عربستان دلیل جلوگیری از پرواز رئیس جمهوری سودان به ایران را توضیح داد

عمر البشیر
Image caption عمر البشیر به دلیل تصمیم عربستان سعودی نتوانست به تهران سفر کند

عربستان سعودی دلیل جلوگیری از حرکت هواپیمای حامل رئیس جمهوری سودان به ایران را شرح داده است.

روز سه شنبه، ۱۵ مرداد (۶ اوت)، خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از سازمان هواپیمایی آن کشور گزارش کرد که پیش از "پرواز دیپلماتیک" این هواپیما، درخواستی برای اجازه ورود آن به حریم هوایی عربستان دریافت نشده بود.

روز یکشنبه این هفته گزارش شد که عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، به دلیل خودداری عربستان از صدور مجوز پرواز هواپیمای حامل او از فراز خاک آن کشور، نتوانست به سوی تهران پرواز کند.

قرار بود رئیس جمهوری سودان در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، شرکت کند اما تصمیم مقامات سعودی باعث شد که هواپیمای حامل او در نیمه راه به سودان بازگردد.

هواپیمای حامل رئیس جمهوری سودان در این سفر، یک هواپیمای اجاره‌ای سعودی بود.

Image caption هواپیمایی کشوری سعودی دلیل تصمیم خود در مورد هواپیمای حامل عمر البشیر را توضیح داده است

سازمان هواپیمایی کشوری عربستان سعودی گفته است که "براساس مقررات شناخته شده بین‌المللی، درخواست صدور مجوز ورود هواپیماهای دیپلماتیک به حریم هوایی یک کشور باید دست کم چهل و هشت ساعت پیشتر تسلیم شود."

روز یکشنبه، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که مجوز پرواز هواپیمای حامل رئیس جمهوری سودان پیشتر کسب شده بود اما دولت عربستان، بازهم از ورود این هواپیما به حریم هوایی خود خودداری ورزید.

عمر البشیر از جمله دوستان جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۰۸، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی رئیس جمهوری سودان را به ارتکاب جنایت علیه بشریت، جرایم جنگی و نسل کشی در جریان جنگ دارفور متهم کرد.

این درخواست به صدور حکم بازداشت بین‌المللی رئیس جمهوری سودان در سال ۲۰۰۹ منجر شد و برخی گزارشگران اقدام عربستان سعودی را با صدور این حکم مرتبط دانسته بودند.

دولت سودان اتهاماتی را که علیه رئیس جمهوری آن کشور مطرح شده بی اساس و ناشی از "توطئه" قدرت‌های غربی اعلام کرده است.

مطالب مرتبط