احمد شهید: پس از انتخاب روحانی به بهبود حقوق بشر در ایران خوش‌بینم

Image caption احمد شهید روز جمعه با بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه کرد

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر ایران، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت پس از رسیدن حسن روحانی به ریاست‌جمهوری در ایران، نسبت به بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران خوشبین است.

او گفت "آقای روحانی با توجه به واقعیت‌های موجود ایران بهترین بوده" و از اینکه آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود به مسائل حقوق بشری توجه کرده اظهار خرسندی کرد.

آقای شهید گفت: "هر چند که تغییرات مثلا ۱۸۰ درجه ای در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در ایران ایجاد نشده اما فضای کلی در این کشور نشانگر شفافیت و تعامل بیشتر است" و اظهار امیدواری کرد که در چنین فضایی امکان دیدارش از ایران فراهم شود.

احمد شهید از سال ٢٠١١ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران انتخاب شده است.

جمهوری اسلامی تعیین یک گزارشگر ویژه را اقدامی سیاسی می‌داند و گزارش‌های آقای شهید را رد کرده است. جمهوری اسلامی تاکنون به احمد شهید اجازه دیدار از ایران را نداده است.

آقای شهید گفت پس از به قدرت رسیدن حسن روحانی "در مجموع نظرات و صداهایی که از طرف محافل دولتی ایران به گوش می‌رسد کاملا دلگرم کننده است، با وجود این وضع در عمل فرق می‌کند."

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت تاکنون دو نامه به حسن روحانی نوشته است، پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات و پس از آغاز رسمی ریاست‌جمهوری او. آقای شهید در این نامه‌ها نگرانی‌هایی را که درباره مسائل حقوق بشری در ایران وجود دارد شرح داده و خواهان بازدید از ایران شده است.

آقای شهید گفت: "برای اولین نامه من انتظار پاسخی نداشتم چون او هنوز رئیس جمهوری نشده بود، برای دومی هم هنوز خیلی زود است که من جواب رسمی بگیرم اما با توجه به نشانه‌های موجود این احساس را دارم که در ماه‌های آینده شاهد همکاری بیشتری از طرف مقام‌های ایران خواهم بود."

او گفت می‌تواند بدون دیدار از ایران نیز گزارش‌های خود را تهیه کند اما با این حال افزود: "دیدار از ایران کمک بیشتری به انجام وظیفه‌ام می‌کند، همانطور که در نهایت کمک بیشتری هم به مقام‌های ایران خواهد کرد."

او اظهار داشت: "من فکر می کنم مقام‌های ایران به تدریج درک خواهند کرد که همکاری با گزارشگران حقوق بشر بیشتر به نفع خودشان خواهد بود، نه مانع شدن از کار آنها."

مطالب مرتبط