انتشار روایتی جدید از سخنان جنجالی احمدی نژاد در سال ۱۳۹۰

احمدی نژاد و خامنه ای
Image caption آقای احمدی نژاد در مواجهه با نگرانی آیت الله خامنه ای راجع به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ گفته است که می خواهد برای تاثیرگذاری بر نتایج، به انجام رفتاری "انتحاری" در جریان مناظره ها بپردازد

مطابق روایت منتشر شده در یک سایت نزدیک به غلامحسین الهام، سخنگوی ریاست جمهوری ایران در زمان محمود احمدی نژاد، آیت الله خامنه ای پیش از انتخابات ۱۳۸۸ امید زیادی به پیروزی آقای احمدی نژاد نداشته است.

سایت " نکات پرس"، در چهارچوب مجموعه گزارش هایی در دفاع از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد، نوشته رهبر ایران پیش از انتخابات چهار سال قبل، پیش بینی خوش بینانه رئیس جمهور وقت در مورد نتیجه انتخابات را قبول نکرده بود.

این سایت از قول آقای احمدی نژاد نوشته است: "محضر رهبری عزیز رسیدم و به ایشان گفتم آقا ان‌شاءالله رای ما بیشتر است، انقلاب برنده است و ما پیروز انتخابات هستیم. آقا فرمودند: چطور این حرف را می‌زنید؟ گفتم چون در متن مردم هستم. گفتند: این حرف قابل قبول نیست، من هم در متن مردم هستم."

نقل قولی که اخیرا در سایت نزدیک به آقای الهام منتشر شده، روایتی کمابیش متفاوت از گزارش خبرسازی است که در نیمه مرداد ۱۳۹۰، از سخنان رئیس جمهور سابق در جمع تعدادی از اعضای ستادهای انتخاباتی خود انتشار یافت و از سوی آقای احمدی نژاد یا نزدیکانش تکذیب نشد.

به نوشته نکات پرس، محمود احمدی نژاد در گفتگویی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بار هبر جمهوری اسلامی داشته در واکنش به نگرانی او راجع به نتایج انتخابات گفته است: "شما ناراحت نباشید، تازه مناظره‌ها هم هست، انتحاری می‌زنم به خط." وی پاسخ رهبر ایران را این گونه نقل کرده است: "آقا فرمودند بسیار خوب ولی مواظب باشید تند نشوید."

آقای احمدی نژاد در جریان مناظره های تلویزیونی قبل از انتخابات ۱۳۸۸، اتهامات غیرمنتظره ای را علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و تعدادی دیگر از سیاستمداران ایرانی وارد کرد. آقای رفسنجانی بعدا خواستار پاسخگویی به اتهامات رئیس جمهور وقت در تلویزیون در روزهای پیش از انتخابات شد، ولی درخواست او مورد موافقت مسئولان این رسانه قرار نگرفت.

یک هفته پس از آن انتخابات، رهبر جمهوری اسلامی اتهامات مالی مطرح شده در جریان مناظره ها علیه اکبر هاشمی رفسنجانی را مردود دانست ولی تاکید کرد که در موضوعات مورد اختلاف میان آقای رفسنجانی و آقای احمدی نژاد، "نظر وی به نظر رئیس جمهور نزدیک‌تر است".

"خود را آماده تبریک به موسوی کرده بودند"

به نوشته نکات پرس، سایت نزدیک به غلامحسین الهام، آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنرانی سال ۱۳۹۰، با متهم کردن عده ای از اصولگرایان به کمک به "جریان مخالف" در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم، افزوده است: "برخی خودشان را آماده تبریک به طرف مقابل (میرحسین موسوی) کرده بودند."

رئیس دولت دهم گفته است: "حتی یکی از این آقایان به ظاهر اصولگرا نامه نوشته بود به رهبری که فلانی (میرحسین موسوی) چون رأی می‌آورد، باید خودمان را برای کار کردن با آنها آماده کنیم."

آقای احمدی نژاد دو نفر از معاونان وزارت اطلاعات در زمان وزارت غلامحسین محسنی اژه ای را نیز به "همراهی با جریان فتنه" متهم کرده و گفته وقتی خواستار برکناری این دو نفر شده، آقای محسنی اژه ای پاسخ داده است: "من تکلیف خودم را از جای دیگری می‌گیرم."

وی افزوده است که وزات اطلاعات در زمان آقای اژه ای "به جای اینکه روی براندازان تمرکز کند روی دولت و تیم دولت تمرکز کرده بود".

محمود احمدی نژاد مدت کوتاهی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ غلامحسین محسنی اژه ای را از وزارت اطلاعات برکنار کرد.