بررسی روزنامه‌های صبح تهران - پنجشنبه ١٧ مرداد

تیتر و عکس صفحه اول شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

بسیاری از روزنامه‌های امروز صبح ایران به غیر از کیهان که از قبل گفته بود، منتشر نشدند. اما در میان چند روزنامه‌ای که به دکه‌های مطبوعات رسیدند، نامه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بدون تحلیل در صفحه اول منعکس شده است.

البته مباحث دیروز مجلس هم که بر سر قرائت گزارش حمله به علی لاریجانی صورت گرفت در روزنامه‌ها قابل توجه است.

ریشه گروه‌های فشار خشکیده می‌شود؟

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار با اشاره به قرائت گزارش مجلس از حمله به علی لاریجانی در قم نوشته است که انتشار این گزارش با توجه به حاکم شدن فضای اعتدال و عقلانیت، امیدبخش ظهور نقطه‌ عطفی در تاریخ مجلس است، نقطه‌ عطفی که پیامد آن می‌تواند خشکاندن ریشه‌ بی‌قانونی‌های آشکار در سطح جامعه باشد.

نویسنده سرمقاله با نگاهی به تاریخچه‌ی بروز و استمرار گروه‌های فشار نوشته است که در مدت هشت سال حیات دولت اصلاحات، این گروه‌ها به عنوان بازوی قدرتمند یک جریان خاص هرگاه که لازم بود وارد عمل می‌شدند و از هر اقدامی حتی در حد ترور فیزیکی ابایی نداشتند.

کلام آخر سرمقاله ابتکار این است که اگر چه برخور با عناصر خودسر، به‌رغم هشدارهای سال‌ها پیش دلسوزان مملکت، بسیار دیر انجام شد اما امید می‌رود همانطور که محمدرضا باهنر، نماینده پرنفوذ مجلس گفته این بار ریشه‌ی گروه‌های فشار یک بار برای همیشه خشکانده شود.

گام مثبت برای تعامل با دولت

Image caption تیتر و عکس صفحه اول بهار

روزنامه بهار در گزارشی به نقل از اظهارات دیروز سرلشگر بسیجی حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از آمادگی نظامیان برای خروج از فعالیت‌های اقتصادی خبر داده است.

در ابتدای این گزارش آمده که رویکردها و اظهارات مثبت و منفی از حضور نظامیان در سال‌های اخیر در حالی است که آقای فیروزآبادی در اظهارنظر متفاوتی معتقد است: «نیروهای مسلح برای کسب درآمد و گرفتن کار مردم به صحنه نیامدند و خود را رقیب مردم و تولیدکنندگان داخلی نمی‌بینند.»

به نوشته بهار، تاکید حسن فیروزآبادی در حالی است که همین چند وقت پیش بود که احمد توکلی در تازه‌ترین انتقاد خود خواهان روشن‌شدن تکلیف نظام با اقدامات اقتصادی سپاه شده بود.

در ادامه گزارش با اشاره به بخش‌هایی از گفتگوی هفته‌نامه تجارت فردا با آقای توکلی، نماینده مجلس ایران آمده که در حقیقت اظهارنظر فیروزآبادی را می‌توان پاسخ به انتقادات احمد توکلی دانست.

اکنون منتقدان می‌گویند، حاکمیت باید در باره حضور نظامیان در اقتصاد تصمیم قاطعانه بگیرد، تصمیمی که به واسطه اصل 44 قانون اساسی و تاکیدی بر خصوصی‌سازی می‌تواند گام بلندی برای زنده کردن اقتصاد کشور باشد.

ده فرمان

ابراهیم رها در ستون طنز امروز روزنامه اعتماد، نامه سرگشاده‌ای خطاب به حسن روحانی را منتشر کرده با عنوان؛ ده فرمان.

او در فرمان اول نوشته که حسن جان، اساسا و اصولا حواست به سه چیز خیلی باشد: الف- تورم. ب- بیکاری. ج- روح‌الله حسینیان. البته من مستحضر هستم موارد الف و ب درمان دارد اما مورد سوم را شاید نتوانید خیلی کاری بکنید. نامبرده گویا از یک میوه‌فروشی در نارمک جعبه جعبه گوجه فرنگی می‌خرد جهت حضور در مجلس و انجام امور.

در فرمان دهم اما نوشته شده؛ حسن روحانی عزیز، در این ملک همواره کسانی هستند که هر کارت را انگ قرمطی بودن بزنند. فکر نکن از تدابیر و امیدواری‌هایی که داده‌یی پا پس بکشی آنها آرام می‌شوند. اینها کلا همینجوری‌اند و صدالبته لابد به هر مملکت یک مقدار حسین الله کرم هم لازم است. اما می‌دانم که توهم می‌دانی رمز ماندگاری در اذهان مردم سنگ زیر آب بودن است که خس و خاشاک واقعی چونان می‌روند که گویی هیچ وقت نبوده‌اند.

روزنامه‌های انتظار، عابران امید

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

امروز روز خبرنگار است و فریدون صدیقی، مدرس روزنامه‌نگاری در یادداشتی به همین مناسبت در روزنامه شرق نوشته است؛ بدترین انتظار، انتظار کشیدن کسی است که قرار نیست بیاید. تیراژ روزنامه‌ها ناچیز است. تیراژ هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها در سرازیری پیش می‌رود. چرا؟ چون روزنامه‌ها بی‌خبر از خبرها هستند. روزنامه‌ها مولد خبر نیستند یا نمی‌توانند باشند. پس کسی منتظر آمدنشان نیست. کار روزنامه‌نویس، مهندسی افکار عمومی در مناسبات درون وضعی و قانونی برای دستیابی به حقوق شهروندی است.

اما اگر روزنامه‌نگار نتواند یا نتواند که بتواند خبر از خبرها بدهد و تحلیل از خبرهای بدهد، آن وقت هیچ کس منتظرش نیست. گرچه خودش به ناچار بر این باور است که کسی منتظر اوست.

در پایان این نوشته آمده که اجازه دهیم روزنامه‌ها خواندی باشند، فیلم‌ها دیدنی باشند. کتاب‌ها ماندنی باشند و شعرها، سرود باشند. من از آقایان و خانم‌های ارجمند انتظار دارم، سایه خود را از دکه‌های روزنامه‌فروشی دریغ نکنند، روزنامه و مجله برگیرند، چون ما هم مثل شما امیدواریم.

بهزاد عبدی شاعر گفته است:

دست‌هایت را دور گردنم حلقه کن/که این بار روزنامه‌ها/دارند به عکس من و تو فکر می‌کنند.

یادباد آن صحبت شب‌ها که با نوشین‌لبان

ابوالحسن مختاباد، روزنامه‌نگار هم به مناسبت روز خبرنگار در روزنامه اعتماد نوشته است؛ امسال چهارمین سالی است که مراسم معرفی پنج روزنامه‌نگار برتر سال از سوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران برگزار نمی‌شود. 14 مرداد چهار سال قبل با دستور دادستان وقت در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پلمپ شد. دستوری که هیچ توجیه قانونی نداشت.

آقای مختاباد با یادآوری نحوه شکل‌گیری و روند انتخاب روزنامه‌نگاران برتر سال نوشته که استخوان خردکرده‌های مطبوعات بعد از سال‌ها دوری از هم، یکدیگر را در یک مکان می‌دیدند و از گذشته و حال می‌گفتند: یادباد آن صحبت شب‌ها که با نوشین‌لبان/ بحث سرعشق و ذکر حلقه عشاق بود.

اکنون چهارسالی است که آن سبو بشکسته و آن پیمانه ریخته است. اما با روی کارآمدن دولت آقای روحانی و امیدورای‌هایی که او ایجاد کرده است، به نظر می‌رسد که فضایی فراهم شده که قفل چند ساله انجمن با کلید تدبیر باز شود.

مطالب مرتبط