نامه نخست‌وزیر بریتانیا به رئیس جمهور جدید ایران

دیوید کامرون حق نشر عکس PA
Image caption نخست وزیر بریتانیا می گوید که چند مسئله میان دو کشور باید حل و فصل شود

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران اظهار امیدواری کرده است که ایران تحت ریاست جمهوری او مسیر جدیدی در پیش بگیرد و روابط دو کشور بهبود یابد.

به گزارش وب‌سایت دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، آقای کامرون در این نامه خواهان بهبود گام به گام روابط با تلاش هر دو طرف شده است.

او نوشته است: "بهبود روابط دو کشور روندی تدریجی خواهد داشت و لازم است چندین مسئله حل و فصل شود."

نخست وزیر بریتانیا در این نامه همچنین از ایران خواسته است بر سر برنامه هسته‌ای خود به طور سازنده و جدی با جامعه بین الملل وارد تعامل شود و از یک راه حل صلح آمیز برای بحران سوریه حمایت کند.

این نامه به مناسبت تحلیف آقای روحانی ارسال شده است.

روابط ایران و بریتانیا از آذرماه سال ۱۳۹۰ و در پی حمله گروهی از منتقدان سیاست های بریتانیا به سفارتخانه و اقامتگاه دیپلمات های این کشور در تهران به پایین ترین حد تنزل یافت.

پس از آن حادثه بریتانیا سفارتخانه خود را در تهران بست و دیپلمات‌های ایرانی را هم از لندن اخراج کرد.

روز چهارشنبه گذشته هم ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در تماسی تلفنی با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران برای بهبود تدریجی روابط دو کشور ابراز آمادگی کرده بود.

آقای هیگ گفته بود که آماده است در ماه سپتامبر و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با همتای ایرانی خود دیدار کند.

آقای هیگ در این تماس تلفنی در مورد سرنوشت عباس یزدان‌پناه یزدی، شهروند ایرانی - بریتانیایی که از ماه گذشته میلادی در امارات متحده عربی مفقود شده است ابراز نگرانی کرده بود.

گروهی دستگاه های اطلاعاتی یا گروه های ذینفوذ در حکومت ایران را به ربودن آقای یزدی متهم کرده بود، اما وزارت امور خارجه ایران دست داشتن نهادهای ایرانی در هرگونه اقدام غیرقانونی در امارات را تکذیب کرده است.

نام آقای یزدی در چند پرونده مربوط به معاملات نفتی شرکت های خارجی با ایران به عنوان دلال و واسطه مقام های وقت و افراد صاحب نفوذ در ایران مطرح بوده است.

این در حالیست که امروز چهارشنبه هفتم اوت بی‌بی‌سی مطلع شده است که جسد آقای یزدی، روز یکشنبه این هفته در فجیره، از شیخ‌نشین‌های امارات پیدا شده است.