بررسی روزنامه‌های صبح تهران - چهارشنبه، ١٦ مرداد

روزنامه های امروز در آخرین روز ماه رمضان، همچنان به بحث درباره وزیران پیشنهادی حسن روحانی ادامه داده، همزمان با حملات روزنامه های تندرو به چند وزیر کابینه های گذشته، اکثر روزنامه ها با اشاره به سخنان دیپلماتیک رییس جمهور تازه به تحسین وی پرداخته و از این که در هشت ساله گذشته ادبیات سخیفی بر دیپلماسی سایه انداخته بود ابراز تاسف کرده اند.

تهدید یا تحریم

Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

مجتبی بدیعی در سرمقاله بهار نوشته دروغ نباید گفت، اما در عرصه سیاست می‌گویند بسیاری از راست‌ها را هم الزاما نباید در هر زمان و در هر مکان و در هر موقعیت به زبان جاری کرد. در عرصه بین‌‌الملل شلوغ کردن، تهدید کردن، قیافه تهاجمی گرفتن، تشنج به وجود آوردن، هرگز آن‌هم با ادبیات سخیف به‌کار برده نمی‌شود. زیرا از یک‌سو، شأن و منزلت مسئولان یک نظام را پایین می‌آورد و از سوی دیگر مخاطب و جامعه بین‌المللی را به این گفته‌ها حساس و هوشیار می‌کند.

به نوشته این مقاله: در ایران، به‌ویژه در سال‌های گذشته، موازی‌کاری در عرصه بین‌المللی به کرات نمود داشته است. وزارت خارجه به عنوان دستگاه رسمی دیپلماسی کشور در سال‌های گذشته به شدت تضعیف شده است. انتخاب مشاور امور بین‌الملل از سوی رییس‌جمهوری و حتی مشاوران مختلف در حوزه‌های مختلف جغرافیایی- بالا رفتن سهم شورای امنیت ملی و دبیر شورای امنیت ملی در ارتباطات بین‌المللی- اظهارنظر مسئولان نظامی و امنیتی و بسیاری از ائمه‌ جمعه در خطبه‌های نمازجمعه آن هم با ادبیاتی نامناسب و غیرمعروف عملا یک تشتت و هرج‌ومرج را در دستگاه دیپلماسی به وجود آورده بود.

مقاله بهار با اشاره ضمنی به گفته های حسن روحانی رییس جمهور تازه در مصاحبه مطبوعاتی دیروزش نوشته کشورهای همسایه و دیگر کشورها و نهادهای بین‌المللی در مقابل این آشفتگی‌ها، موضع احتیاط‌آمیز و دفاعی بگیرند و روی قول و قرارهای مسئولان امر، چندان حساب باز نکنند.

حمله به وزیران روحانی و دفاع از آنان

یکی دو روزنامه اصولگرا و متمایل به تندروها امروز هم در تیترها و گزارش های خود به حمله به وزیران پیشنهادی حسن روحانی ادامه داده اند چنان که کیهان علاوه بر تکرار تهدید ها و هشدارهای این چند روزه وزیر علوم معرفی شده رییس جمهور جدید را به عنوان تحصیل‌کرده فرانسه مورد انتقاد قرار داده و نوشته میلی منفرد هم معاون مصطفی معین بود و در جریان کوی دانشگاه از دانشجویان حمایت می کرد و هم در اعتراض های خرداد ۸۸ خواستار تعطیلی و تعویق امتحانات ترم دوم دانشگاه ها شد.

همین روزنامه در خبری دیگر این نامزد پیشنهادی برای تصدی وزارت اطلاعات را مورد انتقاد قرار داده چرا که وی در یک گفتگو گفته است : آقای هاشمی فقط یک سیاستمدار نیست، او معمار یک تفکر سیاسی- مذهبی است. آقای هاشمی همیشه به تکلیف می‌اندیشد. اگر شرایط به او اجازه انجام تکلیف را دهد او از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

اما اشکان بنکدار جهرمی در سرمقاله ابتکار با اشاره به همین حملات نوشته اگرچه برخی نخبگان، هجوم بی مانند مخالفان به دولت جدید را بدین معنا می دانند که افراطیون دولت را ناتوان می‌خواهند سعی در حذف ژنرالهای روحانی دارند ـ که البته به نوعی نیز به صدق سخن می‌گویند، ولی دولت روحانی دولت امید است و این امید هنوز گرما بخشی لازم برای دلهای مردم را داراست.

به نظر نویسنده این مقاله در گزینش چهره‌های جدید نیز آنجا که لازم بوده با درایت طوری در انتخاب افراد عمل شده که حتی اگر بپذیریم بعضی وزرای احتمالی همخوانی کاملی با رئیس دولت ندارند ولی دارای حداقل زاویه با مواضع او می‌باشند. که در این موضوع نیز پیش بینی می‌گردد دولت روحانی همانند هر دولت دیگری در این موارد موجبات حضور معاونینی راسخ تر و پایبندتر به مواضع خود را فراهم آورده و وزنه را به سمت تحقق خواستهای تجلی یافته در آراء مردم را فراهم سازد.

ولی‌الله شجاع‌پوریان هم در اعتماد نوشته: رییس‌جمهور جدید در نخستین مصاحبه مطبوعاتی نمایی متفاوت از خویش را نمایش داد و چنانچه انتظار می‌رفت در قد و قواره و شأن و جایگاه ریاست جمهوری و نمایندگی ملت بزرگی به نام ایران که از دیرینگی تمدنی و فرهنگ والایی برخوردار است، خوش درخشید.

به نوشته این مقاله حسن روحانی توانست با به‌کارگیری ادبیات مکرمانه و توام با دیپلماسی و گفتمان صحیح و منطقی به دور از بازی با الفاظ و در لفافه‌گویی‌ها با شفافیت کامل مواضع دولت جمهوری اسلامی را در بخش‌ها و عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی روشن کند.

نقطه عطفی در پرونده خودسرها

Image caption کارتون فیروزه مظفری در روزنامه شرق

روزنامه های مختلف امروز قرائت گزارش مجلس درباره حمله به رییس مجلس در قم را با اهمیت دیده و در صفحه اول خود نقل کرده. صادق زیباکلام در همین باره در روزنامه شرق نوشته: بعدها بیشتر معلوم خواهد شد که کار دیروز مجلس یک نقطه‌عطف تاریخی خواهد بود حتی اگر همه کسانی که در جریان حمله به دکتر علی لاریجانی در قم مقصر بودند و مستقیم یا غیرمستقیم در سازماندهی و اجرای آن برنامه دست داشتند، تبرئه شوند و یا با مجازات‌های خیلی سبکی روبه‌رو شوند، بازهم از اهمیت کار مجلس در برخورد و ایستادگی با گروه‌های فشار یا گروه‌های خودسر نمی‌کاهد.

نویسنده با یادآوری حمله هواداران احمدی نژاد به حسن خمینی در مراسم ۱۴خرداد سال ۸۹ ، و گروه های خودسر به وزرای دولت خاتمی در نمازجمعه تهران و تهدید هاشمی‌رفسنجانی که اگر به نمازجمعه بیاید با مخالفت روبه‌رو خواهد شد نوشته همین چند روز پیش بود که یکی از چهره‌های شناخته‌شده این جریانات به‌صورت علنی رییس‌جمهوری را که هنوز جوهر مهر صورتجلسه انتخاب وی خشک نشده، مورد تهدید قرار داد که اگر ایشان بخواهد سیاست‌های اقتصادی دوران هاشمی را احیا کند، عناصر انقلابی (بخوانید گروه فشار) ساکت نخواهند نشست و به خیابان‌ها خواهند آمد. دقیقا به‌خاطر سیطره این فرهنگ سیاسی است که کار دیروز مجلس ارزش و اهمیت پیدا می‌کند.

این استاد دانشگاه با یادآوری این که گروه فشار در حقیقت یکی از فرزندان ناخواسته دوران اصلاحات است نوشته گروه‌های فشار در ایران برخلاف جوامع دیگر به سروقت مراکز قدرت نمی‌روند، بلکه مستقیما به سروقت موضوعات، شخصیت‌ها، چهره‌ها، سینماها، خوابگاه‌های دانشجویی، اجتماعات مخالفان، تجمعات معترضان و امثالهم رفته و خود قانون را به دست گرفته و به‌زعم خودشان از «ارزش‌های انقلاب و خون شهدا» حراست و دفاع می‌کنند.

محمد حسین روانبخش هم در ستون طنز مردم سالاری نوشته: بالاخره دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و پیگیری‌های مردم و رسانه‌ها جواب داد و گزارش مجلس درباره برادران اغتشاش‌آفرین در قم خوانده شد‌، نوری در حلقه پرتو افتاد و خاطرات قدیمی زنده شد: به هم زدن سخنرانی ‌هاشمی در ۱۵ خرداد ۱۳۸۵ که البته آن روزها خیلی‌ها بی‌خیال از کنار آن گذشتند و... اما تاریخ که از این حرف‌ها نمی‌گذرد و حالا علاوه بر تاریخ‌، نمایندگان مجلس هم آن داستان‌ها یادشان افتاده است که خیلی خوب است و نشان می‌دهد که تغییر فقط در دولت اتفاق نیفتاده است، بلکه در مجلس هم تغییراتی هماهنگ رخ داده است .

این طنز نویس تاکید کرده: نمایندگان همچنین همت کردند و این گزارش را به قوه قضائیه هم فرستادند‌؛ واقعا ما و این همه خوشبختی محال بود‌، محال بود‌، محال بود! وضعیت به گونه‌ای است که بابت اینکه به یک گزارش رسمی ‌مجلس اجازه قرائت داده می‌شود باید بسیار بسیار بسیار تقدیر و تشکر کرد و در کنار آن‌، کمی تا قسمتی اظهار نگرانی کرد که برادران اغتشاش‌آفرین پرتو‌نژاد‌، بعید نیست در فکر اغتشاش تازه‌ای باشند تا جواب این گزارش را با جسم سخت بدهند‌!

مردم سالاری در نهایت نوشته: از همه دوستان و آشنایان تقاضا می‌کنیم در صورت مشاهده اغتشاش و غائله تعجب نکنند و آمادگی لازم را داشته باشند‌!

وعده روزهای آخر

Image caption تیتر و عکسی از گزارش اصلی روزنامه بهار

اعتماد در صفحه آخر خود سخن محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد را نقل کرده که: تا پنجشنبه هفته آینده تکلیف کتاب‌هایی که توسط ناشران به این وزارتخانه داده شده، روشن خواهد شد و از قول سیدعلی صالحی شاعر نوشته: حیرانیم چگونه می‌توان کاری را که طی هشت سال گذشته انجام نشده، در فاصله پنج تا هفت روز انجام داد؟ اگر این نشانه عدم تعادل در مدیریت نیست، چه معنی می‌دهد. اگر این آثار بعد از سال‌ها بررسی و پیگیری ناشر به زعم مسوولان غیرقابل چاپ بوده است، که تکلیف روشن است، اگر هر کدام از اینها مجوز بگیرند باز باید پرسید که به چه جرمی چند سال بلاتکلیف در انبار وزارتخانه ماندند.

شهلا لاهیجی، ناشر، به اعتماد گفته کشوری که تیراژکتابش به ۵۰۰ نسخه رسیده باید شرمنده باشد این یعنی اضمحلال نشر! حالا چطور می‌شود در یک هفته مشکلات ۸ ساله حل شود؟ از آن فراتر باید نگرش ۸ ساله را برداشت که حتما مدت زمان زیادی می‌برد و ما هم منتظر نیستیم که این مشکلات به سرعت حل شود. مسائل اقتصادی در حال حاضر مهم‌تر است اول مشکل نان حل شود بعد دارو و مشکلاتی که به زندگی روزمره مردم بستگی دارد بعد مشکل فرهنگ.

جواد مجابی، نویسنده و شاعر نوشته: آقای حسینی و دوستان‌شان در وزارت ارشاد مدت‌هاست تکلیف را نه فقط برای کتاب که برای فرهنگ معاصر ما روشن کرده‌اند. در چند سال وزارت ایشان صدها کتاب از فرزندان و نویسندگان درجه یک ما از گردونه نشر خارج شد. ای‌ کاش در این یک هفته وزارت ارشاد به ارشاد و نصیحت خود بپردازد و به خود بگوید که این وزارتخانه قرار است به فرهنگ بپردازد.

رییس جمهور، توسعه نیافتگی و آمار نامنطبق

محمد ستاری‌فر در مقاله ای در شرق نوشته می‌توان برای توسعه‌نیافتگی کشور، علل بی‌شماری را احصا کرد اما آنچه مهم است فهمیدن علت بنیادین توسعه‌نیافتگی در کشور است که خود موجبات پیدایش و ظهور علل‌های گوناگونی را در قلمروهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و زیست‌محیطی کشور باعث شده است. از هر منظر و مکتب سیاسی و اقتصادی اگر به توسعه‌نیافتگی کشور ایران آن هم به‌صورت علمی و همه‌جانبه پرداخته شود، ‌مشکل توسعه‌نیافتگی در جنبه سخت‌افزاری نیست. علت بنیادین توسعه‌نیافتگی کشور ایران را در ضعف مفرط، ناتوانی، بی‌هنری و بی‌کفایتی کشور در برپایی نظام تصمیم‌گیر و نهاد برنامه و بودجه است.

به نوشته این استاد دانشگاه: دولت و کشور، نیاز به فضای خاص، راه و رسم علمی خاص و از همه مهم‌تر شناخت عمیق رییس‌دولت از مساله و مسایل «نهاد نظام تصمیم‌گیر» و «نهاد برنامه و بودجه» دارد. علاوه بر این، شناخت، پشتکار، تدبیر، صبر، متانت و همه‌جانبه‌‌نگری رییس‌جمهور از مساله‌شناسی و مسایل مربوط به این دو رکن اساسی، از شرایط کلیدی ساختن و پرداختن این دو نهاد است.

رییس سابق سازمان برنامه خطاب به رییس جمهور نوشته: مسوولیت اصلی و خطیر شما در ساختن و پرداختن پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی خلاصه نمی‌شود (که البته در جای خود مهم است)، بلکه اگر یک وظیفه کلیدی و اساسی بتوان برای رییس‌جمهور کشور پهناور ایران با سرمایه های زیاد برشمرد، باید گفت او دو کار مهم دارد. ساختن نظام تصمیم‌گیر و ساختن نهاد برنامه و بودجه خود، منظور از ساختن، داشتن و پدیدآوردن بینش توسعه‌ای، اجتماعی‌کردن این بینش بین اعضای دولت است.

حمید زمان زاده در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در آستانه تحویل دولت به دکتر حسن روحانی، آمار اقتصاد ایران پررونق‌ترین روزگاران خود را طی می‌کند، لکن اوضاع اقتصاد ایران نه‌تنها چندان بسامان نیست، بلکه در رکودی‌ترین روزگاران خود حداقل در دوران پس از دفاع مقدس به سر می‌برد. این را نه کارشناسان اقتصادی، بلکه فعالان اقتصاد ایران و مردم کوچه و بازار بهتر از همه درک می‌کنند. رونق آمار و رکود اقتصاد، پیام‌آور یک دوگانگی است و این دوگانگی نه تنها برای مردم، که به نظر می‌رسد برای دولتمردان دولت دهم نیز سرگیجه‌آور است.

به نوشته این مقاله آمارهای دولتمردان حاکی از آن است که در همه‌ چیزهای مطلوب و مطبوع، از فولاد و آلومینیوم و مس گرفته تا سیمان و سیم‌کارت و تلفن، از پروژه‌های سد و مخابرات و نفت گرفته تا پروژه‌های صدا و سیما و تلویزیون، از تعداد دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس و دکترا گرفته تا چاپ مقالات، ثبت اختراعات و انتشار کتاب‌های دولتی و شبه دولتی، در همه و همه نه تنها حرکت روبه جلو است، بلکه با شتابی روزافزون به پیش می‌رویم.

به عبارت بهتر، آمارها نشان ‌می‌دهد که دولت بیش از همه سال‌های پیش و پس از انقلاب، چیزهای خوب ساخته‌ است و بسیاری چیز‌های خوب در این چند سال، چند برابر شده است؛ اما همه اینها تنها یک روی سکه است. روی دیگر سکه را باید در شاخص‌های اقتصاد کلان کشور دید، شاخص‌هایی که بیانگر آن است که از یک سو عملکرد اقتصاد کلان در دولت فعلی نسبت به دوره قبل با افت قابل توجهی روبه‌رو بوده‌است و از سوی دیگر دولت روحانی اقتصاد کشور را در شرایط اقتصادی سختی تحویل می‌گیرد.

احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون، اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور محمود احمدی نژاد را چنین توصیف کرده که هاشمی می گوید: بحمدالله در این انتخابات شاهد حضور پرشور ملت بودیم. همه دست به دست هم دادند تا جریان اعتدال به پیروزی برسد.

احمدی نژاد از صندلی بلند می‌شود، فنجان شیشه‌ای را به زمین می‌کوبد و به حالت قهر جلسه را ترک می‌کند و هاشمی می پرسید: ایشان مشکل خاصی داشتند؟ یکی از اعضا: نه ... چیزی نیست. بنده خدا توی وضعیتی هست که نیاز به توجه بیشتر داره!

جلسه دوم را طنز نویس روزنامه قانون چنین ترسیم کرده:یکی از اعضای مجمع در حال قرائت گزارش می گوید: بدهی دولت به بانک مرکزی در سال گذشته ...احمدی‌نژاد سعی می‌کند با خوردن چای آلودگی صوتی ایجاد کند فلذا چای را هورت هورت کشان بالا می‌کشد و زیرچشمی به جمع نگاه می‌کند. نگاه همه اعضا به سمت او بر می‌گردد. احمدی‌نژاد با لبخند فاتحانه‌ای فنجان را می‌گذارد روی میز.

- بله عرض می‌کردم... بدهی دولت به بانک مرکزی در سال گذشته در حدودِ ...

احمدی‌نژاد از جیبش بادکنک در می‌آورد، باد می‌کند و زیر میز می‌ترکاند. در اثر این حادثه چهار عضو مجمع در دم و در بازدم با مشکل جدی مواجه می‌شود و قس علی هذا!احمدی‌نژاد توضیح می دهد که: بنده خواستم جلسه از این خشکی دربیاد. شما بفرمایید ادامه بدهید.

- بدهی دولت به بانک مرکزی ...رئیس دولت دهم در موبایلش آهنگیplay می‌کند و گوشی را می‌گذارد روی میز و همراه با ریتم آن سر تکان می‌دهد: چون صید به دام تو به هر لحظه شکارم ... ای طرفه نگارم

ستون طنز بعد از تشریح جلسات بعدی به این جا می رسد که: رئیس مجمع سرش را رو به آسمان می‌کند و می‌گوید: خدایا من چه گناهی به درگاهت کردم؟ این چرا تموم نمیشه آخه!؟

کارتون روز

Image caption کارتون احمد عبدالله نیا، قانون

مطالب مرتبط