دفاع قاطع حسن روحانی از کابینه پیشنهادی

حسن روحانی
Image caption آقای روحانی از رسانه‌هایی که قصد دارند بر تصمیم نمایندگان مجلس در جریان رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی تأثیر بگذارند انتقاد کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران در نخستین کنفرانس خبری خود به عنوان رئیس جمهور با قاطعیت از کابینه پیشنهادی خود به مجلس دفاع کرد و به منتقدان پاسخ داد.

او امروز سه شنبه ۱۵ مرداد (۶ اوت) در پاسخ به سئوالی در مورد این شایعه که تعدادی از وزیران پیشنهادی در اثر فشار به او تحمیل شده است، گفت: "به صراحت اعلام می کنم که هیچ کس بر من فشاری نیاورده و من هم کسی نیستم که در شرایط فشار تصمیم بگیرم. تمام این افراد را، البته پس از مشورت، به تصمیم خود انتخاب کرده ام."

او گفت که معیارهایی همچون اعتدال، اخلاق، تدین و تجربه را برای انتخاب همکاران خود در نظر داشته است: "از جمله معیارهای ما استفاده از افراد با تجربه و متخصص بود، چون ما دیگر برای خطا کردن زمان نداریم."

آقای روحانی اتهاماتی را که در روزهای اخیر علیه تعدادی از اعضای کابینه پیشنهادی او مطرح شده است، "نادرست و غیراخلاقی" دانست.

رئیس جمهور جدید ایران گفت: "در مجلس ممکن است این مسائل مطرح شود و من پاسخ خواهم داد و با قاطعیت از تک تک وزیران پیشنهادی دفاع خواهم کرد. همه را می شناسم و با آنها در جاهای مختلف کار کرده ام. چند نفری هم هستند که آشنایی طولانی با آنها نداشته ام، اما افراد مطمئن به من معرفی کردند، با آنها گفت و گو کردم و در مجموع در مورد آنها مطمئن شدم."

او تأکید کرد که هیچ کس، "به ویژه کسانی که در انتخابات در کنار من بودند" فشاری نیاورده اند، هر چند دیگران در مواردی سعی داشتند فشارهایی وارد کنند که موفق نشده اند.

به نظر می رسد که اشاره آقای روحانی مشخصا به انتقادات و اتهاماتی است که حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه در مورد کابینه پیشنهادی آقای روحانی مطرح کرده بود.

آقای شریعتمداری نوشته بود که چهره های حامی معترضان انتخاباتی سال ۱۳۸۸ و اصلاح طلبان، آقای روحانی را تحت فشار گذاشته اند و تعدادی از وزیران پیشنهادی را به او تحمیل کرده اند و او قلبا آرزومند این است که مجلس به این وزیران رأی اعتماد ندهد.

نوشته های آقای شریعتمداری عمدتا اشاره به اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی تعبیر شد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر از آقای روحانی حمایت کرده بودند.

آقای روحانی در کنفرانس خبری امروز از رسانه هایی که تلاش می کنند بر تصمیم نمایندگان مجلس تأثیر بگذارند انتقاد کرد و گفت که معتقد است نمایندگان تحت تأثیر این اقدامات قرار نخواهند گرفت.

با این حال او چند بار بر حق مجلس در دادن یا ندادن رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی تأکید کرد.

وزیر زن

آقای روحانی در پاسخ به سئوالی در مورد عدم حضور زنان در ترکیب کابینه پیشنهادی خود گفت: "من قول داده بودم که در دولت برای خانم ها فرصت های عادلانه ایجاد کنم و به این قول وفادار هستم. در هیأت دولت هم از حضور خانم ها استفاده خواهیم کرد، چون فقط وزرا نیستند، معاونان هم هستند که در هیأت دولت شرکت می کنند. اما حتی اگر یک وزیر خانم معرفی شده بود، خانم ها نمی بایست قانع شوند. تمام عقب ماندگی ها در سطوح مختلف مدیریتی باید جبران شود."

او قول داد که در اولین جلسات کابینه به همکاران خود تأکید کند که در همه سطوح مدیریتی از زنان استفاده کنند تا آنها بتوانند در مدیریت کشور سهم بیشتری بگیرند.

هماهنگی تیم اقتصادی

در کنفرانس خبری امروز از آقای روحانی در مورد نگرانی هایی سئوال شد که در مورد عدم هماهنگی اعضای تیم اقتصادی کابینه پیشنهادی مطرح شده است.

او در پاسخ گفت: "دغدغه مهمی است و همیشه هم بوده است. اعضای پیشنهادی کابینه در حوزه اقتصاد در تیم اقتصادی من ساعت ها با هم کار کرده اند و برنامه اقتصادی دولت را همه آنها پذیرفته اند. برنامه ما این است که دولت با یک تیم اقتصادی هماهنگ کار را شروع کند. اگر هماهنگی نباشد، مردم ضرر می بینند."

مطالب مرتبط