دادگاه تایلند ایرانیان متهم به توطئه ترور دیپلمات‌های اسرائیلی را محکوم کرد

سعید مرادی در دادگاه
Image caption سعید مرادی "تکنیسین و نظامی سابق ایرانی" به اتهام توطئه قتل، استفاده از مواد منفجره علیه ماموران دولتی و خسارت به اموال به حبس ابد محکوم شده است

دو ایرانی متهم به اقدام نافرجام برای ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند به دوره‌های طولانی زندان محکوم شده‌اند.

روز پنجشنبه، ۳۱ مرداد (۲۲ اوت)، منابع خبری تایلند گزارش کردند که دادگاه کیفری بخش جنوبی بانکوک، پایتخت این کشور، دو شهروند ایرانی به اسامی سعید مرادی، ۲۹ ساله، و محمد خزاعی، ۴۳ ساله را در ارتباط با توطئه قتل دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند مجرم شناخته و آنان را به ترتیب به حبس ابد و پانزده سال زندان محکوم کرده است.

قاضی دادگاه هنگام اعلام رای گفت که سعید مرادی "در ارتباط با حمل مواد منفجره در اماکن عمومی، استفاده از مواد منفجره با هدف قتل ماموران دولتی و استفاده از مواد منفجره منجر به تخریب اموال" مجرم شناخته شده است.

آقای مرادی هنگامی که تحت تعقیب ماموران پلیس بود، ظاهرا به منظور فرار از دست ماموران، به پرتاب مواد منفجره مبادرت ورزید که در نتیجه آن، دو پای خود را از دست داد. او با صندلی چرخدار در جلسات دادگاه شرکت کرده بود.

محمد خزاعی نیز به اتهام در اختیار داشتن مواد منفجره غیرقانونی به پانزده سال حبس محکوم شد.

هر دو متهم پرونده اتهامات وارده را انکار کرده بودند و پس از صدور رای دادگاه، وکیل مدافع آنان گفت که پس از مشورت با محکومین و خانواده‌های آنان، موضوع تجدیدنظرخواهی از حکم صادره را مورد بررسی قرار خواهد داد.

Image caption دادگاه خزاعی را به جرم تدارک مواد منفجره به پانزده سال حبس محکوم کرد

به گفته کارشناسان حقوقی تایلند، سعید مرادی، که از او با عنوان تکنیسین کارخانه در تهران و یک نظامی سابق ایرانی نام برده شده، با محکومیت اعدام مواجه بود اما دادگاه او را به حبس ابد محکوم کرد. قوانین کیفری تایلند همچنان برای برخی جرایم مجازات اعدام را پیش بینی کرده است.

در جریان رسیدگی به پرونده، آقای مرادی گفته بود که در نظر داشت مواد منفجره‌ای را که هنگام تعقیب توسط ماموران پلیس منفجر شد، از یک خانه مسکونی به محل دیگری حمل کند و از میان ببرد. وی افزوده بود که خبر نداشته که این مواد به "بمب‌های چسباندنی" شبیه بود که یک روز قبل از حادثه انفجار در بانکوک، در تلاش برای ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در هند و گرجستان به کار رفته بود.

متهمان دیگر

محمد خزاعی هم در جریان محاکمه تاکید داشت که "تروریست" نیست، با ماجرای مواد منفجره ارتباطی نداشته و در فرودگاه تهران و موقع سوار شدن به هواپیمای به مقصد تایلند با سعید مرادی آشنا شده بود.

در حال حاضر، یک شهروند دیگر ایرانی به نام مسعود صداقت زاده، ۳۱ ساله، در ارتباط با همین پرونده در مالزی در بازداشت به سر می‌برد و مقامات قضایی آن کشور مشغول بررسی تقاضای دولت تایلند برای استرداد او جهت محاکمه هستند.

Image caption مرادی در جریان انفجار دو پای خود را از دست داد

به گزارش منابع خبری تایلند، آقای صداقت زاده با آقایان مرادی و خزاعی در شهر پاتایا، تایلند، ملاقات کرده بود اما پس از واقعه انفجار، توانست به مالزی بگریزد.

حدود دو هفته پیش، یک مقام پلیس مالزی اعلام کرد که یک شهروند دیگر ایرانی به نام سید رامین میرعزیز پاک‌نژاد، ۴۵ ساله را به اتهام قاچاق انسان و جعل گذرنامه و روادید بازداشت کرده است و گفت که او "تسهیلات لازم را در اختیار تروریست‌ها، قاچاقجیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان قرار می‌داده تا با استفاده از مدارک جعلی، بتوانند به کشورهای مختلف سفر کنند."

به گفته پلیس مالزی، آقای پاک‌نژاد مسئول تدارک مدارک جعلی مورد استفاده گروه متهم به توطئه ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند بوده است و امکان استرداد او به تایلند وجود دارد.

در فوریه سال ٢٠١٢، و یک روز پس از سوء قصد به جان دیپلمات‌های اسرائیلی در گرجستان و هند، پلیس تایلند دو مرد ایرانی را بازداشت کرد. بازداشت این افراد پس از وقوع انفجار در خانه اجاره‌ای محل سکونت آنان و همچنین پرتاب وسایل انفجاری به سوی یک تاکسی و یک مامور پلیس هنگام فرار صورت گرفت. در جریان این انفجارها، یکی از بازداشت‌شدگان از ناحیه پا به شدت زخمی شد.

پلیس تایلند اسامی دو ایرانی بازداشتی را "سعید مرادی" و "محمد خزاعی" اعلام کرد و گفت که یک زن ایرانی به نام لیلا روحانی نیز آنها را همراهی می‌کرده اما قبل از دستگیری، ظاهرا به ایران بازگشته است. پلیس تایلند همچنین معتقد است که یک ایرانی دیگر هم در این طرح دست داشته که او هم توانست به کشورش بازگردد.

در زمان وقوع انفجارها، برخی منابع اسرائیلی گفتند که جمهوری اسلامی که اسرائیل را به دست داشتن در ترور کارشناسان هسته‌ای خود متهم کرده بود، در نظر داشته است به منافع اسرائیل حمله کند و از جمله به قتل دیپلمات‌های اسرائیلی مبادرت ورزد. دولت جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط