حسن روحانی با پادشاه عمان دیدار کرد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، امروز یک شنبه سوم شهریورماه با سلطان قابوس، پادشاه عمان به عنوان اولین مهمان خارجی خود دیدار کرد.سلطان قابوس با استقبال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، امروز وارد تهران شد.

پادشاه عمان در راس هیئتی بلند پایه از وزرا و مقامات عمان به تهران سفر کرده و قرار است در طول سفر خود با حسن روحانی و علی خامنه‌ای رهبر ایران ملاقات و در خصوص موضوعات دوجانبه و مسائل مهم منطقه ای گفتگو کند.

آقای روحانی با تاکید بر جایگاه عمان در روابط با ایران اعلام کرد:جمهوری اسلامی ایران علاقمند است روابط خود را با کشور عمان در بخشهای مختلف به ویژه تجاری، اقتصادی تحکیم بخشد.

پیشتر، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به سفر پادشاه عمان گفته "ما خبر نداریم سلطان عمان حامل پیامی باشند اما آمادگی داریم با ایشان در موضوعات مختلفی که ایشان علاقه مند به طرح آن هستند بحث کنیم و موضوعاتی هم هست که ما علاقه مند به طرح آن هستیم."

آقای ظریف همچنین افزود آنچه در دستور کار سفر سلطان عمان قرار دارد موضوعات مورد علاقه دو کشور، روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای و بین المللی است و "ما خبر دیگری از موضوعات نداریم."

سفر سلطان قابوس به تهران، سومین دیدار او از ایران است. اولین دیدار او در دوره محمدرضا شاه پهلوی و دومین سفرش به تهران اندک زمانی بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸ بوده است.

آخرین دیدار سلطان قابوس از ایران در زمانی انجام شد، که تهران صحنه اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود که آقای احمدی نژاد پیروز آن معرفی شده بود.

مهمترین وجه رابطه دیپلماتیک ایران و عمان در سه دهه اخیر را می توان در نقشی تعریف کرد که عمان در طول این دوره به عنوان میانجی میان ایران و کشورهای غربی ایفا کرده است.

پس از تعطیلی سفارتخانه های ایران و بریتانیا در تهران و لندن در پی حمله 'نیروهای بسیجی' به دو مجتمع سفارت بریتانیا در تهران، دولت عمان حفاظت از منافع ایران در بریتانیا را بر عهده گرفت.

همچنین نصرالله تاجیک، دیپلمات سابق ایرانی که در بریتانیا تحت نظر پلیس بود، پس از شش سال با میانجیگری عمان توانست به ایران بازگردد.

مطالب مرتبط