رهبر ایران احمدی‌نژاد را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت منصوب کرد

آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد
Image caption آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حکمی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه‌ای، در این حکم آمده است: "با توجه به تلاش با ارزش هشت ساله جنابعالی در مسئولیت خطیر ریاست جمهوری اسلامی ایران و تجارب فراوانی که در این مورد اندوخته اید، شما را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می نمایم."

رهبر ایران در طول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد حمایت‌های کم‌سابقه‌ای از او کرد، اما در دور دوم ریاست‌جمهوری او رابطه میان رهبر و رئیس جمهور دچار تنش شد.

این تنش در جریان اختلاف بر سر برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات به اوج رسید.

مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۶ به فرمان آیت الله خمینی در ساختار حقوقی نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و بعدها در بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ رسما وارد قانون اساسی شد.

اعضای دور ششم مجمع در سال ۹۰ انتخاب شدند. این اعضا شامل روسای سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه می‌شود که به مدت پنج سال عضویت دارند. هرچند در زمانی که آقای احمدی‌نژاد در سمت رئیس جمهوری ایران حضور داشت، چندان در جلسات مجمع حضور نداشت.

اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس این مجمع و محسن رضایی نیز به عنوان دبیر مجمع در این دوره ایفای نقش می‌کنند.

آقای خامنه‌ای در این دوره محمد امامی کاشانی، محمد محمدی ری شهری، میرحسین موسوی، بیژن نامدار زنگنه و محمد هاشمی را از مجمع تشخیص مصلحت کنار گذاشت.

مطالب مرتبط