مرور روزنامه های صبح شنبه تهران - دوم شهریور

روزنامه های اول هفته ضمن انعکاس وسیع سخنان تازه هاشمی رفسنجانی درباره علت روی کارآمدن این دولت به مصایب دولت روحانی پرداخته اند

بمباران شیمیایی حومه دمشق و کشته شدگان در آن در صفحات اول روزنامه ها با عکس ها و گزارش های مفصل انعکاس دارد‫.

سلاح شیمیایی کار نظام بشار نیست

Image caption تیتر وعکس صفحه اول قانون

حسن هانی زاده در سرمقاله تهران امروز نوشته‫: حادثه دردناک استفاده از سلاح شیمیایی در منطقه الغوطه شرقی در حومه دمشق بار دیگر نگاه‌ها را متوجه سوریه کرد، اما این بار ظاهرا آمریکا وغرب برای دخالت جدی در این کشور سنا جدید را طراحی کرده است. گروه‌های تروریستی سوریه بلافاصله دولت این کشور را به استفاده گسترده از سلاح شیمیایی متهم کردند اما هیچ‌گونه دلیل قانع‌کننده‌ای در این خصوص ارائه ندادند. پرتاب سلاح شیمیایی همزمان با ورود هیات کارشناسی سازمان ملل برای بررسی نحوه کاربرد سلاح شیمیایی در منطقه خان العسل حلب صورت گرفت.

به نظر نویسنده این امر خود نشان می‌دهد که دولت سوریه هرگز نمی‌تواند نقشی در استفاده از سلاح شیمیایی داشته باشد زیرا به مصلحت نظام سوریه نیست که در شرایط فعلی از این نوع سلاح علیه مردم خود استفاده کند. موضوع استفاده از سلاح شیمیایی واتهام‌ زنی تروریست‌ها علیه دولت سوریه و فضا‌سازی رسانه‌های قطر وعربستان علیه نظام بشار اسد در چارچوب سناریوی جدید آمریکا وغرب برای ورود مستقیم به درگیری‌های داخلی سوریه قابل تجزیه وتحلیل است.

تهران امروز نوشته بحران داخلی سوریه اکنون وارد بیست و نهمین ماه خود شده آمریکا و غرب برای سرنگونی نظام بشار اسد یک سقف زمانی ۶ ماهه‌ای را تعیین کرده بودند اما با گذشت زمان ارتش و سوریه تجربه ارزنده‌ای در جنگ‌های شهری کسب کرد. کمک‌های خارجی هم تغییرقابل قبولی در وضعیت میدانی سوریه به‌وجود نیاورد. ارتش سوریه نیز به تجربه دریافته است که بدون تکیه بر امکانات بومی وسازماندهی یک نیروی مردمی نخواهد توانست در این جنگ نفس گیر داخلی پیروزی‌هایی به‌ دست‌آوردت

وزارت اطلاعات و نقد آسان از آن

محمد حسین مهرزاد دراعتماد نوشته شاید در تمام سال‌های اخیر، علوی تنها وزیر اطلاعاتی باشد که درباره مهم‌ترین مساله امنیت داخلی کشور اظهارنظر می‌کند و با اقبال انتقادهای رسانه‌ ای برخی افراد جریان اصولگرا مواجه می‌شود. انتقاد از وزیر اطلاعات به گونه‌ یک تابو بود. تابویی که البته محمود احمدی‌نژاد یک بار با انتقاد از وزیر وقت اطلاعات در جریان برخی بازداشت ها آن را شکست و یک بار هم در برابر آن شکست سختی خورد.

نویسنده به یاد آورده که مصلحی گاهی چنان اظهاراتی می‌کرد که روسای جمهور سابق هم در مظان اتهام‌های سنگینی قرار می‌گرفتند و جز چند صدای کوتاه و بریده کسی نمی‌خواست یا نمی‌توانست صریح و جدی او را به نقد و چالش بکشد. از این حیث اظهارات هفته گذشته سید محمود علوی درباره بازگشت ایرانیانی که پس از وقایع سال ۸۸ از کشور خارج شده‌اند یک استثنای تاریخی محسوب می‌شود.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

نویسنده نقد اعتماد تاکید کرده . اساسا نقد وزیر اطلاعات به لحاظ جایگاه حقوقی کار منتقدین داخلی آن هم نه در رسانه که در گعده‌های چند نفره بود. عده‌ ای هم که نسبت به تمامی مسوولان نظر مخالف داشته و دارند در این راه از وزیر اطلاعات انتقاد می‌کردند. اما امروز انتقادات به راحتی در رسانه جای خود را باز می‌کند و از قضا اصولگرایان نقد وزیر اطلاعات را انجام می‌دهند و اصلاح‌طلبان و میانه‌روها اظهارات او را نشانه‌ ای از تحقق وعده‌های حسن روحانی می‌دانند.

ولی الله شجاع پوریان هم در مقاله ای دربهار به همین موضوع پرداخته و نوشته‫: اگر مبنای کار و فعالیت وزارت اطلاعات از روز اول براساس رویکرد قانون اساسی برای حفظ حقوق شهروندی ایرانیان بود، طبیعتا باید این وزارتخانه، همین مسیر را می‌پیمود که امروز و بعد از انتخاب آقای علوی قرار است بپیماید.

وزیر جدید اطلاعات به‌ درستی فهمیده است که رویکرد بخشی از فعالان این وزارتخانه و سخت‌گیری‌ها یا تنگ‌نظری‌های بخشی از کارکنان وزارت اطلاعات هیچ مبنای حقوقی و شرعی ندارد. 

این نماینده سابق مجلس یادآوری کرده مهم‌ترین چالش وزارت اطلاعات برای جبران گذشته و ساختن آینده، نیروهای موازی هستند. در دوران مجلس ششم با قاطعیت با بدعتی به نام نیروهای موازی مبارزه کرد، اما پس از آن روزبه‌روز به تعداد و آزادی عمل نیروهای موازی افزوده شد. وزیر اطلاعات دولت جدید برای اجرای برنامه‌هایش باید مسئولان دیگر نهاد‌های موازی را قانع کند که تنها مرجع تصمیم‌گیری درباره مسائل امنیتی و اطلاعاتی کشور، وزارت اطلاعات است‫.

تحریم ها بدتر نشود

در ادامه گفتگوهایی که بر سر اقدامات نهادهای غیردولتی برای کاستن از بار تحریم های جهانی علیه ایران درگیر است پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته:در زمانی که عراق در اوج تحریم‌های فلج‌کننده قرار داشت، جنبش مدنی بین‌المللی بر ضد تحریم وجود داشت. جنبشی که خواستار آن بود تا جای ممکن جلوی خسارات انسانی تحریم‌ها را بر مردم عراق بگیرد. نتیجه این فعالیت‌ها منجر به آن شد که غذا و دارو از فهرست تحریمی بیرون آید؛ ولی همین مستثنی کردن غذا و دارو از فهرست تحریم، عامل کلیدی بود بر تداوم بلندمدت تحریم‌های غیر‌انسانی که تنها یکی از نتایج آن، کشته شدن حداقل صد هزار کودک بود.

نویسنده به فعالان سیاسی توجه داده : با این تجربه دردناک، گام برداشتن در استراتژی که به دنبال کاهش فشار‌ها تنها بر کالاهای ضروری مانند دارو باشد، استراتژی درستی در جهت تامین منافع ایرانیان نخواهد بود، بلکه می‌تواند در جهت عکس عمل کند. راهکار مناسب، مبارزه با تمامی وجوه تحریم است و باید با اصل آن به مخالفت برخاست؛

هفته دولت و انتقادها از دولت‌ها

در حالی که یک هفته از آغاز کار وزیران تازه نگذشته است ، روزنامه کیهان هر روز بر سهم انتقادهای خود می افزاید. این روزنامه امروز در چند نوشته کوتاه و بلند به انتقاد از دولت حسن روحانی و اشارات کنایه آمیز بدان پرداخته. اولین انتقاد این روزنامه به تشکیل کمیته ای در هیات دولت برای تعیین استانداران تازه است که قرار شده با حضور معاون اول رییس جمهور، علی یونسی معاون سیاسی و امنیتی رییس جمهور و وزیر کشور برپا شود در حالی که به نظر کیهان این محدود کردن اختیارات وزیر کشور است.

ایراد اصلی کیهان به حضور علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی است که به نوشته این روزنامه عملا دو وزارت خانه اطلاعات و کشور را زیر نظر گرفته است و این تکرار وضعیتی است که در زمان احمدی نژاد درباره رییس دفتر وی وجود داشت

نکته گیری دیگر کیهان از اعضای تازه دولت وقتی است که در مراسم معارفه اسحق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در ضمن سخنرانی دو بار به اشتباه نام محمد خاتمی را به عنوان رییس دولت بر زبان آورده و به همین دلیل این روزنامه نوشته شما جهانگیری وزیر صنایع دولت اصلاحات و از افرادی است که همزمان به کارگزاران و حزب مشارکت نزدیک است. او در انتخابات اخیر قصد نامزدی داشت که به خاطر ثبت‌نام هاشمی منصرف شد و به ستاد انتخاباتی وی پیوست.

محمد علی وکیلی درابتکار با اشاره به این که این هفته هفته دولت است نوشته اگر چه دولت یازدهم هم زمان کوتاهی است که فرمان اداره کشور را به دست گرفته است و انتظار گزارش عملکرد

زود هنگام است ولی آثار آن در بخش‌های مختلف نمایان است و مردم همچنان امیدوار به تدبیر دولتمردان یازدهم می‌باشند. آنچه این روزها موجب امیدآفرینی و دلخوشی مردم شده است ایمان به تدبیر در دولت کنونی است

Image caption کارتون علی کاشی از مردم سالاری

نویسنده اشاره کرده که مردم در نتیجه مشکلات اقتصادی در نهایت فشار و تنگنا می‌باشند. ولی امیددارند که دولت کنونی در پرتو تدبیر گرفتار تصمیمات لحظه ای نشوند و دیگر شاهد بازی دولتمردان با آمارهای غلط نباشند. آن چیزی که مشکلات زندگی مردم را دو چندان می‌کرد و احساس فقر را در جامعه بیش از واقعیت‌ها دامن می‌زد فاصله آمارهای رسمی با واقعیت زندگی مردم بود. آمار سازی‌ها نه فقط مسئله را حل نمی‌کند که اعتماد عمومی را نیز تضعیف می‌کند.

در نهایت مقاله ابتکار اضافه کرده اگر تدبیر رویکرد دولت در تصمیمات باشد این دولت به دولت فرصت ساز شهرت خواهد یافت. اگر رویکرد دولت در اداره کشور افزایش منابع درآمدی و بهره وری در کار باشد به سرعت اسب چموش مشکلات از پای درخواهد آمد. ولی اگر همچنان مردم با دولت هزینه ساز روبرو باشند آنگاه امید‌ها به یاس تبدیل خواهد شد

خطر تجاوز به خط عابر پیاده

پوریا عالمی در ستون از هر نظر بی ضررشرق سخن رییس پلیس راهنماپی را نقل کرده که از طرح تشدید برخورد با تجاوز به گذرگاه عابر پیاده گفته‫.

این طنزنویس افزوده‫: الان خیلی خوب شده است. فقط به گذرگاه عابر پیاده تجاوز می‌کنند آن قدیم‌ها که اینطوری نبود؛ در تهران قدیم، بین عابر و پیاده و گذرگاه فرقی قایل نبودند.

دیالوگ

- آقای دکتر، ما تنهایی جایی که با خیال راحت رفت‌وآمد می‌کردیم، خط عابر پیاده بود که متاسفانه گویا به خط عابر پیاده هم تجاوز می‌شود.

- خب از پل عابر پیاده استفاده کن.

- بَه. همین هفته پیش از همساده ما رو روی پل عابر پیاده زورگیریی کردند. کلا پل عابر‌پیاده بعد از ساعت ۱۰ شب قبلا به‌عنوان «تله زورگیری» به‌صورت غیررسمی افتتاح شده بود.

دیالوگ ۲

- فرزند گلم الان کجایی؟

- مامانی روی خط عابر پیاده سر کوچه هستم. دارم میام خونه.

- خاک به سرم. مراقب خودت بااااااش. جیــــــــــغ. تالاپ. (صدای غش کردن)

ارشاد دریا و کرانه اش

مسعود مرعشی در ستون سفیدنمایی بهار با اشاره به طرح سالم‌سازی دریا نوشته قرار است گشت ارشاد به سواحل و دریا هم تسری پیدا کند. از این پس دریابانان با مصادیق بدحجابی و بدپوششی در سطح دریا و شناورهای تفریحی برخورد می‌کنند. در همین زمینه تعدادی جت اسکی هم برای این موضوع اختصاص داده شده. در سفیدنمایی امروز می‌خواهیم پیش‌بینی کنیم چه شرایطی از این پس در دریا وجود خواهد داشت.

سیاست جذب حداکثری برای جای دیگری است، بنابراین مسافران باید از پوشیدن لباس‌های جذب جدا خودداری کنند. . گرمای کنار دریا فرصتی است که نباید با بدپوششی تبدیل به تهدید شود. گرمای کنار دریا فقط به درد تبخیر آب و در نتیجه شکل‌گیری ابر می‌خورد. ماهیگیران مرد نباید برای ماهی‌های جنس مخالف تور بیندازند، مگر در شرایط اضطرار.

واژه «ساحل» افراد را به یاد سواحل «آنتالیا» و «جزایر آدالار» در کشور (قبلا دوست، بعدا متخاصم و فعلا بلاتکلیف) ترکیه می‌اندازد. بهتر است واژه‌ای مانند «کناره» به جای «ساحل» پیشنهاد بدهند. آن هم نه هر کناره‌ای، قشنگ مشخص باشد کنار چه کسی و با چه شرایطی!

از آنجایی که دریای غم ساحل ندارد و باید ملت گشاده‌رویی پیشه کرده و پارو بزنند، در اسرع وقت باید «ساحل‌زدایی» از سایر دریا‌ها صورت گیرد تا افراد مراجعه‌کننده، همین‌طور هی پارو بزنند و وقت نکنند به چیزهای دیگر فکر کنند. کوسه‌ها حق ندارند خانم‌ها را بخورند. فقط باید آقایان را بخورند. آقایان غریق‌نجات باید با پوشش کامل در محل حاضر شوند. در صورت نیاز به نجات هر یک از غُرقا (غرق‌شده‌ها) ناجیان غریق باید حداقل با عرقگیر و پیژامه وارد آب شوند.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق