پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پاسخ آمریکا به روحانی: توپ در زمین شماست

ساعاتی پس از برگزاری نخستین کنفرانس خبری حسن روحانی در اولین روز ریاست جمهوری‌اش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سخنان او گفت؛ آمریکا منتظر اقدامات قابل اعتمادی از سوی ایران است.

آقای روحانی در پاسخ به سئوالات متعدد خبرنگاران در باره شکستن فضای ناامیدی که بر گفتگوهای هسته‌ای ایران و غرب حاکم شده، بر مذاکره و تعامل تاکید کرد، اما نه آنقدر روشن که پاسخی قطعی به سئوال‌های بی‌پرده بعضی از خبرنگاران باشد.

برای مثال پرسیده شد؛ آیا او با رییس جمهوری آمریکا دیدار می‌کند یا نه؟ آقای روحانی در جواب گفت که هنوز زود است در این باره حرف زده شود ولی اگر آمریکا حسن نیت نشان دهد، مذاکره میان ایران و آمریکا شدنی است.

علاوه بر آمریکا روسیه هم به کنفرانس خبری آقای روحانی واکنش نشان داد و از مواضع رئیس جمهوری ایران در مورد گفتگوهای هسته‌ای حمایت کرده. به گزارش خبرگزاری فرانسه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته کشور او کاملا با آنچه آقای روحانی گفت موافق است.

نازنین جاوید، مجری چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی در دو گفتگوی جداگانه با منصور فرهنگ، تحلیلگر مسائل سیاسی و حسن منصور، تحلیلگر مسائل اقتصادی به بررسی اظهارات آقای روحانی پرداخت.