یک نماینده مجلس ایران خواستار بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران شد

حق نشر عکس AFP
Image caption سفارت بریتانیا از اواخر پاییز سال ۱۳۹۰ تعطیل شده است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران خواستار بازگشایی سفارت بریتانیا شده است.

عوض حیدرپور شهرضایی، نماینده شهرضا، گفته "بهترین اقدامی که لندن می تواند در شرایط فعلی انجام دهد، بازگشایی سفارت خود در تهران است."

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران، آقای حیدرپور شهرضایی گفته بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران "از آن جهت اهمیت دارد که آنها سفارت خود را در تهران تعطیل کرده و رفتند و اگر بازگردند به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران نیز در یک اقدام متقابل سفارت خود را در لندن بازمی کند."

پیشنهاد تلویحی ارتقای روابط

بریتانیا پس از آنکه اماکن دیپلماتیک این کشور در ایران مورد حمله گروهی از دانشجویان بسیجی قرار گرفت، تمامی کارکنان خود را از ایران خارج کرد و همزمان دست به اخراج همه دیپلمات های ایران از بریتانیا زد.

به این ترتیب سفارت هردو کشور از اواخر پاییز سال ۱۳۹۰ به حالت تعطیل درآمده است.

آقای حیدرپور گفته مجلس مصوبه ای دارد که بر مبنای آن دولت برای کاهش یا ارتقا روابط با کشورهای دیگر مجاز است.

چندی پیش از حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران و دنبال تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا، مجلس ایران علیرغم مخالفت دولت محمود احمدی نژاد، با تصویب طرحی دولت را ملزم به کاهش روابط با بریتانیا در سطح کاردار کرد.

بر اساس گفته آقای حیدرپور شهرضایی، بر اساس مصوبه مجلس، کاهش و یا افزایش روابط با کشورها از اختیارات دولت است.

آقای حیدرپور شهرضایی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت است. "رهروان ولایت"، بزرگترین فراکسیون مجلس نهم و از منتقدان سیاست های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین است و ریاست آن هم با علی لاریجانی رئیس مجلس است.

آقای حیدرپور شهرضایی به عنوان یکی از اعضای این فراکسیون پیشنهاد داده که پس از بازگشایی سفارتخانه های هر دو کشور "بهبود هرچه بهتر و بیشتر روابط" با مذاکره ادامه پیدا کند.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، جک استرا، وزیر خارجه پیشین بریتانیا و از نمایندگان کنونی مجلس عوام، به بی بی سی فارسی گفت که به بهبود روابط دو کشور خوشبین است و تصمیم دارد به همراه رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران به تهران سفر کند.

پس از آنکه برخی از نمایندگان تندرو در مجلس ایران با حضور آقای استرا در مراسم تحلیف آقای روحانی در مجلس مخالفت کردند و روح الله حسینیان تهدید کرد که او را "با چیزی می زند" این موضوع در این مقطع زمانی منتفی شد اما چند روز پیش از مراسم تحلیف آقای روحانی، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در تماس با همتای ایرانی خود، خواستار بهبود گام به گام روابط دو کشور شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم با ارسال نامه ای برای آقای روحانی موضوع مشابه بهبود گام به گام روابط دو کشور را با رئیس جمهور ایران مطرح کرده است.