اولین جلسه دادگاه برادران کردپور پس از ۱۵۰ روز بازداشت برگزار شد

Image caption خسرو و مسعود کردپور دو روزنامه نگار کرد

اولین جلسه دادگاه مسعود و خسرو کردپور، دو روزنامه‌نگار کردی که ۱۵۰ روز از بازداشت آنها می‌گذرد، امروز دوشنبه ۱۴ مردادماه در دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا برگزار شد.

براساس گزارش آژانس خبری موکریان (برادران کردپور موسس این سایت خبری هستند) "در ابتدای جلسه قاضی دادگاه موارد متعدد اتهامات را به متهمین یادآور شد و قبل از اتمام سخنان رئیس جلسه، وکلای مدافع کردپورها به صلاحیت ذاتی دادگاه مبنی بر مطبوعاتی بودن اتهامات موکلین خود و ضرورت رسیدگی به پرونده آنان در دادگاه مطبوعات با حضور هیئت منصفه قانونی و همچنین به عدم حضور نماینده دادستان ایراد گرفتند."

بنا به گفته شاهدان حاضر در جلسه برادران کردپور امروز با دستبند، پابند و لباس زندان در دادگاه حاضر شدند و قاضی به اعتراض وکلا در این خصوص توجهی نکرد.

براساس این گزارش خسرو کردپور به دفاع از اتهامات وارده به خود دایر بر "محاربه و بغی، افساد فی الارض، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و نشر اکاذیب" پرداخته و در دفاعیات خود بر خبرنگار بودنش با ارائه اسناد و مدارک و صحت کامل اخبار منتشر شده در "آژانس خبری موکریان" تاکید و اظهار داشت که تمام فعالیت های وی به عنوان مدیر آژانس موکریان بر اساس قانون مطبوعات و اخبار منتشره از موکریان منطبق با واقع بوده و با هدف اطلاع رسانی انجام و قصد و نیت مجرمانه در آن وجود ندارد.

مسعود کردپور هم در دفاعیات خود عنوان کرد که مشکلات موجود در کردستان فاقد "وصف جزایی" است و با تشریح شرایط خود در ایام بازداشت موقت خواستار "برائت" شد.

در پایان جلسه دادگاه، تقاضای تبدیل قرار بازداشت به وثیقه مطرح شد اما دادگاه نسبت به تبدیل قرار بازداشت این دو روزنامه نگار به وثیقه یا کفالت پس از ۱۵۰ روز بازداشت تصمیمی اتخاذ نکرد و مسعود و خسرو به زندان مرکزی مهاباد بازگردانده شدند.

خسرو کردپور، مدیر آژانس خبری موکریان در ۱۷ اسفندماه سال گذشته بازداشت شد. مسعود کردپور برادر او نیز دو روز بعد در ۱۹ اسفندماه بازداشت شد.

این دو ابتدا در اداره اطلاعات مهاباد زندانی بودند اما از ۲۶ اسفندماه به اطلاعات ارومیه منتقل شده‌اند.

مطالب مرتبط