تحریم آمریکا مانع حضور داور ایرانی در مسابقات تنیس شد

برقعی
Image caption تحریم علیه برنامه هسته‌ای ایران مانع از داوری برقعی در تنیس اوپن آمریکا شد

تحریم جمهوری اسلامی مانع از حضور یک داور ایرانی در مسابقات تنیس آمریکا شده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، مقامات انجمن تنیس آمریکا به عادل برقعی، داور ایرانی که موفق شده بود موافقت این انجمن را برای داوری مسابقات تنیس اوپن ماه جاری به دست آورد، اطلاع داده است که قوانین ایالات متحده اجازه مشارکت او در این مسابقات را نمی‌دهد.

در ماه مه سال جاری، به آقای برقعی اطلاع داده شد که درخواست او جهت داوری در مسابقات معتبر تنیس اوپن ایالات متحده پذیرفته شده است و این شهروند ایرانی پس از کسب ویزای ایالات متحده، عازم آن کشور شد.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که ریچ کوفمن، از مدیران انجمن تنیس ایالات متحده، در ایمیل ارسالی برای آقای برقعی توضیح داده است که "قوانین جاری ایالات متحده" مانع از آن هستند که تنیس اوپن از خدمات افراد مقیم ایران" استفاده کند. آقای کوفمن ضمن ابراز تاسف از این وضعیت، ابراز امیدواری کرده است که عادل برقعی بتواند در آینده به عنوان داور، در مسابقات تنیس اوپن آمریکا حضور یابد.

این نشریه به نقل از مصاحبه تلفنی آقای کوفمن نوشته است که "نباید سیاست در این موضوع دخیل باشد" و افزوده است که "آنها سیاست را با ورزش مخلوط کرده‌اند."

ظاهرا این مشکل به بخشی از قوانین تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ارتباط داشته که مقرر می‌کند شهروندان و موسسات آمریکایی حق ندارند در آمریکا از خدمات اتباع مقیم ایران استفاده کنند مگر اینکه پیشتر، مجوز لازم را کسب کرده باشند.

لزوم کسب مجوز

Image caption عادل برقعی کار خود را به عنوان تنیس باز آغاز کرد و به درجه داور نشان برنز و نقره رسید

نیویورک تایمز به نقل از سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نوشته است که تنیس اوپن ایالات متحده می‌توانست مجوز "واردات خدمات" یک داور ایرانی را تحت شرایط خاصی دریافت کند. از جمله این شرایط، ضرورت استفاده از "خارجیان دارای توانمندی‌های فوق‌العاده" از جمله "ورزشکاران و هنرمندان" است.

این نشریه همچنین اظهارات فرهاد علوی، از یک موسسه مشاوره حقوقی در آمریکا را نقل کرده که گفته است آقای برقعی می‌تواند از اداره کنترل دارایی‌های خارجی خواستار تجدید نظر در تصمیم شود و در صورت تسریع در رسیدگی به این شکایت، امکان دارد بتواند در مسابقات که روز دوشبنه آغاز می‌شود حضور یابد. این مسابقات دو هفته ادامه خواهد داشت.

به نوشته این نشریه، عادل برقعی، ۳۲ ساله، قبلا تنیس باز بوده و بعدها به داوری روی آورد و توانست درجه داوری نشان برنز و نشان نقره‌ای را کسب کند. وی تا کنون در کشورهایی مانند استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، هلند، لهستان، کانادا و بریتانیا فعالیت داشته است.

اواخر اردیبهشت سال جاری، برخی منابع خبری داخل ایران گزارش کردند که کمیته داوران فدراسیون جهانی، عادل برقعی را به عنوان سرداور رقابت‌های بین‌المللی فیوچرز در کره جنوبی انتخاب کرده است. همچنین، گزارش‌هایی از حضور این شهروند ایرانی به عنوان داور مسابقات تنیس در کانادا در برخی منابع خبری ایران نیز انتشار یافت.

به نوشته نیویورک تایمز، آقای باقری گفته است که درخواست او برای داوری مسابقات تنیس اوپن آمریکا، انگیزه مادی نداشته و افزوده است: "می‌خواهم در این مسابقات حضور داشته باشم و به رویای خود جامه عمل بپوشانم، مساله پول یا سیاست مطرح نیست، فقط تنیس مطرح است."

مطالب مرتبط