پلیس ایران: هر ماه از وضعیت پوشش زنان در شهرهای ایران فیلمبرداری می‌کنیم

حق نشر عکس MEHR

مسعود زاهدیان، رئیس پلیس امنیت اخلاقی ایران، با اعلام اینکه وضعیت حجاب در ایران نسبت به پنج سال گذشته هیچ تغییری نکرده است، گفت: "پلیس به منظور رصد وضعیت حجاب در کشور هرماه از وضعیت پوشش در سطح شهر فیلمبرداری می‌کند."

آقای زاهدیان، در گفت و گو با خبرگزاری مهر امروز ۲۱ مردادماه افزود: "در پنج سال اخیر وضعیت حجاب تغییری نکرده و تنها بنا به شرایط فصل رنگ لباس و مدل آن دچار تغییر شده است. البته مصادیق بدحجابی با برگزاری کلاس‌های آموزشی به ماموران آموزش داده شده و آنها با این مصادیق برخورد می‌کنند."

به گفته رئیس پلیس امنیت اخلاقی ۲۷ دستگاه در حوزه "عفاف و حجاب" مسئول هستند و اگر آنها به وظایفشان عمل کنند دیگر نیازی به "اقدامات سلبی پلیس در این حوزه نیست."

طرح امنیت اخلاقی از سال ۸۶ با ابلاغ محمود احمدی نژاد، رییس وقت شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز شده است. البته آقای احمدی‌نژاد بعدها چند بار به انتقاد از این طرح پرداخت و آن را مربوط به دولت خود ندانست.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح شامل محورهای مختلفی می‌شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

با وجود انتقادهایی که به این طرح وجود داشته، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، در سال گذشته گفت که نیروی انتظامی در مورد برخورد با "بدحجابی و مانکنیزم" جدی است و این نیرو در این زمینه "با به جان خریدن ناملایمات به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل می‌‎کند."

موضوع حجاب از ابتدای انقلاب ۵۷ ایران همواره مطرح بوده و زنان، کوتاه زمانی بعد از انقلاب از سوی حکومت ملزم به پوشیدن حجاب اسلامی شدند. اما مقابله با آنچه بدحجابی زنان نامیده می شود، در سال های اخیر در چارچوب "طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف" و از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم شدت گرفت و ستاد اجرای این طرح نیز در وزارت کشور تشکیل شد.