دومین مستند ساز ایرانی در سوریه کشته شد

اسماعیل حیدری
Image caption ظاهرا مراسم خاکسپاری اسماعیل حیدری و هادی باغبانی در یک روز بود اما گزارش خاکسپاری آقای حیدری بعدا منتشر شد

خبرگزاری های ایران از خاکسپاری دومین مستندساز ایرانی کشته شده در سوریه خبر داده‌اند.

بنابر گزارشها اسماعیل حیدری مستندسازی که طی چند روز اخیر در سوریه "به دست سلفی‌‌ ها" کشته شده، روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ مرداد) در زادگاهش آمل به خاک سپرده شد.

آقای حیدری دومین ایرانی است که در روزهای اخیر از وی به عنوان مستندسازی یاد می‌شود که در سوریه کشته شده است.

روز گذشته گزارش شد که هادی باغبانی، خبرنگار و مستندساز ایرانی هم "در درگیری‌های مناطق حاشیه‌ای دمشق توسط تروریست‌های تکفیری جبهه النصره" کشته است.

خبرگزاری مهر روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ مرداد) گزارش داده بود که جنازه این مستندساز روز چهارشنبه در تهران تشییع می‌شود و برای خاکسپاری به زادگاه او، بابلسر، انتقال می‌یابد.

گزارش دقیقی از چگونگی کشته شدن این دو ایرانی منتشر نشده است اما برخی منابع خبری گفته‌اند که هادی باغبانی روز دوشنبه کشته شده بود.

همچنین، مشخص نیست که این دو مستندساز از سوی کدام نهاد جمهوری اسلامی به سوریه اعزام شده بودند اما به نظر می‌رسد که آنها هنگام همراهی با نیروهای دولتی سوریه جان خود را از دست داده اند.

Image caption جنازه هادی باغبانی در تهران تشییع و برای خاکسپاری به زادگاهش بابلسر منتقل شد

خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد تشییع جنازه هادی باغبانی، گفت که این "بسیجی شهید" سی سال داشت و از او یک فرزند سه ساله باقی مانده است.

عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری مهر گفته که "مسئولیت شهادت این خبرنگار و مستند ساز ایرانی بر عهده کشورهایی است که با ارسال پول و سلاح برای گروههای مسلح سوری ، آنان را برای کشتار مردم سوریه و اتباع خارجی در این کشور تشویق می کنند."

برنامه ایران برای ساخت فیلم مستند

خبرگزاری فارس همچنین گفتگویی را با مرتضی شعبانی منتشر کرده که گفته است هادی باغبانی همراه با یک گروه سه نفره برای دومین بار به سوریه اعزام شده بود که در اطراف دمشق "گرفتار کمین تکفیری‌ها شد."

آقای شعبانی، که ظاهرا در زمینه فیلم‌سازی جنگ فعالیت داشته، افزوده است که طی دو سال گذشته، گروه‌های مختلف مستندساز برای "ثبت وقایع و جنایات سلفی‌ها" به سوریه اعزام شدند و تا کنون بیست و دو فیلم مستند در این زمینه تهیه کرده‌اند.

وی گفته است که در مورد نحوه کشته شدن هادی باغبانی اطلاعات چندانی در دست نیست اما در هفته‌های اخیر، نیروهای دولتی سوریه "پیروزی‌های پی در پی را به دست آوردند" و افزوده است که گروه سه نفره مستندساز ایرانی هم همراه با نیروهای پیشرو، در حال حرکت بود که هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، قرار بود هادی باغبانی و گروه همراه او ده روز در سوریه اقامت داشته باشند.

مرتضی شعبانی یادآور شده است که از زمان آغاز درگیری نظامی در سوریه، "گروه‌های مختلف روایت فتح" در مناطق درگیری حضور داشته‌اند و همیشه احتمال اسارت و کشته شدن آنها می‌رود.

وی از موارد دیگری مانند تیراندازی به سوی خودرو مستندسازان ایرانی و کشته شدن راننده یکی از این گروه‌ها هم خبر داده است.

مطالب مرتبط