بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳ شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود خبر از حضور هیات دولت بر مزار بنیادگذار جمهوری اسلامی داده اند و با چاپ عکس هایی از سلطان قابوس پادشاه عمان از حضور وی در تهران و اولین میهمان خارجی رییس جمهور جدید نوشته اند.

مقالاتی در تشریح وضعیت اقتصادی کشور، اثر تحریم ها و لزوم گفتگو با آمریکا از دیگر مطالب این شماره روزنامه هاست.

سفر سلطان عمان، مذاکره ایران و آمریکا

Image caption گزارش و سوال صفحه اول ابتکار

قاسم محب علی در مقاله ای در بهاردرباره سفر سلطان قابوس و رابطه عمان و ایران نوشته با توجه به سابقه رابطه متقابل ایران- عمان و عمان- آمریکا می‌توان حدس زد که سفر سلطان عمان به ایران به این منظور باشد که این کشور پس از این به جای ایفای نقش واسط در رابطه ایران و آمریکا، نقش میزبان مذاکرات این دو کشور را ایفا کند. از این رو می‌توان امیدوار بود سفر اخیر سلطان قابوس به ایران نیز در راستای ایفای همین نقش واسط و حمایت‌گر عمان در قبال ایران باشد. نویسنده یادآوری کرده: بخش عمده تحریم‌هایی که تا امروز علیه ایران وضع شده است، به منظور وادار کردن ایران به نشستن بر سر میز مذاکره است و تحریم‌ها که حاصل تصمیمی سیاسی است، باید منتظر ماند و دید که چگونه پس از آغاز به کار دولت جدید تغییر می‌کند.

داود هرمیداس باورند نیز در مقاله ای در آرمان نوشته اصلی اساسی در منشور سازمان ملل، مذاکره برای رفع اختلافات است. با توجه به این اصل باید گفت مشکلاتی طی سال‌های گذشته در کشور ما رخ داده که این تحریم‌ها با محوریت آمریکا انجام می‌شود. بهتر است آمریکا با پذیرش قاعده بازی با حاصل جمع مثبت فضای گفت‌وگو را برای حل مسائل فراهم کند، ما نیز باید بدانیم گفت‌وگو با طرف‌های درجه دو در این تحریم‌ها نمی‌تواند چندان کارساز باشد.

این استاد دانشگاه ابراز نظر کرده: وقتی مذاکره و قاعده اصلی مذاکره را نپذیریم به هدفی که مدنظر داریم نخواهیم رسید ولی نباید فراموش کرد که در یک رابطه دوجانبه گروه‌هایی در داخل کشورها حضور دارند که منافعشان را مقاصدی غیر از مذاکره می‌بینند و هدفشان به نوعی استمرار وضع موجود است و هر گامی را در جهت ممانعت از پیشرفت انجام می‌دهند. این جریان‌های تندرو وجود دشمن را لازم می‌دانند.

به نوشته مقاله آرمان: اسرائیل بزرگ‌ترین نگرانی که بیان می‌کند بحث سلاح هسته‌ای ایران است و وقتی مسائل از طریق دیپلماتیک حل شود این رژیم دیگر بهانه‌ای نخواهد داشت و توجهی به حرف‌هایش نخواهد شد اما تصمیم‌گیرندگان اصلی و کسانی که مسئولیت دارند باید تصمیم صحیح و در چارچوب منافع ملی بگیرند. منافع ملی فرآیندی مافوق مسائل جناحی است؛ بنابر این وقتی مردم ایران براساس خواست خودشان برای حل مشکلات دولتی پیگیر را روی کار می‌آورند یعنی اینکه جامعه نیز مشکلات را لمس کرده و خواهان مذاکره برای حل این مسائل است.

اگر حسنی مبارک زودتر می دانست

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته حسنی مبارک که روزگاری در هیات یک قهرمان بر شانه های مردمان کشورش قدم به کاخ ریاست جمهوری گذاشت، سه دهه از جلد آن قهرمان بیرون نیامد. فکر می‌کرد که بهتر از همه می‌اندیشد و بهتر از همه عمل می‌کند و مردمی که او را به ریاست رسانده اند باید توده ای بی شکل باشند که با اشاره انگشتش به راست بروند و با تکان ابرویش به چپ در غلطند.

به نوشته این مقاله مبارک فرصتی پیدا کرد تا پس از سه دهه بخشی از وضعیت مخالفانش را تجربه کند. طی چند ماه از یک رئیس جمهور مغرور به متهمی بدل شد که بسیاری از مردم کشورش در پشت در دادگاه خواستار اعدامش شده بودند.او اما در دادگاه محاکمه شداما او سه روز پیش و در دهه نهم عمر خود از آن طرف میله‌ها به این طرف کوچ کرد تا وضعیتی جدید را تجربه کند؛ آزادی.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که: مبارک اکنون از آزادی چه می‌داند ؟اگر می‌توانست تنها اندکی از حس و حال کنونی را در سه دهه گذشته تجربه کند آیا شمار زندانیان کشورش کمتر نبود ؟ آیا سلول‌های انفرادی ساختمان زندان‌های کشورش وسیع تر نبود ؟ یا آیا اصلاً بود؟ او اکنون به نمایندگی از همه ستم پیشه گان تاریخ حسی را تجربه کرده که اگر دیکتاتور‌ها می‌توانستند از تحولات جهان درس بگیرند، می‌توانست سرنوشت آنان را تغییر دهد.

جایگاه وزارت اطلاعات

صادق زیباکلام در مقاله ای درشرقنوشته جایگاه وزارت اطلاعات، یکی از موضوعات بسیار حساس در ساختار سیاسی نظام ماست. در یک نگاه کلی وزارت اطلاعات، مسوولیت امنیت داخلی و خارجی کشور را برعهده دارد. اما بعد از این تعریف کلی و عام، مساله مهم آن است که اولا حدود و ثغور این امنیت تا کجاست، ثانیا مرز حساس و دقیق میان آنچه به عنوان امنیت و قلمرو امنیتی تعریف می‌شود آیا بر عهده خود مسوولان «وزارت» است یا مجلس یا قوای دیگری. آنچه مسلم است -و تقریبا هر نظام سیاسی درخصوص تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی خود آن را لحاظ می‌کند- مساله پاسخگویی و پاسخگوبودن دستگاه‌های امنیتی به یک نهاد بالاتر و مافوق است. ثانیا اینکه به‌هرحال، هرقدر هم که حدود مرزهای وزارت اطلاعات گسترده باشد، عملکرد آن در نهایت باید در چارچوب قوانین و مقررات صورت گرفته و ضابطه‌مند باشد.

این استاد دانشگاه در مقاله خود اشاره کرده اصل دیگر بی طرفی این دستگاه است نوشته در دوران تصدی اصولگرایان بالاخص در دوران دولت دوم آقای احمدی‌نژاد فرض اصلاح طلبان بر آن بود که این اصول کلی رعایت می‌شوند. با اینکه کم نبودند مواردی که عملکرد نهادهای امنیتی از جمله «وزارت»، اما و اگرهایی برجا می‌گذاشت.

Image caption تیتر و عکس شرق درباره مصاحبه با فائزه هاشمی

مقاله شرق در نهایت تاکید کرده اما اصولگرایان درست برعکس اصلاح طلبان، هنوز وزیر اطلاعات در صندلی وزارتش مستقر نشده، سعی دارند گربه را پای حجله از پای درآورند! چنان که کلام اول وزیر، بلافاصله مورد اعتراض برخی اصولگرایان قرار گرفت. از جمله حجت‌الاسلام مهدی طائب موضع‌گیری کرد. هم نسبت به اصل نظر وزیر اطلاعات واکنش نشان داد و هم محتوای آن را به‌زعم خودش، سخنی «عبث و غیرلازم» دانست.

باز هم یارانه ها

علی دینی ترکمانی در مقاله ای در صفحه اقتصادی شرق نوشته پرداخت یارانه نقدی به تمامی گروه‌های درآمدی جامعه، ناسازگار با هدفمندسازی پرداخت‌های بلاعوض است. وقتی یارانه نقدی به همه افراد جامعه پرداخت می‌شود، هیچ تفاوتی با یارانه قیمتی از منظر دایره شمول وجود ندارد و بنابراین با اصل عدالت اجتماعی ناسازگار است. بنابراین، این پرداخت‌ها را باید به سوی گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر رهاسازی قیمت‌ها هدف‌گذاری کرد.

به نوشته این اقتصاددان عادلانه و منصفانه است که بودجه تخصیص‌یافته به پرداخت یارانه نقدی در اختیار گروه‌های آسیب‌پذیر قرار بگیرد. با ثابت‌گرفتن این بودجه، بدیهی است که با کاهش ‌درصدی از گیرندگان یارانه نقدی می‌توان مبلغ بیشتری به افراد باقیمانده پرداخت کرد و مانع از افت قدرت‌خرید واقعی آنان شد. اگر نسبت کل جمعیت سه دهک بالایی به‌کل جمعیت شهری و روستایی را تقریبا ۲۰ درصد در نظر بگیریم در این‌صورت با لحاظ تقریبا ۷۳ میلیون گیرنده یارانه نقدی، انتظار می‌رود که ۶/۱۴‌میلیون نفر از فهرست گیرندگان یارانه حذف شوند.

مطابق محاسبه نویسنده مقاله: در این‌صورت، در طول یک‌سال تقریبا هفت‌هزارو ۹۰۰میلیاردتومان از این محل صرفه‌جویی می‌شود که قابل پرداخت به گروه‌های آسیب‌پذیرتر است. اگر هم یارانه این گروه‌ها افزایش پیدا نکند، این مبلغ می‌تواند به تقویت نظام تامین اجتماعی اختصاص پیدا کند.

وعده های شیرین دولت قبلی

مهدی نصرتی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مجموعه دستگاه‌های دولتی این روزها در موقعیت سرنوشت‌سازی قرار دارند و پس از استقرار وزرا، نگاه جامعه و بدنه کارشناسی دستگاه‌ها به تغییر و تحولات در سطح مدیران ارشد و میانی این دستگاه‌ها است. در دولت‌های قبلی، اولویت‌ها و رویه‌هایی به طور ناگفته و نانوشته در سرلوحه کار قرار داشت که به نظر می‌رسد دیگر نیازی نباشد در دولت فعلی ملاک انتخاب مدیران باشد و توجه ویژه به منشور اخلاقی ریاست‌جمهوری، لزوم جایگزینی این گونه مدیران را ضروری‌تر می‌سازد.

Image caption کارتون سعید نوروزی، شرق

نویسنده اولویت های غیرلازم را چنین فهرست کرده است: بی‌اثر نشان دادن تحریم‌ها و ارائه آمارهای درخشان که باعث شده تا دولت قبلی انبوهی از وعده‌های نامحقق را به ارث گذاشته است. ریشه این وعده‌ها ممکن است «عدم توجه به شعور جامعه» باشد، «ساده‌انگاری مسائل» یا سیاست «از این ستون به آن ستون فرج است».

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت به انبوه مصوبات و دستورالعمل‌ها اشاره کرده و این که : آن همه فعالیت برای پرکار نشان دادن دولت: مکاتبات متعدد، سفرها و بازدیدهای فراوان، همایش‌های پرهزینه و رنگارنگ و حتی تعدد تماس‌های تلفنی از دید برخی مدیران، جزو معیارهای موفقیت محسوب می‌شود؛ در حالی که وقتی فعالیت‌ها زیاد باشد و نتایج ناچیز، شاید بتوان نتیجه گرفت که کارها غلط و غیراصولی تعریف شده‌اند.

شهرداری تهران سمت سیاسی نیست

بهار در مقاله ای به قلم فواد صادقی نوشته: از ۱۰ سال قبل تاکنون شهروندان تهرانی شهردارانی را تجربه کرده‌اند که سودای ریاست‌جمهوری دارند، محمود احمدی‌نژاد که در سال ۱۳۸۲ و پس از ناکامی‌های پی‌درپی اصولگرایان در دوران اصلاحات سکان‌دار شهرداری تهران شد، از ماه‌های نخست خیز آرام به سمت ریاست‌جمهوری را آغاز کرد و صداوسیما و رسانه‌های اصولگرا کوچک‌ترین حرکت وی را به بزرگ‌ترین نحو ممکن انعکاس می‌دادند به نوعی که در آن سال‌ها، افتتاح پروژه فراملی و وسیع عسلویه وزارت نفت در صداوسیما نقش بسیار کمرنگ‌تری از افتتاح پله برقی میدان هفتم‌تیر تهران توسط احمدی‌نژاد داشت.

نویسنده اشاره کرده به پرداخت پول به مداحان و هیات‌ها در آستانه انتخابات، بخشیدن عوارض و حقوق شهرداری به صورتی بی‌سابقه و تعطیل کردن پروژه‌های سنگین و هزینه بر شهرداری از جمله این اقدامات بود و بعد از پرداختن به دوران هشت ساله شهرداری باقر قالیباف به این جا رسیده که: امروز هم که برخی به‌عنوان گزینه‌های شهرداری تهران در رسانه‌ها مطرح شده‌اند که سابقه نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را دارند این احتمال وجود دارد که کابوس‌های گذشته شهروندان تهرانی تکرار شود.

در پایان مقاله بهار آمده: شهرداری تهران سمتی غیرسیاسی است که جنبه غالب آن عمرانی و فنی و جنبه دوم فرهنگی و اجتماعی است بنابراین قرار گرفتن فردی سیاسی که سودای ریاست‌جمهوری دارد در شهرداری تهران انتخابی است که تنها نتیجه آن تحمیل هزینه‌های این احساس تکلیف به شهروندان مظلوم تهرانی است که ۱۰ سال است به دلیل این احساس تکلیف از ضعف سیستم حمل‌ونقل عمومی در تهران رنج می‌برند.

تقلب در برنامه زنده

اعتماد در گزارش کوتاهی نوشته در پشت‌صحنه برنامه‌های صدا و سیما اتفاقاتی رخ می‌دهد که مخاطبان از آنها اطلاعی ندارند. روز جمعه در شبکه یک سیما مناظره‌یی بین تعدادی از فعالان سیاسی و رسانه‌یی از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب برگزار شد اما عکس‌هایی که از این برنامه منتشر شد که نشان داد نتیجه‌یی که توسط این برنامه درباره راه پیدا کردن دو نفر از شرکت‌کنندگان در مناظره به مرحله بعدی اعلام شد، با واقعیت انطباق نداشت.

این روزنامه با چاپ عکسی از پشت صحنه برنامه نوشته: بر اساس عکس‌ها الیاس حضرتی و محمدرضا خباز در نظرسنجی مردمی بالاترین رتبه را داشتند اما ظاهرا صدا و سیما ترجیح داد به جای نظر مخاطبان، نظر خود را ملاک انتخابش قرار دهد و دیگران را انتخاب شده اعلام دارد.

به نوشته اعتماد: در برنامه هفته قبل چند بار نتایج نظرسنجی پخش شد ولی دیروز حتی نتایج نهایی هم نشان داده نشد... وقتی مجری برنامه هم از عوامل پشت صحنه پرسید می‌شه نتایج رو نشون بدید با او مخالفت شد. شاهد این ادعا هم عکس بالا!

حرفی نزنیم که

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته محمدجواد لاریجانی چند سالی است که کمتر از قبل سخن می‌گوید ...ولی در عوض سخن می‌گویدها! مثلا ذر هفده اردیبهشت سال ۸۹ گفت حیف است که رئیس‌جمهوری فقط دو دوره است چون عملکرد احمدی‌نژاد در این دوره بهتر از دوره قبل بوده است. در آبان سال بعدش گفت‫:من هنوز به ایشان بسیار علاقه دارم و معتقدم احمدی‌نژاد یک کپی اصلی دارد و یک کپی زیراکسی؛ کپی اصلی همان است که هست و همان است که باید باشد.

به نوشته این مقاله جواد لاریجانی در سیزده آذر سال ۹۱ گفت ما نباید انتقادی از دولت احمدی‌نژاد و عملکرد آن داشته باشیم زیر این چیزی است که اصلاح‌طلبان به دنبال آن هستند. و در شهریور امسال که همین دیروز باشد افزود‫:عملکرد احمدی‌نژاد به‌خصوص در یک سال و نیم و دو سال آخر که اقتصاد را به‌طور کامل رها کرده و از صبح تا غروب دنبال این بود که زیر بغل آقای مشایی را بگیرد و وی را معرفی کند و کار مملکت تنها معرفی‌کردن آقای مشایی شده بود، ضربه بزرگی به مملکت و به‌خصوص به رضایت مردم زد.

ستون طنز مردم سالاری در نهایت افزوده: لطفا از ما نخواهید که نتیجه‌ای منطقی بگیریم! ما هنوز در کف این هستیم که فرق کپی اصلی با کپی زیراکسی چیست تا بتوانیم سخن سال ۹۰ این برادر را ترجمه کنیم، آن وقت شما انتظار دارید بگوییم چطوری کسی می‌تواند این قدر منطقی هم تاسف بخورد که احمدی‌نژاد چرا فقط دو دوره رئیس‌جمهور است، و هم بگوید که عملکرد وی ضربه بزرگی به مملکت زده است.

کارتون روز

Image caption کارتون احمد عربانی، بهار

مطالب مرتبط