اطلاعات است که گفته می‌شود علت رد صلاحیت او در انتخابات مجلس، به دو سال معاونت و نه سال ریاستش بر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش مربوط بوده است.

آقای علوی قرار بود بعنوان رئیس شورای سیاستگذاری جبهه ایستادگی در انتخابات مجلس نهم شرکت کند.

البته آقای علوی پیش از نمایندگی ولی فقیه در ارتش سه دوره نماینده مجلس بوده و اکنون هم عضو مجلس خبرگان است.

Image caption کیهان برخی وزرای پیشنهادی را شایسته وزارت نمی‌داند

آقای علوی در آن زمان درباره رد صلاحیتش گفته بود: "در نامه‌ای که به دست من رسیده است به استناد بند ۱ ماده ۲۸ قانون اساسی مبنی بر عدم التزام عملی به اسلام و نظام رد صلاحیت شدم."

"از شورای نگهبان درخواست کردم که طبق قانون موارد و مصادیق عدم التزام به اسلام و نظام را بیان کنند اما متاسفانه هنوز خبری دریافت نکردم."

در پایان، کیهان بدون ذکر نام، نامزد معرفی شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت را "صاحب یک شرکت تجاری بزرگ در حوزه نفت با درآمد و ثروت نجومی" می داند وصلاحیت او را برای وزارت زیر سوال می‌برد.

در این مورد اشاره کیهان به محمدرضا نعمت زاده است که در هشت سال ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، وزارت صنایع را برعهده داشت و رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات اخیر بود.

آقای نعمت زاده مدیرعامل شرکت توسعه تجارت نعمت (نبکو) است که خود را "سازمانی با اعتبار جهانی برای ارائه خدمات مشاوره ای، مدیریتی، فنی و اقتصادی برای تمام سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی در ایران" معرفی می‌کند.

این شرکت در پنج حوزه فعالیت می‌کند: صنایع پتروشیمی، صنایع بالادستی نفت (شرکت مهندسی نفت هوسیت پارس)، انرژی، تجهیزات صنعتی و تجارت (شرکتهای پتروتجارت هرمزان و تجارت بین‌المللی لاوان).

مطالب مرتبط