مجوز اولین مرکز ترک الکل در تهران صادر شد

در حالیکه وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد به مراکز درمان اختصاصی برای سوء مصرف الکل نیازی نداریم، فرید براتی سده، مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور امروز یک شنبه سوم شهریورماه اعلام کرد که مجوز تاسیس نخستین مرکز ترک الکل در تهران صادر شده است.

به گفته آقای براتی سده، این مجوز به صورت پایلوت صادر شده و تا زمانی که شرایط و نتایج فعالیت این مرکز بررسی شود، مجوز دیگری صادر نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت که تا امروز تنها به درخواست وزیر کشور مجوز مراکز ترک الکل صادر نشده بود و مجوز این مراکز به پزشکان و متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می‌شود.

بنا به گفته این مسئول بهزیستی، قرار نیست که مجوز مرکز ترک الکل به کمپ‌های ترک اعتیاد ارائه شود. افراد نیازمند برای ترک از ۲۵ روز تا یک ماه در این مرکز بستری می‌شوند.

آقای براتی سده با اشاره به آمار نیرو انتظامی که حدود ۲۰۰ هزار نفر الکلی در ایران وجود دارد گفت: خدمات روانشناختی برای ترک مصرف کنندگان الکل بسیار مهم است و باید بخشی از خدمات در مراکز ترک الکل پیش بینی شود، اما در بیمارستان‌های عمومی خدمات روانشناختی در این زمینه وجود ندارد.

این در حالی است عباسعلی ناصحی، مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت دیروز با تاکید بر اینکه نیازی به چنین مراکزی در ایران نیست گفت: "در کشور ما به لحاظ شرعی و قانونی، مصرف الکل پذیرفته شده نیست و به همین دلیل اگر درمانگاه اختصاصی به این منظور تاسیس شود، علاقه‌مندان به درمان به این مراکز مراجعه نخواهند کرد؛ چرا که در این صورت شناسایی می‌شوند و از این موضوع ابا دارند."

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر اعلام کرده بود که "سالانه حدود ۸۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی به ارزش ۷۳۰ میلیون دلار وارد ایران می‌شود". به گفته اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، "پلیس تنها ۲۵ درصد از این قاچاق را می‌تواند کشف کند."

علاوه بر ورود مشروبات قاچاق به ایران، تولید خانگی این مشروبات نیز رایج است که در برخی موارد، به علت عدم مهارت تهیه کنندگان، باعث مسمومیت و مرگ مصرف کنندگان شده است.

آمار متناقضی از تعداد افرادی که جان خود را در اثر مصرف الکل در ایران از دست می‌دهند منتشر شده است اما هر از گاهی اخباری مبنی بر مسمومیت یا مرگ تعدادی از ایرانیان به دلیل سوء مصرف الکل منتشر می‌شود.

سال گذشته برخی مقامات دولتی نسبت به کاهش سن مصرف الکل به ۲۰ سال هشدار دادند.

پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی در جمهوری اسلامی کاملا ممنوع و استفاده از آن جرم اعلام شد.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷، "هر فردی مشروبات الکلی را بسازد، بخرد و بفروشد یا حمل و نگهداری کند، به شش ماه تا یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) همان کالا محکوم می‌‌شود."

مطالب مرتبط