پایگاه شاهرود محلی برای 'آزمایش موشکهای بالستیک'

Image caption آزمایش موشک شهاب 2. ایران می‌گوید در سال 92 قصد دارد 7 ماهواره به فضا پرتاب کند

نشریه جینز می‌گوید بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهد ایران پایگاه موشکی جدیدی در نزدیکی شاهرود ساخته و یک موشک با سوخت جامد را هم در آن آزمایش کرده است. کارشناسان جینز دیفنس معتقدند این پایگاه برای آزمایش موشکهای بالستیک ساخته شده است.

این نشریه تصویری ماهواره‌ای منتشر کرده که در تاریخ پانزدهم تیر گرفته شده است این تصویر پایگاهی موشکی را نشان می‌دهد تا بحال ناشناخته بوده و در ۴۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شاهرود قرار دارد.

تنها پایگاه شناخته شده موشکی ایران تابحال پایگاهی است که در شصت کیلومتری جنوب شرقی سمنان قرار دارد.

متیو کلمنس سردبیر جینز می‌گوید: "تحلیل تصاویر شاهرود نشان می‌دهد این یک پایگاه استراتژیک برای آزمایش موشکهای بالستیک است."

اما جینز به جز افشای پایگاه شاهرود به یک پایگاه ناشناخته دیگر هم اشاره می‌کند: "یافته های ما بعلاوه اظهارنظرهای علنی مقامات ایرانی حاکی از این هستند که ایران سه پایگاه موشکی خواهد داشت. در حالیکه ایران به دلیل تحریم های غرب زیر فشار شدید مشکلات اقتصادی است، این کار زیاده‌روی به نظر می‌رسد."

"این پایگاه می‌تواند برای پرتاب ماهواره به مدار زمین استفاده شود اما ایران خود را آماده ساخت حداقل یک پایگاه دیگر هم کرده است، بنابراین با توجه به تصاویر ماهواره‌ای ما بر این باوریم که پایگاه شاهرود به احتمال زیاد برای آزمایش موشکهای بالستیک استفاده خواهد شد."

"ما مخازن ذخیره سوخت مایع را در تصاویر ماهواره‌ای نمی‌بینیم. موشک‌هایی که ماهواره را در مدار قرار می‌دهند از سوخت مایع استفاده می‌کنند؛ این یعنی پایگاه شاهرود برای موشک‌های بالستیک با سوخت جامد استفاده خواهد شد."

"محل و جهت این پایگاه هم برای آزمایش موشکهای دوربرد مناسب است. موشک‌ها می‌توانند در حریم فضایی ۱۴۰۰ کیلومتری ایران پرواز کنند بنابراین پیش از سقوط موشک در اقیانوس هند حجم عظیمی از اطلاعات پرتاب را می‌توان گردآوری کرد."

جینز می‌نویسد پایگاه شاهرود هم مثل پایگاه سمنان یک برج پرتاب ۲۳ متری دارد و این نشان می‌دهد هر دو پایگاه قابلیت پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ یا ماهواره‌های بزرگتر را دارند.

به نوشته این نشریه که مجله تخصصی بررسی‌های دفاعی و اطلاعاتی است، ساخت این پایگاه جدید که صد متر مساحت دارد، بین اردیبهشت و شهریور ۲۰۱۰ آغاز شده؛ همزمان با توسعه و گسترش پایگاه سمنان.

اما دو پایگاه تفاوتهایی هم دارند: پایگاه شاهرود سکوی پرتابی به مساحت ۱۴۰ در ۲۰۰ متر دارد و بسیار بزرگتر از پایگاه سمنان است، اما پایگاه شاهرود فقط یک پرتابه اگزوز ۱۲۵ متری دارد برخلاف سمنان که دو پرتابه اگزوز دارد. محوطه آماده سازی موشک برای پرتاب هم در پایگاه شاهرود کوچکتر از سمنان است.

پایگاههای موشکی ایران

علی شمخانی وزیر دفاع دولت محمد خاتمی در سال ۱۳۷۷ برای اولین بار اعلام کرد ایران می خواهد در فضا حضور داشته باشد. سازمان صنایع هوا فضا در همان سال‌ تاسیس و اولین ماهواره ایران یعنی سینا-۱ کمتر از دو ماه بعد از آغاز کار دولت آقای احمدی نژاد به فضا پرتاب شد.

در سالهای گذشته ایران برنامه موشکی و فضایی خود را با جدیت ادامه داده و موفق شده با پرتاب ماهواره امید با موشکی ایرانی، نهمین کشوری باشد که توانسته خود ماهواره‌اش را در مدار قرار دهد.

در دی ماه امسال هم اولین موجود زنده به فضا پرتاب شد و ایران در زمره شش کشوری قرار گرفت که موفق به انجام این کار شده اند.

مقامات ایران از حداقل هجده ماه پیش اشاره کرده بودند که پایگاه موشکی تازه ای در دست ساخت است.

حـمیـد فاضـلی رییس سازمان فضایی ایران در آبان ماه ۱۳۹۰ از راه اندازی پایگاه پرتاب ملی با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خبر داده و منطقه جنوب شرقی کشور را بهترین نقطه از نظر ایمنی برای تاسیس این مرکز دانسته بود: "این منطقه در نزدیکی اقیانوس هند قرار دارد و تعداد ساکنان آن بسیار کم است و بنابراین بهترین نقطه در کشور برای تاسیس این مرکز محسوب می‌شود."

او چند ماه بعد گفت دولت اصرار داشته و دارد که شهرک فضایی خارج از استان تهران احداث شود: "سازمان فضایی کشور در این زمینه سعی کرده است تا بر فضای مورد نیاز برای احداث این شهرک متمرکز شود و بر این اساس حدود ۱۰ نقطه مورد مطالعه قرار گرفته است که امیدواریم احداث این مرکز بزودی در مجاورت استان تهران آغاز شود."

Image caption ایران در ابتدای سال 2013 میمونی به نام آفتاب را با موفقیت به فضا فرستاد

چند ماه بعد احمد وحیدی وزیر دفاع وقت خبر داد که ۸۰ درصد کار ساخت پایگاه جدید پرتاب ماهواره‌ها به اتمام رسیده و به عنوان پایگاه فضایی امام خمینی نامگذاری شده است.

آقای وحیدی به محل این پایگاه اشاره نکرد. اما با توجه به اینکه تصاویر ماهواره‌ای ساخت پایگاهی در سمنان را نشان داده بودند تصور شد پایگاه سمنان همان پایگاه امام خمینی است.

جینز معتقد است پایگاه سوم همانطور که آقای فاضلی هم اشاره کرده در جنوب شرقی کشور و نزدیک چابهار واقع است.

تحلیلگران جینز می‌گویند کشورهای غربی فکر می‌کنند ایران قصد ساخت موشک بین قاره‌ای بالستیک دارد، چون در زمانی که تحریم‌ها و فشار اقتصادی به اوج رسیده، ایران دو یا سه پایگاه موشکی را با چنین سرعتی ساخته است.

با این حال این تحلیلگران این استراتژی را ضعیف می‌دانند چون برخلاف پایگاه (سیلو) های موشکی زیر زمینی این پایگاه‌ها براحتی از هوا هدف قرار می‌گیرند.

البته این استراتژی می‌تواند نشانگر بلندپروازی ایران برای پرتاب مجموعه ای از ماهواره های مخابراتی، جاسوسی و هواشناسی باشد؛ حتی صحبت از پرتاب انسان به فضا هم مطرح شده است.

شاشنک جوشی محقق موسسه رویال یونایتد سرویسز می‎گوید: "ما اغلب درباره برنامه هسته ای ایران صحبت می‌کنیم اما آنچه واقعا کشورهای منطقه را وحشتزده می کند موشکهای بالستیک ایران هستند که می توانند به عنوان حامل استفاده شوند."

"آمریکا مدتهاست می‌گوید ایران ممکن است تا سال ۲۰۱۵ بتواند موشکهای بالستیک قاره‌پیمایش را آزمایش کند، اگرچه این برنامه با تحریمهای چند سال گذشته و عملیات مخفیانه زمینگیر شده است."

جینز معتقد است پایگاه شاهرود برای آزمایش موشکهای بالستیک و پایگاههای سمنان و چابهار برای پرتاب ماهواره استفاده خواهند شد. برای موشکهای دوربرد به سوخت جامد نیاز است و برای استفاده از سوخت جامد، آزمایشهای موشکی حیاتی است و اکنون ایران پایگاه این آزمایش‌ها را ساخته است.

مطالب مرتبط