بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۲۴ مرداد

صفحه نخست روزنامه بهار
Image caption صفحه نخست روزنامه بهار

تحولات خونین مصر توجه اغلب روزنامه‌های چاپ امروز را به خود اختصاص داده است، هرچند همچنان موضوع اصلی تمامی رسانه‌های مکتوب به جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دولت یازدهم اختصاص دارد.

فصل جدید مصر

جاوید قربان اوغلی در روزنامه بهار نوشته است که یک ماه بعد از کودتای ارتش و سرنگونی محمد مرسی، مصر یکی از خونین‌ترین روزهای تاریخ خود را شاهد بود. یورش نیروهای ارتش مصر در قاهره برای پایان دادن به اعتراضات اخوان‌المسلمین بیش از ۵۰۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته است.

براساس برخی منابع اخوان‌المسلمین، تعداد کشته‌شدگان بیش از دوهزار نفر است که همسر و دختر خیرت‌الشاطر و دختر البلتاجی کاندیداری رد صلاحیت شده اخوان‌المسلمین برای ریاست جمهوری، در میان کشته‌شدگان قرار دارند. در صورت صحت این ادعا باید مصر را در گردابی تصور کرد که بیرون آمدن از آن اگر محال نباشد، بسیار دشوار می‌نماید.

به نوشته آقای قربان اوغلی، به یقین کشتار روز گذشته مردم توسط ارتش را می‌توان آغاز فصل جدیدی از روابط نظامیان و مردم در تاریخ مصر قلمداد کرد و اگر این روند ادامه یابد، فروغلتیدن مصر در سناریویی همچون سوریه چندان دور از ذهن نیست.

تقدیر از انصاف

Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

فاطمه راکعی، نماینده پیشین مجلس ایران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ افرادی که در جلسه روز اول و تاحدی در جلسات روزهای دوم و سوم، شئونات مجلس و نمایندگی را رعایت نکرده و به جای برخورد اصولی و منطقی با برنامه وزرای پیشنهادی و نقد کارشناسی بر آن، به مسائل اثبات نشده پیرامون حوادث سال ۸۸ متوسل شدند، احتمالا نمی‌دانند که با توجه به پخش زنده جلسه از تلویزیون و انعکاس جزء به جزء رفتارهای آنان در رسانه‌های مستقل، چه لطمه‌ای به افکار عمومی در داخل و خارج وارد می‌کنند.

به نوشته خانم راکعی در این میان حتما باید از انسان‌های منصف و بامروتی که در جایگاه نمایندگی مردم، به مسائل اخلاقی و انسانی مورد تاکید فرهنگ و دین ما، تاسی کردند، تقدیر کرد.

نویسنده سرمقاله در پایان ابراز امیدواری کرده که دولت تدبیر با رئیس جمهوری حقوقدان، قوانین بازدارنده‌ای را تنظیم و به عنوان لایحه راهی مجلس کند تا هیچ جناح، فرد یا گروهی حق رفتارهای خلاف اخلاق و انسانیت نسبت به دیگران را، نه در مجلس نه در دولت و نه در هیچ کجای این کشور نداشته باشد.

نارسایی ادبیات بعضی‌ها در فضای اعتدال

رضا سلیمانی در سرمقاله روزنامه ابتکارنوشته است؛ عقل سیاسی، منطق انسانی و اخلاق اسلامی در بدیهی‌ترین شکل ممکن، حکم می‌کند که یک سیاستمداری و یا سخنران عاقل، از کشیدن جیغ بنفش در فضای اعتدال و ترسیم خط و خطوط سیاه و کج و معوج در صفحه سفید دفتر روزگار پرهیز کند.

Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

در ادامه این سرمقاله آمده که واقعیت انکارناپذیر این است که فضای کشور در سایه شعارهای آقای دکتر روحانی و رای قریب به ۱۹ میلیونی ایشان، سرشار از عطر خوش اعتدال است و ادبیات افراطی، جز در گفتار و نوشتار چند آدم و رسانه و روزنامه، متاعی از تاریخ مصرف گذشته است و هیچ خریداری ندارد، مخصوصا در فضای مجلس شورای اسلامی که به قول امام راحل عصاره فضائل ملت و در راس امور است، هر چند برخی در سال‌های اخیر تلاش می‌کردند که این جایگاه رفیع را غصب کنند.

کلید اصلاح ساختار مالی دولت

حمید زمان‌زاده در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ برنامه اقتصادی دولت روحانی بر موضوعی کلیدی انگشت گذاشته است: اصلاح ساختار اقتصاد و در راس آن اصلاح ساختار مالی دولت. بدون تردید یکی از مهم‌ترین ریشه‌های عملکرد ضعیف اقتصاد ایران به ویژه در سال‌های اخیر، تضعیف و تخریب ساختار مالی دولت بوده است.

به نوشته سرمقاله در دولت گذشته وابستگی بودجه دولت به منابع نفتی تشدید شد، اتکای بودجه به درآمدهای مالیاتی کاهش یافت، مخارج هنگفت و کم‌بازده به یک رویه تبدیل شد، بی‌ثباتی و بی‌انضباطی مالی افزایش پیدا کرد، سلطه مالی و شبه مالی بر حوزه پولی تقویت شد و مداخلات نابجای دولت در اقتصاد روبه فزونی گذاشت.

Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

روشن است که تحت حاکمیت چنین ساختار مالی در دولت، نه می‌توان انتظار حاکمیت انضباط پولی در راستای مهار پایدار تورم را داشت و نه می‌توان چشم‌اندازی بهتر از رشد اقتصادی سال‌های اخیر تصویر کرد و به رونق پایدار اقتصادی دست یافت.

وارث ویرانه‌ای به نام اقتصاد

محمود جامساز، اقتصاد‌دان و استاد دانشگاه در روزنامه اعتماد نوشته است، در حال حاضر آقای روحانی دولتی را از آقای احمدی‌نژاد تحویل می‌گیرد که با چالش‌ها و معضلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبه‌روست. یکی از این معضلات مسئله اقتصاد کشور است که در یک حالت عدم تعادل متاثر از متغیرهایی نظیر رشد غیرمتعارف نقدینگی، رشد بالای تورم و بیکاری و کاهش قدرت خرید پول ملی به معنای تنزل قدرت خرید جامعه مخصوصا طبقات آسیب‌پذیر به سر می‌برد.

قطعا متغیرهای نامطلوب اقتصادی که فقر را به جامعه تحمیل کرده و شاخص فلاکت را افزایش داده و همچنین باعث گسترش فاصله بین فقیر و غنی شده‌اند، ناشی از سیاست‌های اقتصادی نادرستی است که در طول ۸ سال گذشته در کشور اجرا شده است.

به اعتقاد آقای جامساز لازم است که دولت آقای روحانی با اشراف کامل به مسائل و تشخیص موانع موجود نسبت به زایل‌سازی این سیاست‌های بی‌تدبیرانه اقدام کند.

تدبیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت

Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

مریم سلطان‌زاده در روزنامه جهان صنعت نوشته است که این روزها فعالان اقتصادی همواره به دنبال این هستند که چه کسی پشت میز وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌نشیند. به اعتقاد این روزنامه‌نگار یکی از وزرایی که می‌تواند در بخش تولید و بهبود وضعیت اقتصادی تاثیرگذار باشد، کسی نیست جز پدر صنعت ایران، محمدرضا نعمت‌زاده.

از همین رو خانم سلطان‌زاده در گفتگویی با امیررضا واعظ آشتیانی، معاون اسبق آن وزراتخانه از او پرسیده که در صورت انتخاب آقای نعمت‌زاده، پروژه‌های صنعتی به کدام سو حرکت خواهد کرد؟

آقای واعظ آشتیانی هم در جواب گفته که تولید هر کشور عامل افزایش ثروت است و اشتغال و رقابت در عرصه تولید ایجاد می‌کند.

به گفته او آقای نعمت‌زاده تاکنون برنامه‌های بخش تولیدی و صنعتی خود را اعلام نکرده اما با توجه به سابقه و عملکردش پیش‎بینی می‌شود که حلقه تولید با بانک‌ها هدفمند می‌شود.

مطالب مرتبط