نامه ۵۵ فعال و زندانی سیاسی ایران به اوباما: تحریم‌ها مجازات جمعی مردم ایران است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

۵۵ نفر از فعالان سیاسی ایران که تعداد زیادی از آنها در زمره زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران هستند، در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در خصوص آثار تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران نوشتند: "اکثر مردم ایران از کمبود دارو و مایحتاج اساسی زندگی رنج می‌برند و تحریم‌ها مجازات جمعی مردم ایران است."

نویسندگان این نامه با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری چهار سال آینده ایران، فرصت پیش رو را به "نوعی آخرین فرصت برای حل و فصل عقلانی" مسئله هسته‌ای ایران و تحریم‌ها عنوان کردند.

امضا کنندگان این نامه بر این باورند که ادامه تحریم‌ها و انزوای ایران در این مقطع این ذهنیت را تقویت می‌کند که "ایالت متحده آمریکا به طور جدی خواهان حل مشکل نیست."

تحریم‌ها علیه ایران در دوسال اخیر تشدید شده است. به تازگی نیز ۷۶ نماینده مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواهان تشدید تحریم‌های ایران شده‌اند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز ۳۱ ژوئیه، طرح تشدید تحریم نفتی ایران را تصویب کرد. این مصوبه می‌خواهد دولت آمریکا را ملزم کند به کشورهای خریدار نفت ایران فشار بیاورد تا ظرف یک سال خرید نفت ایران را به صفر برسانند.

این طرح قرار است پس از تعطیلات تابستانی کنگره، در مجلس سنا نیز به رای گذشته شود تا در صورت تصویب برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود.

امضا کنندگان این نامه با انتقاد از تحریم‎ها نوشتند: "وضعیتی که تحریم ها در ایجاد آن نقش اساسی داشته، قدرت خرید بیش از نیمی از خانوارهای ایرانی را به طور چشمگیری در دو سال گذشته کاهش داده است. بخصوص در دو سال گذشته تحریم ها کل اقتصاد ایران و همه بخش های تولیدی و صادراتی اصلی ایران را هدف گرفته و میزان اشتغال و سرمایه گذاری در بخش های غیر نظامی از قبیل خودرو، فولاد، پتروشیمی و حتی بخش ساختمان را به میزان قابل ملاحظه کاهش داده است."

ایران از شهریور ماه سال گذشته با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ارزش پول ملی روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده جمهوری اسلامی در تامین و انتقال ارز مورد نیاز با دشواری‌های بی سابقه ای مواجه شود.

امضا کنندگان این نامه در ادامه نوشته‌اند:"ما می دانیم که دولت شما سیاستی متفاوت از سیاست اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا را در قبال ایران دنبال می کند. اما نتیجه عملی تلاش های جمهوری خواهان تندرو در قوانین مصوب کنگره بازتاب می یابد که شما در مواردی با توجه به معاملات دولت و کنگره در مورد مدیریت کسری بودجه های دفاعی، بخشش های مالیاتی و هزینه های بهداشت و درمان مجبور به امضای آن شده اید."

در ادامه این نامه آمده است: "جامعه ایران امروز نیازمند آرامش و نشاط است تا در پرتو آن بتواند مسیر خود را به سمت اعتدال و دموکراسی در داخل و تنش زدائی و تعامل در سیاست خارجی طی کند. اثر مخرب تحریم ها بر اقتصاد و شرایط زندگی مردم فضای شور و امید ایجاد شده را درهم خواهد شکست و باعث رشد رادیکالیزم در سیاست های داخلی و خارجی خواهد شد و نه تنها کمکی به امنیت منطقه ای و بین المللی نمی کند بلکه می تواند اثری معکوس در پی داشته باشد.ممکن است برخی بر این گمان نادرست باشند که اعمال تحریم ها باعث تقویت دموکراسی در ایران خواهد شد . اما ما فکر می کنیم راه رسیدن به دموکراسی ، که قطعا مطلوب است، تحریم خارجی و فشار طاقت فرسا بر مردم و فشار روی دولتی که با مقتضیات ایران در جهت تقویت روندهای دموکراتیک حرکت می کند نیست و حاصل آن در عمل ، یکبار دیگر تقویت افراطی گری و تضعیف نهال لرزان دموکراسی ایران خواهد شد."

در پایان این نامه، امضا کنندگان ابراز امیدواری کردند که پاسخ مساعد دو طرف درگیر در این ماجرا بتواند "گره کور موجود در درک متقابل و تعامل مثبت بین دو کشور را باز کند و منافع هر دو ملت را در برداشته باشد."

مصطفی تاجزاده، محسن امین زاده، ابوالفضل قدیانی، فائزه هاشمی، علیرضا بهشتی و عیسی سحرخیز از جمله امضاکنندگان این نامه اند.

مطالب مرتبط