دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در فضایی آرام‌تر سپری شد

دومین روز بررسی صلاحیت نامزدهای پیشنهادی حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران برای وزارتخانه‌های هجده‌گانه، امروز در دو نوبت صبح و عصر مجلس و در فضای آرام‌تری نسبت به دیروز برگزار شد.

در جلسه امروز، محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش که اواخر دیروز بررسی صلاحیتش آغاز شده بود، به دفاع از خود پرداخت.

سپس نمایندگان مخالف و موافق پنج وزیر پیشنهادی دیگر سخنرانی کردند و وزرای پیشنهادی هم به دفاع از خود و برنامه هایشان پرداختند.

به غیر از آقای نجفی، صلاحیت محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات، محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات، علی طیب‌نیا وزیر پیشنهادی امور اقتصادی، محمد جواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه و حسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت بررسی شد.

برخلاف روز گذشته که موضوع ارتباط وزرای پیشنهادی با میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸ بر بحث مخالفان و موافقان سایه انداخته بود، در جلسه امروز تمرکز سخنران‌ها بر شخصیت و تخصص وزرای پیشنهادی بود.

وزیر پیشنهادی اطلاعات وعده تامین 'امنیت بدون دخالت در زندگی افراد' داد

Image caption جلسه امروز با ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آغاز شد

محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در نطق دفاعیه اش، خود را "یک تحلیلگر و فعال سیاسی" خواند و گفت "معتقدم در نظام اجرایی کشور و به خصوص آموزش و پرورش، اعمال بینش و سلیقه سیاسی ظلم به نظام است و در آموزش و پرورش خیانت به امانت مردم است."

محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات هم گفت حسن روحانی، رئیس جمهور "پنج نفر را برای وزارت ارتباطات در نظر داشت و وقتی من برای وزیر پیشنهادی انتخاب شدم، ابتکاری زدم و از هر پنج نفر از جمله آقای [نصرالله] جهانگرد برای نوشتن برنامه‌ام استفاده کردم."

محمود علوی، وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات که مخالفانش می‌گفتند سابقه فعالیت اطلاعاتی ندارد از کارنامه خود در تدوین قانون وزارت اطلاعات، نمایندگی در کمیسیون اطلاعات مجلس و حضور در سازمان عقیدتی-سیاسی ارتش گفت و به موضوع رد صلاحیتش برای انتخابات مجلس هم پاسخ داد.

آقای علوی گفت که رد صلاحیتش نتیجه پرونده سازی "بدون اخلاق و خلاف شرع" بوده است. او وعده داد که در دوران وزارتش "برای افزایش اعتماد عمومی به وزارت اطلاعات و تامین امنیت بدون دخالت در زندگی شخصی افراد" تلاش خواهد کرد.

علی طیب نیا، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی هم گفت که حداقل کردن اثر نوسانی درآمد نفت بر بودجه دولت، تخصیص درآمد نفت به زیرساخت‌های مولد، تقویت نقش و استقلال بانک مرکزی، کنترل تورم از طریق کنترل نقدینگی، کنترل پایه پولی، کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، هدایت پس انداز خانواده ها به سمت تولید و تشکیل بازار اوراق رهنی از برنامه های اصلی دولت است.

مطابق آئین نامه داخلی مجلس ایران برای هر وزیر پیشنهادی دو موافق و دو مخالف می‌توانند سخنرانی کنند اما برای مخالفت با آقای طیب‌نیا فقط یک نماینده ثبت نام کرده بود، در نتیجه فقط یک نماینده در موافقت با او سخنرانی کرد.

وزیر پیشنهادی خارجه: در سال جاری از ایران بیرون نرفته‌ام

محمود جواد ظریف، وزیر پیشنهادی امور خارجه در سخنرانی دفاعیه اش، از کارنامه خود در دورانی که نماینده دایم ایران در سازمان ملل بود دفاع کرد و گفت که ارتباطش با مقام های آمریکایی در این دوره با اطلاع بالاترین مقام های ایران بوده است.

Image caption محمدجواد ظریف در تایید اقدامات خود از رهبر ایران نقل قول کرد

او از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در تایید فعالیت هایش نقل قول‌هایی آورد.

آقای ظریف گفت که "مفتخرم پایان نامه هایم را درباره مسائل ایران نوشته ام. آن آقایی که مدنظر ایشان است استاد من نبوده. اما این که یک سیاس هشتاد ساله به یک فرد چهل ساله معتقد به نظام بگوید دشمن مورد احترام، اشکالی دارد؟ چه باید بگوید که شما را خوش بیاید؟"

اشاره آقای ظریف به "یک سیاس هشتاد ساله" هنری کیسینجر، سیاستمدار نامدار آمریکایی است که یکی از کتاب های خود را به آقای ظریف اهدا کرده و از او با صفت "دشمن مورد احترام" یاد کرده است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه همچنین گفت که در سال جاری خورشیدی یک روز هم از ایران بیرون نرفته و در ایام عید مدتی را در شمال و مدتی را در مشهد، مدفن امام هشتم شیعیان گذرانده است.

او گفت که علیرغم دعوت دانشگاه های معتبر آمریکایی از او برای تدریس، ترجیح داده در ایران بماند و زندگی کند.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، آخرین نفری بود که صلاحیت او در دومین روز مورد بررسی قرار گرفت.

نمایندگان مخالف او درباره ثروت آقای قاضی زاده هاشمی سئوال داشتند و در برابر مدافع او گفت که او به عنوان یک پزشک متخصص درآمدهای خود را صرف امور خیریه کرده و با پذیرفتن مسئولیت وزارت، عملا از فضای تحقیق و پژوهش که به گفته او بسیار در آن موفق است، دور خواهد ماند.

آقای قاضی زاده هاشمی در نطق دفاعیه اش گفت که هفتاد درصد پزشکان ایران گفته اند حاضرند به رایگان در مناطق محروم خدمت کنند. او گفت "باید جامعه پزشکی را با خود همراه کنیم. باید با پدیده شوم مطالبه تعرفه های غیرواقعی مبارزه کنیم. ما باید تعرفه ها را واقعی کنیم تا خدمات در بخش دولتی بهبود پیدا کند."

ادامه شوخی علی لاریجانی با نمایندگان و وزرای پیشنهادی

با پایان دفاعیات وزیر پیشنهادی خارجه، علی لاریجانی که ریاست مجلس را بر عهده داشت پیشنهاد داد جلسات تا ساعت ۸ شب ادامه پیدا کند تا کار بررسی صلاحیت ها و رای گیری تا روز پنجشنبه پایان بگیرد اما با مخالفت نمایندگان و رای گیری مجدد، ساعت کار مجلس فقط به مدت یک ساعت و تا ساعت ۷ تمدید شد که به به بررسی وزیر پیشنهادی بهداشت اختصاص یافت.

آقای لاریجانی در جلسه علنی امروز همانند دیروز از تریبون مجلس با نمایندگان و وزرای پیشنهادی مطایبه هم می کرد و از جمله زمانی که نمایندگان پس از نطق وزیر پیشنهادی اطلاعات، در حال روبوسی با او بودند گفت که آقای علوی چندان بوسیدنی نیست" و پس از چند ثانیه دوباره خطاب به نمایندگان گفت "سلیقه هم چیز خوبی است."

آقای لاریجانی در طول جلسه امروز بارها از نمایندگان خواسته بود آرامش و نظم جلسه را حفظ کنند.

اواخر وقت جلسه علنی امروز به ریاست محمدحسن ابوترابی فرد گذشت و در پایان شماری از نمایندگان تذاکرات آئین نامه ای خود را مطرح کردند. عمده اعتراضات مربوط به این بود که هیات رئیسه مجلس در حفظ نظم جلسه چندان موفق نبوده و در زمان مقتضی فرصت طرح تذکرات آئین نامه ای را نداده است.

فضای امروز مجلس نسبت به دیروز آرام تر بود و هیات رئیسه تلاش داشت تا از برده شدن نام افراد خودداری شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در اوایل وقت جلسه علنی، مدتی در مجلس حاضر بود.

سومین جلسه علنی رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه آقای روحانی فردا تا ساعت ۷ شب ادامه خواهد داشت.

علی لاریجانی، رئیس مجلس پیش بینی کرده که احتمالا رسیدگی به صلاحیت ها و رای گیری درباره وزرا، تا نیمروز پنجشنبه به اتمام برسد.

مطالب مرتبط