مستند ساز ایرانی در سوریه کشته شد

هادی باغبانی
Image caption هادی باغبانی در حمله مخالفان حکومت سوریه در نزدیک دمشق کشته شد

یک مستندساز ایرانی توسط نیروهای مخالف دولت سوریه کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی باغبانی، خبرنگار و مستندساز ایرانی "در درگیری های مناطق حاشیه‌ای دمشق توسط تروریست‌های تکفیری جبهه النصره" کشته شده است.

این خبرگزاری گفته است که جنازه این مستندساز روز چهارشنبه، ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) در تهران تشییع می‌شود و برای خاکسپاری به زادگاه او، بابلسر، انتقال می‌یابد.

خبرگزاری مهر در مورد زمان و چگونگی کشته شدن هادی باغبانی توضیح بیشتری نداده اما برخی منابع خبری گفته‌اند که هادی باغبانی روز دوشنبه کشته شد.

همچنین، مشخص نیست که این مستندساز از سوی کدام نهاد جمهوری اسلامی به سوریه اعزام شده بود اما به نظر می‌رسد که وی هنگام همراهی با نیروهای دولتی سوریه جان خود را از دست داد.

Image caption جنازه هادی باغبانی در تهران تشییع شد و برای خاکسپاری به زادگاهش بابلسر منتقل می‌شود

خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد تشییع جنازه هادی باغبانی، گفته است که این "بسیجی شهید" سی سال داشت و از او یک فرزند سه ساله باقی مانده است.

خبرگزاری فارس همچنین گفتگویی را با مرتضی شعبانی منتشر کرده که گفته است هادی باغبانی همراه با یک گروه سه نفره برای دومین بار به سوریه اعزام شده بود که در اطراف دمشق "گرفتار کمین تکفیری‌ها شد."

آقای شعبانی، که ظاهرا در زمینه فیلم‌سازی جنگ فعالیت داشته، افزوده است که طی دو سال گذشته، گروه‌های مختلف مستندساز برای "ثبت وقایع و جنایات سلفی‌ها" به سوریه اعزام شدند و تا کنون بیست و دو فیلم مستند در این زمینه تهیه کرده‌اند.

وی گفته است که در مورد نحوه کشته شدن هادی باغبانی اطلاعات چندانی در دست نیست اما در هفته‌های اخیر، نیروهای دولتی سوریه "پیروزی‌های پی در پی را به دست آوردند" و افزوده است که گروه سه نفره مستندساز ایرانی هم همراه با نیروهای پیشرو، در حال حرکت بود که هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، قرار بود هادی باغبانی و گروه همراه او ده روز در سوریه اقامت داشته باشند.

مرتضی شعبانی یادآور شده است که از زمان آغاز درگیری نظامی در سوریه، "گروه‌های مختلف روایت فتح" در مناطق درگیری حضور داشته‌اند و همیشه احتمال اسارت و کشته شدن آنها می‌رود.

وی از موارد دیگری مانند تیراندازی به سوی خودرو مستندسازان ایرانی و کشته شدن راننده یکی از این گروه‌ها هم خبر داده است.

مطالب مرتبط