محدودیت‌های جدید برای تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نفت، گاز طبیعی،انرژی‌ هسته‌ای، دانش و مهندسی هسته‌ای رشته‌هایی که دانشجویان ایرانی نمی‌توانند برای تحصیل در آنها ویزا دریافت کنند

سفارت مجازی آمریکا اعلام کرده که دولت آمریکا پذیرش دانشجو از ایران را در برخی رشته‌ها مانند نفت و گاز و انرژی هسته‌ای محدود کرده است.

سایت سفارت مجازی آمریکا با انتشار خبری اعلام کرد :"طبق بند ۵٠١ 'مصوبه کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه' مورخ ١٠ اوت ٢٠١٢، درخواست صدور روادید برای شهروندان ایران که مایل به ثبت نام درنهادهای آموزش عالی [آمریکا] با هدف اشتغال در ایران در بخش‌های نفت، گاز طبیعی،انرژی‌ هسته‌ای، دانش و مهندسی هسته‌ای هستند مورد پذیرش واقع نمی‌شود."

همچنین براساس این گزارش، درخواست ویزای ایرانیانی که برای تحصیل در رشته مدیریت و کامپیوتر تقاضا داده‌اند، اما قصد دارند که از مهارت خود در بخش نفت، گاز طبیعی یا انرژی هسته‌ای استفاده کنند نیز مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران،در طول سالهای اخیر سخت‌تر شده است. هدف از وضع این تحریم‌ها، وادار کردن دولت ایران به اجرای قطع‌نامه‌های مصوب شورای امنیت علیه برنامه های هسته‌ای این کشور است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، ضمن وضع برخی تحریم‌های بین‌المللی، از ایران خواسته است بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود به خصوص غنی‌سازی اورانیوم را تا جلب اطمینان جامعه بین‌المللی از صلح‌آمیز بودن آنها، متوقف کند.

مقامات ایران این درخواست را رد کرده و بر ادامه برنامه‌های اتمی خود تاکید داشته‌اند.