سومین جلسه بررسی رای اعتماد وزیران پیشنهادی روحانی

مجلس ایران سومین جلسه خود برای بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران را برگزار کرد.

گزارش لحظه به لحظه بی‌بی‌سی فارسی از سومین روز رای اعتماد را بخوانید.

در جلسه امروز رای اعتماد به شش وزیر بررسی شد و موافقان، مخالفان و خود وزرا درباره سابقه و برنامه‌های وزرای پیشنهادی سخن گفتند.

البته حسین دهقان، وزیر پیشنهادی دفاع، مخالفی نداشت که به همین دلیل موافقی هم درباره او صحبت نکرد و تنها خود او به بیان سابقه خود پرداخت.

به جز آقای دهقان علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، مصطفی پورمحمدی، وزیر پیشنهادی دادگستری، عباس آخوندی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دیگر وزرایی بودند که مجلس به بحث درباره رای اعتماد به آنها پرداخت.

سابقه امنیتی علی ربیعی، نقش مصطفی پورمحمدی در مبارزه با فساد اداری در چند سال گذشته، همراهی عباس آخوندی با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ و سن بالای محمدرضا نعمت‌زاده عمده‌ترین بحث‌هایی بود که نمایندگان مخالف مطرح کردند.

وزرای پیشنهادی امروز چه گفتند؟

آقای ربیعی، وزیر پیشنهادی کار و و رفاه اجتماعی گفت که "برخی کابینه پیشنهادی را کابینه امنیتی می دانند، این ایرادی ندارد. هوشمندترین افراد در بخش های امنیتی کار کرده اند. بیشترین فعالیت های فرهنگی در شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته. من یک پاسدار بوده ام و به گذشته خودم افتخار می کنم."

محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی گفت که خودش یک کشاورز است و مسائل این بخش آشنایی کامل دارد. او گفت که "کمبود شدید کود شیمیایی، کمبود خوراک دام و طیور و کمبود بذر از مشکلات فعلی بخش کشاورزی است که امیدوارم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم."

مصطفی پورمحمدی وزیر پیشنهادی دادگستری هم در نطق دفاعیه اش گفت "وقتی شائبه هایی علیه من مطرح شد، از رئیس قوه قضاییه خواستم که گزارش علیه من را منتشر کند. اما گفتند تو قاضی هستی اول باید تعلیق شوی وگرنه باید کتبا بخواهی. کتبا خواستم و نهایتا گفتند که جرمی نکرده ای. ده روزه که نامزد شدم برای وزارت دادگستری و پنجاه ماهواره و تلویزیون و رادیو دارند علیه من مطلب می‌نویسند."

حسین دهقان وزیر پیشنهادی دفاع هم گفت که "موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران آن است که مجموعه‌ای از تهدیدات فراروی امنیت ملی قرار گرفته که بازدارندگی موثر از طریق مجموعه‌ای از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محقق می‌شود تا دشمن متقاعد شود هرگونه اقدام خصمانه علیه ما امنیت ملی خودش را نیز به خطر می‌اندازد. در حوزه تولید قدرت سرد اساس برنامه‌ ما این مساله خواهد بود."

عباس آخوندی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هم گفت که "برای بهبود فضای کسب و کار باید قوانین و مقررات تعدیل شوند و فعالیت در این عرصه نیاز به مجوزهای فراوان نداشته باشد."

آقای آخوندی خطاب به نمایندگان مجلس گفت "توزیع متوازن جمعیت در سرزمین جزو سیاست‌های اصلی شهرسازی خواهد بود."

ادامه بررسی صلاحیت محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی صنعت و دفاعیات او از برنامه‌هایش به دلیل اتمام وقت مجلس به جلسه پنجشنبه موکول شد.

مجلس ایران فردا به ادامه بررسی رای اعتماد به کابینه پیشنهادی حسن روحانی خواهد پرداخت. پیشتر علی لاریجانی، رئیس مجلس ابراز امیدواری کرده بود که کار بررسی صلاحیت ها و اخد رای اعتماد در روز پنجشنبه پایان یابد.

مطالب مرتبط