رییس جمهور ایران کاربرد سلاح شیمیایی را محکوم کرد

حسن روحانی
Image caption آقای روحانی در سخنانش از حمله شیمیایی ابراز تاسف کرده است ولی هیچ اشاره ای به عاملان آن نکرده است

حسن روحانی رئیس جمهور ایران با ابراز نگرانی نسبت به شرایط منطقه گفته "شرایطی که امروز در سوریه حاکم شده و بسیاری از مردم بیگناه آن، آن هم توسط عوامل شیمیایی مصدوم یا شهید شده‌اند، تاسف‌بار است."

آقای روحانی گفته که "کاربرد سلاح شیمیایی کاملا و قویا محکوم است و دولت جمهوری اسلامی که خود قربانی سلاح‌های شیمیایی است به جامعه جهانی توجه می‌دهد که همه توان خود را برای جلوگیری از کاربرد این سلاح‌ها در همه جا به ویژه در سوریه به کار گیرد."

روز چهارشنبه ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) مخالفان حکومت سوریه نیروهای دولتی را به استفاده از گاز سمی سارین در جریان حمله به حومه دمشق متهم کردند.

اما دولت سوریه این حمله را به مخالفان نسبت داده و روسیه اعلام هم کرده است شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شورشیان مخالف دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی روز چهارشنبه در حومه دمشق، پایتخت بوده‌اند.

اشاره آقای روحانی در باره این که ایران قربانی سلاح های شیمیایی است، مربوط به جنگ ایران و عراق است. در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، ارتش عراق بارها از سلاح های شیمیایی نظیر گاز خردل علیه نیروهای ایرانی و مخالفان کرد خود استفاده کرد. در حمله شیمیایی به منطقه حلبچه در شمال غرب عراق در سال ١٩٨٨، پنج‌هزار نفر از کردهای آن کشور در جریان حمله شیمیایی جان خود را از دست دادند.

آقای روحانی گفته که "ناامنی‌ها و اقدامات تروریستی در لبنان و حمله هوایی رژیم اسرائیل در این شرایط به لبنان نه تنها محکوم است بلکه نشانه آن است که دشمنان توطئه بزرگی برای منطقه حساس خاورمیانه طراحی کرده‌اند."

روز گذشته ارتش اسرائیل اعلام کرد که منطقه‌ای را در بیست کیلومتری بیروت پایتخت لبنان بمباران کرده است.

رئیس جمهور ایران گفته که "این توطئه‌ها در سوریه و لبنان و مصر بیش از هر جای دیگر مشهود است و می‌دانیم بی‌ثباتی منطقه به ضرر منطقه و مسلمانان و تنها به سود اسرائیل خواهد بود."

آقای روحانی ابراز امیدواری کرده که "با هوشیاری مردم منطقه و تلاش کشورهایی که دلشان برای ثبات منطقه می‌تپد، در آینده نزدیک شاهد آرامش و ثبات در منطقه باشیم."

مطالب مرتبط