پلیس ایران: ده هزار مجروح تصادفات در مسیر انتقال به بیمارستان می‌میرند

Image caption تعداد تصادفات رانندگی همچان بالاست و سالانه نزدیک به بیست هزار نفر در جاده ها جان خود را از دست می دهند

اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهوار نیروی انتظامی از تولید "بی کیفیت و ناایمن خودروهای داخلی" انتقاد کرده و گفته که سالانه ده هزار نفر از مجروحان تصادفات رانندگی در راه انتقال به بیمارستان می میرند.

آقای مومنی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که نیمی از ۱۹ هزار کشته تصادفات رانندگی در راه انتقال به مراکز درمانی جان خود را از دست می دهند که "می توان با ارتقای سیستم امداد و نجات جان ده هزار نفر را از مرگ نجات داد."

در سال ۱۳۸۵ آمار کشته های تصادفات رانندگی در ایران ۲۸ هزار نفر در سال بود و این در حالی بود که در ایران حدود شش و نیم میلیون خودرو وجود داشت.

به گفته آقای مومنی، "سال‌هاست جزو کشورهایی بوده‌ایم که رتبه نخست را در دنیا داشته‌ایم و متعاقب آن، این تصادفات بالا نیز باعث مرگ و میرهای زیادی شده است."

گزارش‌های رسمی نشان می دهد که تعداد خودروها در ایران اکنون بالای ۱۶ میلیون دستگاه است و تعداد تصادفات نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.

به گفته فرمانده پلیس راهوار، تعداد کشته شدگان سوانح رانندگی اکنون به ۱۹ هزار نفر رسیده است.

آمار پزشکی قانونی ایران نشان می دهد که در دهه ۱۳۸۰ (از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹) حدود ۲۴۱ هزار تن از مردم جان خود را در تصادفات رانندگی از دست داده‌اند.

کارشناسان از خطای انسانی به عنوان مهمترین عامل تصادفات در ایران یاد می کنند و آقای مومنی می گوید که می توان با برطرف کردن عوامل دیگر در مرگ و میر تصادفات رانندگی نظیر "راه و خودرو" از میزان مرگ و میر تصادفات کم کرد.

بخشی از خودروهای تولید داخل استاندارد نیستند و پلیس در مواردی سعی کرده تا خودروسازان را وادارد استاندارد را رعایت کنند اما هنوز برخی از خودروهای پرتیراژ در ایران از استاندارد لازم برخوردار نیستند.

مطالب مرتبط