فرهنگستان علوم ایران از روحانی خواست به فضای امنیتی دانشگاه‌ها پایان دهد

فرهنگستان علوم ایران، از نهادهای وابسته به ریاست جمهوری، در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران از او خواسته تا به آنچه که شرایط بحرانی و فضای امنیتی دانشگاه ها خوانده، پایان دهد.

این نامه در هفت بند از سوی رئیس فرهنگستان به آقای روحانی ارائه شده است.

فرهنگستان علوم ایران با هدف "ارتقای سطح علمی و فرهنگی کشور" و افزایش فعالیت های پژوهشی و دانشگاهی در سال ۱۳۶۹ سه سال پس از تصویب تشکیل آن، آغاز به کار کرد.

پیشنهاد به رئیس جمهور: به رسمیت شناختن استقلال دانشگاه‌ها

در حال حاضر رضا داوری اردکانی، از نظریه پردازان حکومتی جمهوری اسلامی، رئیس فرهنگستان علوم است.

این نامه خطاب به آقای روحانی می گوید که "تدوین و اجرای سیاست‌های مناسب در زمینه آموزش عالی، تضمین کننده پیشرفت‌های کشور است. سامان بخشیدن به وضع بحرانی حاکم بر آموزش عالی کشور به ویژه دانشگاه‌ها از دغدغه های اصلی دانشمندان، دانشگاهیان و صاحبان علم و خرد و اندیشه" ایران است.

فرهنگستان علوم ایران در این نامه می گوید که "نخستین گام برای تحقق این مهم، تدوین چشم‌انداز دانشگاه آینده و اجرای صحیح و کامل برنامه های توسعه، عدم دخالت نهادهای غیردانشگاهی و از بین بردن فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه است."

فرهنگستان علوم خواستار "به رسمیت شناختن استقلال دانشگاه‌ها و تثبیت جایگاه هیأت امنای دانشگاه‌ها در سیاستگذاری‌های اجرایی، سازمان دهی، تصمیم سازی، تصمیم گیری، تنظیم و اجرای آیین‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی و اداری و حمایت از دانشمندان و نخبگان" شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران که در انتخابات ۲۴ خرداد سال جاری به پیروزی رسید، در ایام تبلیغات انتخاباتی از جو امنیتی موجود در دانشگاه ها انتقاد کرده بود.

او وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، برای تغییر این فضا تلاش کند.

رئیس جمهور ایران دانش آموخته حوزه علمیه است و تحصیلات دانشگاهی هم دارد. آقای روحانی دکترای خود را در رشته حقوق از یکی از دانشگاه های بریتانیا اخذ کرده است.

جو دانشگاه های ایران از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که سیاست هایش مورد حمایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بود، بیشتر از اواخر دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی امنیتی شد.

این وضعیت پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تشدید شد.

محدودیت تجمعات دانشجویی، تعاملات با دانشگاه های خارج از ایران، شرکت در سمینارهای علمی و محدودیت جدی سفر استادان ایرانی به خارج و بازدید اساتید دانشگاه های خارجی از ایران در این دوره تشدید شد.

آقای روحانی در یکی از اولین اقدامات، جعفر میلی منفرد را برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به مجلس ایران معرفی کرده بود که نمایندگان به او رای اعتماد ندادند.

آقای میلی منفرد در سخنرانی دفاعیه اش در مجلس گفته بود که در صورت تصدی وزارت علوم، هدف اصلی برنامه او "حرکتی پرشتاب‌تر و همه‌جانبه در روند تقویت تولید علم و رشد علمی در محیطی بانشاط، باثبات، آرام، بدون تنش و به دور از حاشیه‌های غیرعلمی است."

پس از اینکه وزیر پیشنهادی رئیس جمهور جدید ایران با رای مجلس از راهیابی به دولت بازماند، آقای روحانی جعفر توفیقی، دومین وزیر علوم در کابینه محمد خاتمی را طی حکمی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

مطالب مرتبط