پلیس ایران: در پنج ماه ۲۱۵ هزار کیلو مواد مخدر کشف کردیم

علی مویدی
Image caption فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران می گوید که میزان کشف مواد مخدر افزایش پیدا کرده است

سرتیپ علی مویدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران گفته که ماموران پلیس در پنج ماه اول امسال، ۲۱۵ تن (۲۱۵ هزار کیلو گرم) مواد مخدر کشف کرده اند که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش نشان می دهد.

آقای مویدی به خبرنگاران گفته که ۱۶۶ تن از این مواد تریاک بوده است و علاوه بر این نیز در پنج ماه اول سال نزدیک به یک تن مخدر صنعتی شیشه نیز کشف شده است.

یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که پلیس ایران روزانه حدود ۱۴۰۰ کیلو گرم مواد مخدر کشف می کند.

بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. مواد مخدر تولیدی در افغانستان عمدتا از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل و بخشی از آن نیز در داخل ایران مصرف می شود.

هر ساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می دانند.

پلیس ایران تلاش زیادی انجام داده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد.

از زمانی که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش سرنگون شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح‌های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است.

ایران با داشتن ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده است.

علاوه بر تریاک، در سال‌های اخیر مصرف مواد مخدر صنعتی نیز در ایران به شدت افزایش یافته و میزان مواد کشف شده توسط پلیس نیز حاکی از افزایش عرضه و مصرف این دسته از مواد مخدر است.

به گفته آقای مویدی ۱۷۲ "آشپزخانه تولید، جمع‌آوری و نگهداری مخدر شیشه" در پنج ماه اول سال کشف و منهدم شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، آمار انهدام کارگاه های تولید شیشه ۸۰ درصد افزایش داشته است.

Image caption پلیس مبارزه با مواد مخدر می گوید که بخش عمده ای از مواد مخدر کشف شده تریاک بوده است

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفته که نیروهای پلیس ایران در پنج ماه اول سال ۱۱۰۰ باند قاچاق مواد مخدر را کشف کرده‌اند.

بنابر گزارش پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران ۴۰ قاچاقچی مواد مخدر و هفت مامور نیروی انتظامی در درگیری با قاچاقچیان کشته و ۱۵ پلیس نیز زخمی شده اند.

کشف بزرگترین باند مواد مخدر

فرمانده پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران می‌گوید که با همکاری پلیس امارات یک باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر را با هفت تن مواد مخدر به دام انداخته است.

به گفته آقای مویدی در جریان این عملیات ده نفر نیز دستگیر شده اند و دارایی ها و اموال زیادی از اعضای این باند تا کنون کشف و ضبط شده است.

این فرمانده ارشد پلیس ایران می‌گوید که در جریان این عملیات یکی از رسانه ها "با نفوذ به حریم امنیتی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات" این خبر را منتشر کرده که باعث شده "کار اطلاعاتی و امنیتی ما خراب شده و اقدامات ما اثربخشی خود را از دست بدهد."

آقای مویدی از پیگیری قضایی این خبرگزاری خبر داده چون به گفته وی "اگر این خبر منتشر نمی‌شد، قطعا تعداد دستگیری‌های ما از این باند که افراد خارجی نیز در آن حضور داشتند، بیشتر بود."

مطالب مرتبط