دولت روحانی وعده داد که فعالیت وزارت اطلاعات 'قانونمند' شود

Image caption آقای روحانی با وعده بهبود وضعیت زندگی ایرانیان رئیس جمهور شد

رسانه‌های ایران برنامه دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید را منتشر کرده‌اند که در آن با تأکید بر لزوم حفظ امنیت شهروندان، آمده است که وزارت اطلاعات باید "در تحقق مندرجات فصل سوم قانون اساسی در خصوص حقوق ملت نقش مثبت ایفا کند."

این برنامه همچنین تاکید کرده که باید از "امنیتی شدن عرصه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی ممانعت شود" و "آزادی های مشروع و مبتنی بر تساهل و مدارا برای اصلاحاب فرهنگ و علم تضمین شود."

حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران اصول کلی برنامه ها و خط مشی دولت خود را در قالب یک متن ۵۷ صفحه ای روز یکشنبه و در جریان مراسم تحلیف‌ به رئیس مجلس ایران ارائه داده بود.

ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان، تامین خواست ملت، حفاظت از امنیت شهروندی و حفظ منزلت شهروندان ایرانی از مهمترین موارد درج شده در این برنامه است.

'وضع کشور نامناسب است'

این برنامه می گوید که وضع فعلی کشور در مقایسه با "شایستگی های ملت ایران" نامناسب است و دولت، خود را به ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان در همه ابعاد متعهد می داند.

بر اساس این برنامه، دولت آقای روحانی معتقد است که باید "وضعیت اقتصادی، آرامش خاطر و وضع روانی، کیفیت زندگی زیست محیطی، منزلت و اقتدار جهانی، امیدواری و نشاط اجتماعی، و در نهایت رضایت ایرانیان از زندگی در همه ابعاد در چارچوب امکانات، محدودیت ها و منابع کشور به صورتی پایدار بهبود یابد."

'وزارت اطلاعات باید حافظ حقوق و امنیت شهروندان باشد'

در این برنامه در فصل امنیت ملی، در بخش مربوط به وزارت اطلاعات آمده است: "از جمله برنامه های دولت یازدهم، قانونمند کردن فعالیت ها برای حفظ حریم خصوصی افراد، جلوگیری از اقدامات متباین با قانون و ارتقای همسویی وزارت اطلاعات با اصول حکمرانی خوب خواهد بود."

در برنامه آقای روحانی آمده است که ماموریت ها و وظایف ذاتی وزارت اطلاعات باید حفاظت از حقوق و امنیت شهروندان باشد. "وزارت اطلاعات عمیقا در تحقق مندرجات فصل سوم قانون اساسی در خصوص حقوق ملت نقش مثبت ایفا کند و برخلاف دستگاه های اطلاعاتی مرسوم در جهان، وزارت اطلاعات باید در دولت تدبیر و امید به مأمن و پناهگاه مردم تبدیل شود."

برنامه دولت آقای روحانی در بخش سیاست خارجی به احیای جایگاه فرهنگی ایران در جهان اشاره کرده و گفته است که اهداف دولت ایران در این دوره "غیرامنیتی کردن" موقعیت ایران در نظام بین الملل و تصحیح چهره جهانی جمهوری اسلامی است.

تنش زدایی و بازسازی و اصلاح تعاملات با قدرت های موثر بین المللی که از شعارهای دولت محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران بود از جمله برنامه های آقای روحانی است که در اختیار مجلس ایران گذاشته است.

سیاست خارجی ایران در سطح کلان بر اساس دستورات آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی شکل می گیرد و دولت و دستگاه های دولتی در نهایت مجری سیاست های کلی ابلاغی از سوی رهبر ایران هستند.

حسن روحانی دو روز پیش به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران در مجلس این کشور مراسم تحلیف به جا آورد.

او با شعار بهبود وضعیت شهروندان ایرانی به پیروزی رسید.

فصل سوم قانون اساسی ایران مربوط به حقوق ملت است و اصل اول این فصل می گوید که "مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود."

مطالب مرتبط