معاون آمریکایی دبیرکل سازمان ملل با ظریف در تهران دیدار کرد

ظریف و فلتمن
Image caption جفری فلتمن از دیپلمات‌های باسابقه آمریکا است

جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد که یک دیپلمات برجسته آمریکایی است، در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

رسانه های ایران می گویند که معاون دبیرکل سازمان ملل برای دیدار با مقام های جمهوری اسلامی ایران پیرامون تحولات سوریه، مصر و لبنان و در راس هیئتی از سازمان ملل، به تهران سفر کرده است.

آقای فلتمن در سال های اخیر مدتی معاون وزير خارجه آمریکا و زمانی هم سفیر کشورش در لبنان بوده است.

جزئیات چندانی از محتوای دیدار دو طرف منتشر نشده اما رسانه های ایران می گویند در جریان این دیدار، وزیر امور خارجه ایران گفته است که "تنها راه‌حل بحران سوریه راهکار سیاسی است و ایران برای همکاری کامل با سازمان ملل متحد در پیگیری این روند آمادگی دارد.

او گفته ایران با به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی "از سوی هر کس و جریانی مخالف است."

بر اساس گزارش رسانه های ایران، آقای فلتمن هم ضرورت پیگیری راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه را تایید و بر حمایت سازمان ملل متحد از حضور کلیه کشورهای کلیدی در روند حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران تاکید کرده است.

سفر معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل به تهران در ادامه دیدارهای او از چند کشور خاورمیانه است.

دیدار آقای فلتمن با مقام های ایرانی در تهران، پس از وقوع یک حمله "شیمیایی" در حومه دمشق انجام شده که احتمال مداخله نظامی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه در سوریه را قوت بخشیده است.

مقام های نظامی ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای حامی حکومت بشار اسد در سوریه، نسبت به "عواقب" هرگونه اقدام نظامی خارجی در این کشور هشدار داده اند.

عامل حمله شیمیایی اخیر هنوز مشخص نشده و حکومت سوریه موافقت کرده تا امنیت بازرسان سازمان ملل را تامین کند و به آنان اجازه داده تا از محل وقوع حمله بازدید کنند.

آقای فلتمن به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل، شهریور (اوت) سال گذشته هم همراه بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل برای شرکت در اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد، به تهران سفر کرده بود و همراه آقای بان در ملاقات با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی شرکت داشت.

مطالب مرتبط