بررسی روزنامه‌های صبح سه‌شنبه تهران - ۲۲ مرداد

روزنامه‌های امروز صبح با تیترهای بزرگ و عکس‌هایی از جلسه جنجالی بررسی وزیران پیشنهادی حسن روحانی به انتقاد از ناسزاها و بدگویی‌های نماینده مخالف دولت تازه پرداخته‌اند. تنها دو روز جوان و کیهان نزدیک به جناح‌های تندرو، در گزارش‌ها و مقالات خود عمل نمایندگان مخالف دولت را تایید و تشویق کرده‌اند.

ادامه ابراز نگرانی برای آینده اقتصاد کشور با عملکرد دولت سابق و ارایه آمار و شواهدی که آمار دولت گذشته را زیر سووال می‌برد بخش دیگری از مطالب این روزنامه‌هاست.

مجلس و بی اخلاقی یا غیرت

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: خشونت‌های کلامی و گفتار متصلب و به دور از آداب برخی نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته را شاید بتوان اینگونه تفسیر کرد که با رای حداکثری مردم به اعتدال و میانه‌روی، افراط‌گرایی و لمپنیسم دست و پاهای آخر خود را می‌زند. این جریان هرچقدر که به پایان کار نزدیک می‌شود، بیشتر جیغ و داد می‌کشد و یقه پاره می‌کند، اتهام می‌زند و از مرزهای اخلاق و آداب و مراعات دور و دورتر می‌شود و همزمان بر حسب عادت به هر دستاویزی برای بقای خود هم چنگ می‌زند.

روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود به انتقاد از مجلس دیروز پرداخته و نوشته دیروز، عصبانیت بعضی نمایندگان جناح شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد، جای منطق را گرفته بود و آنها با دادن نسبت‌های ناروا و تهمت‌های غیرقابل اثبات به بعضی بزرگان نظام، شأن نمایندگی مجلس را تا سطح عناصر هتاک و فحاشی که حرفه‌شان بداخلاقی است پائین آوردند.

به نوشته این سرمقاله: حتی اگر این افراد، انتقام گرفتن را حق خود می‌دانند، این کار را نباید در جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دنبال کنند، زیرا مجلس مکان انتقام گرفتن نیست و دولت نیز متعلق به کل کشور است و باید با توجه به صلاح کشور درباره آنها سخن گفت و قضاوت کرد.

محمد هاشمی در مقاله‌ای در قانون نوشته نمایندگان حق اظهارنظر نسبت به تمامی مسائل دارند ولی در این اظهارنظرها نمایندگان حق اتهام زدن، افترا، توهین و فحاشی به اشخاص حقیقی و حقوقی را ندارند و از این جهت مصونیت نمایندگان، مصونیت مطلق نیست بلکه مصونیت نسبی است.

علی محمد حاضری در آرمان نوشته: در روزهای آتی وزن کشی گروه‌های سیاسی در مجلس آغاز خواهد شد. مدیریت مجلس باید مانع ازاین جهت‌گیری‌های افراطی در مجلس می‌شد یعنی به نوعی باید جلسه را بهتر کنترل و مدیریت می‌کرد. در عین حال به نظر می‌رسد اکثریت مجلس اقبالی به تندروهای آن نشان نخواهند داد و آنها را در انزوا قرار خواهند داد. بنابراین به نظر نمی‌رسد نظرات انفرادی نمایندگان تندرو بر فضای مجلس حاکم شود.

Image caption تیتر و عکس گزارش اصلی اعتماد

صادق زیباکلام در شرق نوشته بحث‌هایی که دیروز در مجلس شد دقیقا این رویکردی بود که احمدی‌نژاد در مناظره‌های سال ۸۸ با حمله به برخی چهره‌ها و شخصیت‌ها در پیش گرفت. البته من اعتقاد دارم این‌گونه رفتار‌ها از روی خشم و عصبانیت و سرخوردگی اصولگرایان است که در انتخابات یازدهم شکست خوردند و تصور نمی‌کردند چنین رای پایینی بیاورند.

به نظر این استاد دانشگاه: رای مردم در ۲۴ خرداد نشان داد که مردم از افراط خسته شده‌اند و اگر کسی به این افکار اهمیت می‌داد می‌رفتند و به آقای سعید جلیلی رای می‌دادند اصولگرایان افراطی ۴ سال بود که بر طبل فتنه کوبیدند ولی کسی به افکار آن‌ها اعتماد ندارد و رایی که به روحانی دادند نشانگر این واقعیت است.

عماد افروغ در مقاله‌ای در اعتماد به کسانی که در جلسه مجلس افراطی بوده و حملات ناسزا به دولت کرده‌اند و آن‌ها که تفریطی بوده و چنان به تحسین دولت جدید پراخته‌اند که به تملق شبیه است انتقاد کرده و نوشته: چرا تجربه متراکم سیاسی برای کشور رقم نمی‌زنیم چرا کاری نمی‌کنیم که مردم بدانند با چه کسانی با چه مسلکی و با چه ایدئولوژی ثابتی سر و کار دارند؟ چطور با این وضعیت توقع داریم توسعه سیاسی در این کشور پای بگیرد؟ چگونه توقع داریم که عقلانیت سیاسی شکل بگیرد؟ آنچه امروز شاهد بودیم مواضع متغیر و آزار‌دهنده‌ای بود.

به نظر این استاد دانشگاه: باید دید چه کسانی به سمت دولت غالب تغییر موضع می‌دهند. خیلی کم‌اند کسانی که قبلا موافق بودند الان مخالف شدند. بیشتر شاهد مخالفانی هستیم که موافق می‌شوند. اگر کسی باشد که رای موافقی داده باشد به دولت و در مقام نقد صحبت کند را ندیدم. توقع داشتم که یکی از این کسانی که به دولت رای داده است نقد مستند و مستدل کند اما بر عکس آن را شاهد بودیم.

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون به عنوان گزارش لحظه به لحظه جلسه رای اعتماد مجلس نوشته: ساعت۱۰ حاجی، نماینده مخالف برنامه دکتر روحانی، در مورد طرح هدفمندی یارانه‌ها از حسن روحانی گلایه می‌کند. از مسکن مهر، پروژه‌های ناتمام، اقشار کم درآمد می‌گوید و می‌پرسد آیا با روزی ۱۰ هزار تومان می‌شود زندگی کرد!؟ میشه پسر زن داد؟! وی هنگام پایین آمدن از تریبون نگاهی به حسن روحانی انداخت و گفت: ئه! رئیس جمهور کی عوض شد؟ نمایندگان دیگر به او یادآور شدند که احمدی نژاد تمام شده است، این روحانی است، رئیس جمهور جدید.

به نوشته این طنزنویس نماینده مخالف دوم می‌گوید: این دولت بیشتر شبیه دولت سالمندان است، پس نسل سوم چه می‌شود؟ نسل چهارم چه می‌شود؟ همکارمان می‌گوید: احتمالا ایشون پدر همان دختر ۱۵ ساله‌ای است که در زیر زمین خانه‌شان انرژی هسته‌ای تولید می‌کرد، الان که می‌بیند دخترش وزیر نیرو یا لااقل رئیس سازمان انرژی اتمی‌نشده شاکی شده است.

و سرانجام کاظم جلالی در موافقت با کلیت کابینه صحبت می‌کند، نگاهش به دستان روح الله حسینیان است. می‌گوید بعضی اعتقاد دارند ۹۵ درصد مردم فتنه گرند. این را که می‌گوید دوباره نگاهی به حسینیان می‌اندازد و برای احتیاط یک جاخالی می‌دهد. حسینیان با تاسف سر تکان می‌دهد و زیر لب می‌گوید: گوجه بر نخیل و دست ما کوتاه.

Image caption تیتر و گزارش اصلی صفحه اول کیهان

کیهان در عنوان اصلی خود از مخالفت‌های نمایندگان در جلسه دیروز استقبال کرده و حسین شریعتمداری در یادداشتی علاوه بر تشویق نمایندگان به مخالفت با تعدادی از وزیران پیشنهادی حسن روحانی در پاسخ به کسانی که گفته‌اند رهبر جمهوری اسلامی از این دولت حمایت کرده نوشته اما نتیجه‌ای که برخی از نمایندگان از این سفارش گرفته‌اند با مقصود و نظر حضرت آقا تفاوت و زاویه‌ای قابل تامل دارد.

به نظر مدیر کیهان تاکید رهبر بر حمایت از دکتر روحانی و دولت او واجب‌الاطاعه است ولی دولت هنوز تشکیل نشده است و پالایش فهرست وزیران پیشنهادی آقای دکتر روحانی یکی از مؤثرترین و بزرگترین کمک مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور است.

بانک مرکزی نیاز به تعمیرات اساسی دارد

غلامرضا کیامهر در سرمقاله جهان صنعت نوشته بانک مرکزی یکی از نقاط آسیب دیده از سیاست‌های اقتصادی دولت گذشته است که نیاز به تعمیرات اساسی دارد. بانک مرکزی دوران ریاست دکتر بهمنی دست‌گشاده‌ای در افزایش پایه پولی کشور و تزریق پول بدون پشتوانه به جامعه برای جبران کسری بودجه دولت گذشته داشت.

به نوشته این مقاله: در دوران ریاست، دکتر بهمنی نقشی بالاتر از یک قلک پس‌انداز برای تامین کسر بودجه‌های دولت را بازی نکرد و به خاطر ایفای چنین نقشی بود که دکتر بهمنی برخلاف اسلافش که هرکدام بیش از چند ماهی همکاری با دولت نهم و دهم را تاب نیاوردند توانست با آرامش خاطر و بی‌دغدغه تا پایان کار دولت دهم همکاری خود را با آن ادامه دهد.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده دکتر بهمنی اشتهای سیری‌ناپذیری برای مصاحبه کردن با خبرنگاران داشته اما حرف‌های ضدونقیض او باعث می‌شد هر بار که صحبتی از کاهش نرخ تورم به میان می‌آورد، کوتاه زمانی بعد روند صعودی نرخ تورم شروع شود. ید طولایی هم در تضعیف پول ملی در برابر ارزهای خارجی داشت و این سیاست را تا آخرین روزهای عمر دولت دهم ادامه داد.

سنگ‌های‌گران بر دوش مدیران اقتصاد

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اگر در ۵ سال پایانی دهه ۱۳۸۰، هر سال تنها ۱۴ هزار شغل جدید بر مشاغل قبلی افزوده شده باشد و در سال‌های پیش رو باید بیش از یک میلیون شغل جدید ایجاد شود، چه راهکارهایی پیش روی دولت جدید قرار دارد؟ آن هم در شرایطی که دولت کنونی با محدودیت‌های جدی ارزی و ریالی روبه‌رو است؟

نویسنده این مقاله سخن وزیر اقتصاد احمدی نژاد را به یاد آورد که گفته بود حجم منابع خارجی کشور به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. اما هفته گذشته رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که بیش از ۶۰ میلیارد دلار سرمایه ایران در بانک‌های خارجی بلوکه شده .

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: محدودیت شدید مالی دولت جدید جای انکار ندارد. حال می‌توان پرسید که اگر در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۹۰ که درآمدهای نفتی ما سر به آسمان می‌زد، سالانه ۱۴ هزار شغل اضافی ایجاد شده باشد، در شرایط دشوار کنونی چگونه می‌توان افزایش بیش از یک میلیون نفری شاغلان را تحقق بخشید؟ این نکته را هم نباید از یاد برد که تعطیلی کارخانجات و تعدیل نیرو نیز متوقف نشده و دولت جدید کماکان با مشکل مشاغلی که تخریب می‌شوند، مواجه است.

اما سوال اساسی‌تر این است که چرا باید هزینه‌های سنگینی را متحمل شد و شغل جدید ایجاد کرد، در حالی که مشاغل موجود در حال تخریب و کاهش هستند. آیا منطقی‌تر این نیست که اولویت به حفظ مشاغل موجود داده شود؟

حسین عبده‌تبریزی در مقاله ای در شرق نوشته: نمایندگان مجلس، فراتر و برتر از هر کارشناس دیگری با معضلات امروز اقتصاد ایران آشنایند. کافی است مشکلات و ریسک‌های بودجه کل کشور را در نظر آورند. با گذشت پنج‌ماه از سال، دولت تدبیر و امید چگونه ‌باید بودجه را اجرایی و قانون را رعایت کند؟ دور از دسترس‌بودن بخش بزرگی از درآمدهای بودجه بر آنان محرز است.

به نظر این اقتصاددان: هر نوع ضعف و تاخیر در عرصه تعادل‌بخشیدن به بودجه، باعث افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی، بانک‌ها و بخش خصوصی می‌شود و در کنار ضرورت فروش ارز بیشتر دولت به بانک مرکزی، پایه پولی باز هم بسط می‌یابد و از این رویداد گریزی نیست. غیر از بودجه دست‌نیافتنی، نمایندگان خوب می‌دانند تورم سینه‌کشیده تا لبه ۵۰درصد، چه سیلابی دهشتناک بر دره اقتصاد جامعه می‌ریزد.

مقاله شرق تاکید دارد که: مشکل صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی ناتوان حتی از پرداخت مستمری‌های ماهانه، آتشی است که بر خیمه اقتصاد خانوارها افتاده است. خروج از شرایط رکود تورمی در باقی روزهای سال ۱۳۹۲، محتمل به‌نظر نمی‌رسد. اینکه در چنین شرایطی تولید شتاب گیرد، بیشتر معجزه‌ای را ماند. بی‌کاری مشکلی است که پیش‌روی هریک از نمایندگان مردم بیداد می‌کند. غمکده اقتصاد ایران از هجوم تحریم‌های ظالمانه و نابخردانه بیگانگان در امان نیست. عمده تحرک از اقتصاد گرفته شده و انعطاف و قدرت مانور مدیران اقتصادی سخت محدود شده است.

بخش خصوصی مورد بی مهری

احمد پارسا در سرمقاله تهران امروز نوشته بخش خصوصی به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور طی سال‌های گذشته آنچنان که باید و شاید مجال ظهور پیدا نکرده و حتی در پاره‌ای مواقع نسبت به قبل هم ضعیف‌تر شده است. دلیل ضعیف شدن بخش خصوصی هم به تصمیمات دولت قبلی بر می‌گردد که خواسته یا ناخواسته و دانسته یا نادانسته مجال حرکت را از بخش خصوصی گرفته بود. بدهی دائمی دولت به بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان و پیمانکاران و رشد بی‌رویه واردات، تولید و خدمات آنها را دچار وقفه ساخت و اکثر بخش‌های تولیدی با ۲۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت خود مشغول کار هستند.

به نوشته این مقاله : خصوصی‌سازی واقعی، رشد بهره‌وری و رشد درآمد‌های مالیاتی را در بر خواهد داشت و دولت را از وابستگی به نفت و درآمد نفتی به‌تدریج ر‌ها می‌سازد. اصلاح برخی از برنامه‌های غلط اجرا شده در وزارتخانه‌های نفت، نیرو و راه و مسکن و بقیه وزارتخانه‌ها باید مدنظر دولت یازدهم باشد که برخی از آنها مستقیم به امنیت ملی مربوط می‌شود و اصلاح آنها لازم و ضروری است. دولت جدید باید توجه نماید که خصوصی‌سازی در صنعت انرژی خصوصا در بخش برق باید بعد از واقعی شدن قیمت حامل‌‌های انرژی صورت می‌پذیرفت.

Image caption کارتون احمد عبدالله نیا، قانون

در ادامه سرمقاله تهران امروز آمده: اصلاح برنامه‌های فاز‌های مختلف پارس‌جنوبی و رفع مشکلات آن جهت رسیدن به بهره‌برداری هر چه سریع‌تر پروژه‌های نفتی باید مدنظر دولت باشد که تمام منابع پارس‌جنوبی توسط همسایه جنوبی مان برداشت نشود. تامین منابع مالی این پروژه‌ها بدون مشارکت سرمایه‌گذاران بین‌المللی کار بسیار مشکلی است .

روی سخن با جوان موسیخ سیخی

ایمان پیربرناش در ستون طنز قانون با چاپ عکس هایی از استقبال مردم نارمک از رییس دولت سابق نوشته: این عکس‌ها نشان می‌دهد مردم هنوز هم به فرزند خودشان اعتماد دارند و از او می‌خواهند برایشان کاری کند. این فرزند خواندن احمدی نژاد شوخی یا ناسزا نیست. خودش گفته فرزند ملت است. دوستان و بچه محل‌های شرق تهران، به‌ویژه نارمک (از محدوده میدان پنجاه و دوم تا ابتدای کوچه فضیلت) شب‌ها می‌روند دم خانه محمود احمدی نژاد و به او نامه می‌دهند و عکس یادگاری می‌گیرند. البته اینجا همچنان ایران است و دیدن این صحنه‌ها اصلا جای تعجب ندارد.

به نوشته این طنزنویس، مگر خود ما نبودیم که برای دیدن آقای‌غرضی پس از سال‌ها ساعت ۱۰ صبح را از نزدیک دیدیم و رفتیم دفترش؟ عکسش هم کلی لایک خورد. این دوستان هم چنین فکری می‌کنند. دیده شده جوانی به احمدی نژاد گفته:« دکتر یه عکس تکی بگیریم؟» و تا جواب مثبت از دهان دکتر خارج شده پنجاه نفر ریخته اند تا عکس تکی این عزیزان را خراب کنند و بعد هم هر هر می‌خندند و متواری هم نمی‌شوند نامردها.

در ستون طنز قانون آمده: آن دسته از مردمی‌که نامه می‌دهند و تقاضای کار و کمک نقدی و این جور چیزها دارند چرا؟ احمدی‌نژاد اگر کاری از دستش برمی‌آمد برای خودش انجام می‌داد تا در برنامه زنده شماره حسابش را برای افتتاح دانشگاه اعلام نکند. مگر نشنیدید که گفت دامادشان هم یک پزشک ساده است که کاری از دستش برنمی‌آید؟ حالا در زمان ریاست پدرزنش رئیس یک بیمارستان شد که شده. به ما چه مربوط؟ واقعا مشکل جوانان ما الان داماد احمدی نژاد است؟

کارتون روز

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

مطالب مرتبط