دولت مصر انتقاد آمریکا از برخورد خشونت آمیز با مخالفان را رد کرد

عدلی منصور
Image caption دفتر عدلی منصور اظهارات باراک اوباما را رد کرده و آن را "مشوق" خشونت دانسته است

در حالیکه موافقان و مخالفان دولت مصر برای تظاهرات بعد از نماز روز جمعه آماده می‌شوند، دولت این کشور انتقاد رئیس جمهوری آمریکا از نحوه برخورد با مخالفان را رد کرده است.

روز جمعه، ١٦ اوت (٢٥ مرداد)، دفتر عدلی منصور، رئیس جمهوری انتقالی مصر، در بیانیه‌ای، اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد تحولات اخیر مصر را مردود دانست و گفت که چنین سخنانی می‌تواند باعث تشدید خشونت شود.

باراک اوباما در نخستین واکنش به عملیات روز چهارشنبه نیروهای امنیتی و ارتش مصر در پراکندن تجمع طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور، این نیروها را به کشتن غیرنظامیان در خیابان ها متهم کرد.

آقای اوباما با لغو برنامه مانوور مشترک ارتش‌های ایالات متحده و مصر، گفت که در چنین شرایطی روابط با مصر نمی‌تواند به شکل عادی ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه - خبرگزاری رسمی مصر - دفتر رئیس جمهوری مصر در بیانیه خود اظهارات آقای اوباما را رد کرده و گفته است: "تاسف آور این است که اظهاراتی که بر واقعیات مبتنی نیست می‌تواند باعث تشویق گروه‌های مسلح خشونت‌گرا شود."

در ادامه این بیانیه آمده است که "این دفتر نگرانی ایالات متحده را در مورد تحولات اخیر مصر درک می‌کند اما امیدوار بود که آن کشور می‌توانست به روشن شدن شرایط کمک کند."

Image caption عملکرد نیروهای امنیتی در برخورد با متحصنین واکنش تند بسیاری از کشورها را در پی داشته است

دفتر رئیس جمهوری مصر با تکرار اظهارات مخالفان گروه اسلامگرای اخوان المسلمین و گزارش‌های منابع امنیتی آن کشور، گفته است: "مصر با خطر اقدامات تروریستی مواجه است که نهاد دولت و تاسیسات دولتی را هدف قرار داده است."

نیروهای امنیتی مصر در توجیه برخورد خشونت‌آمیز با متحصنین، که چند صد کشته برجای گذاشت، گفته‌اند که افراد مسلح از میان متحصنین به سوی ماموران دولتی تیراندازی کردند و تعدادی از آنان را کشتند. برخی شبکه‌های تلویزیونی طرفدار دولت هم با نشان دادن تصاویری از افراد مسلح نقابدار در حال تیراندازی، گفته‌اند نیروهای امنیتی ناگزیر از مقابله با آنان بوده‌اند.

در مقابل، شبکه‌های تلویزیونی مخالف دولت نیز تصاویری را پخش کرده و گفته‌اند که نیروهای امنیتی به طور عمد، افراد غیرمسلح را هدف قرار می‌دادند و این نیروها را به "کشتار" مردم بی‌سلاح متهم کرده‌اند. روز گذشته، اخوان المسلمین مراسم تدفین شماری از کشته شدگان حوادث روز چهارشنبه را برگزار کرد.

آمادگی برای تظاهرات بیشتر

اگرچه دولت مصر پیشتر هشدار داده بود که در صدد پاکسازی مکان‌های تحصن طرفداران اخوان المسلمین است، اما چگونگی اجرای این عملیات و تلفات سنگینی که در پی آورد باعث انتقاد بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی شده است.

Image caption اخوان المسلمین از کشته شدن صدها تن از متحصنین به دست نیروهای دولتی خبر داده است

شامگاه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان یک جلسه اضطراری برای بررسی اوضاع مصر، هشدار داد که "روند حوادث خشونت‌آمیز" در آن کشور باید پایان گیرد و از طرف‌های درگیر خواست تا اختلافات خود را از راه‌های سیاسی حل و فصل کنند. پیشتر، نخست وزیر اسلامگرای ترکیه، که از حامیان رئیس جمهوری برکنار شده مصر بوده، از شورای امنیت خواسته بود تا دولت انتقالی مصر را به دلیل "کشتار مردم" محکوم کند.

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفته است که باید "جنبه‌های مختلف" شرایط مصر از لحاظ انطباق با موازین حقوق بشر مورد بررسی قرار گیرد. گروه‌های طرفدار حقوق بشر مواردی از نقض حقوق اساسی مردم از جمله فشار بر رسانه‌ها توسط دولت و مخالفان را گزارش کرده‌اند.

با وجود اینکه نیروهای امنیتی مصر توانسته‌اند به تحصن شش هفته‌ای حامیان محمد مرسی پایان دهند، گروه اخوان المسلمین تاکید کرده است که همچنان به "مبارزه مسالمت‌آمیز" برای سرنگونی دولت انتقالی تحت حمایت ارتش ادامه می‌دهد.

محمد مرسی در روز ٣ ژوئیه و در حالیکه چند صد هزار تن از مخالفان دولت او از چند روز قبل در میدان تحریر قاهره تجمع کرده و خواستار استعفای او بودند، توسط ارتش برکنار شد و از آن زمان در محل اعلام نشده‌ای در بازداشت به سر می‌برد.

Image caption دولت مصر تلفات ماموران امنیتی را نشانه حضور "تروریستهای مسلح" در میان تحصن کنندگان معرفی کرده است

اخوان المسلمین اقدام ارتش در برکناری محمد مرسی را "کودتا" و دولت انتقالی را "رژیم کودتایی" می‌خواند و همچنان خواستار بازگشت آقای مرسی به عنوان رئیس جمهوری قانونی مصر است.

در همانحال، مخالفان اخوان المسلمین، به خصوص گروه موسوم به "جنبش تمرد" که سازمان‌دهنده اصلی تجمع اعتراضی علیه رئیس جمهوری سابق بود، از مردم دعوت کرده است برای دفاع از دولت موقت و دستاوردهای "انقلاب مصر" در روز جمعه دست به تظاهرات بزنند.

این گروه، که اسلامگرایان مخالف دولت را "تروریست" می‌خواند، همچنین از مردم مصر، به خصوص جوانان، خواسته است تا با تشکیل گروه‌های مردمی، حفاظت از محله‌ها، تاسیسات شهری و اماکن دولتی را در برابر "حملات تروریستی" برعهده بگیرند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که پیشاپیش، گروه‌های نگهبان در برخی محله‌های پایتخت و سایر شهرها تشکیل شده‌اند.

در روزهای اخیر، وزارت کشور مصر اعضا و طرفداران اخوان المسلمین را به حمله و به آتش کشیدن برخی از ساختمان‌های دولتی متهم کرده و هشدار داده است که از این پس، محافظان اماکن دولتی دستور دارند برای دفاع از این محل‌ها، به سوی مهاجمان تیراندازی کنند.

مطالب مرتبط