'مشمولان ایرانی مقیم خارج می‌توانند به کشورشان رفت و آمد کنند'

موسی کمالی حق نشر عکس ISNA
Image caption کمالی شرایط رفت و آمد مشمولان ایرانی مقیم خارج را شرح داده است

مشمولان ایرانی مقیم خارج می‌توانند به کشورشان رفت و آمد کنند.

به گزارش خبرگزاری دائشجویان ایران - ایسنا - سرتیپ پاسدار موسی کمالی، از مقامات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، با اعلام اینکه تردد مشمولان خارج از کشور به ایران آزاد شده، شرایط رفت و آمد این گروه از ایرانیان به کشورشان را شرح داده است.

سرتیپ کمالی گفته است که در گذشته، مشمولان ایرانی مقیم خارج در صورت ورود به خاک ایران، تا زمان انجام خدمت سربازی، اجازه خروج از کشور را نداشتند و تنها مشمولانی که تا پایان سال ١٣٨٢ از ایران خارج شده بودند، می‌توانستند سالی یک بار و حداکثر به مدت سه ماه به کشور تردد کنند، یا با پرداخت ١٠ میلیون تومان، سربازی خود را خریداری کنند.

به این ترتیب، مشمولانی که از سال ١٣٨٣ به بعد خارج رفته بودند، امکان رفت و آمد به ایران را نداشتند اما این مقررات بازنگری شده و تغییراتی یافته است.

این مقام نظامی گفته است که با ابلاغ مقررات جدید در روز ١٤ مرداد، "ورود و خروج مشمولان ایرانی خارج از کشور به داخل آزاد شده است."

بر این اساس، مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور در صورتی‌که دست کم سه سال در خارج از ایران اقامت داشته باشند، می‌توانند دو بار در سال و به مدت حداکثر سه ماه بدون تعیین تکلیف سربازی خود، به کشور سفر کنند.

به گزارش ایسنا، سرتیپ کمالی گفته است که افرادی هم که غیبت داشته، فراری بوده یا به طور غیرقانونی از کشور خارج شده‌اند نیز "در شمول این مقررات قرار می‌گیرند" و تنها شرط اجازه تردد مشمولان ایرانی خارج از کشور، اقامت سه ساله در خارج است.

شرایط متفاوت مشمولان

حق نشر عکس d
Image caption مقررات جدید به معنی دریافت معافیت دایم از خدمت نظام وظیفه نیست

مشمولان دارای تابعیت مضاعف که دارای پدر یا مادر ایرانی بوده یا در ایران متولد شده باشند هم امکان استفاده از مقررات جدید را دارند.

براساس این گزارش، مقررات جدید شامل افرادی هم می‌شود که برای تحصیل از کشور خارج شده و پس از اتمام تحصیل، به کشور بازنگشته‌اند.

این مقام نظامی توصیه کرده است که متقاضیان برخورداری از مقررات جدید پیش از ورود به کشور، به سفارت یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشور محل اقامتشان مراجعه کرده وگذرنامه خود را به مهر اجازه تردد ممهور کنند و در صورتی که جمهوری اسلامی در آن کشور دفتر نمایندگی ندارد، به مراکز تعیین شده در کشورهای همسایه مراجعه کنند.

وی تاکید کرده است که برای استفاده از این تسهیلات، داشتن گذرنامه معتبر الزامی است. مهلت اجرای طرح جدید در حال حاضر تا سال ١٣٩٦ تعیین شده است.

این مقام نظامی یادآور شده است که مقررات جدید به معنی معافیت از خدمت سربازی نیست بلکه افراد مشمول این مقررات، در صورت تکمیل تحصیل در خارج از کشور یا بازگشت به کشور برای اقامت، باید خدمت سربازی خود را انجام دهند.

این گزارش می‌افزاید که فروش خدمت سربازی برای مشمولان خارج از کشور متوقف می‌شود اما در این زمینه، مقررات جدید عطف به ماسبق نشده است و کسانی که برای این منظور تشکیل پرونده داد‌ه‌اند، می‌توانند کماکان درخواست خود را پیگیری کنند.

معمولا به شهروندان ایرانی خارج از کشور توصیه می‌شود که برای آگاهی از جزئیات هر نوع مقررات جدید و منطبق بودن آن با شرایط شخصی خود، نظر ماموران مسئول در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج را جویا شوند.