بررسی روزنامه های صبح تهران؛پنجشنبه ۷ شهریور

بحران سوریه و احتمال حمله نظامی به آن کشور در روزنامه‌های امروز صبح تهران انعکاس وسیعی دارد؛ البته به استثنای جریان‌های تندرو اغلب روزنامه‌های مستقل انتظار دارند که دولت ایران در مورد سوریه حساب‌شده رفتار کند.

جنجال بر سر اقدامات محمود احمدی‌نژاد آنهم در روزی که حسن روحانی در مجلس مشغول انجام مراسم سوگند ریاست جمهوری بود، موضوعی است که توجه روزنامه‌نگاران را به خود جلب کرده است.

دشمن را آرام نگذارید!

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ کشورهای عربستان سعودی، ترکیه، اردن و قطر از جمله کشورهایی هستند که به طور رسمی حضور خود را در ائتلاف نظامی علیه سوریه اعلام کرده‌اند.

بنابراین مراکز نظامی و استراتژیک این کشورها نیز می‌تواند در صورت وقوع جنگ در فهرست اهداف حمله نظامی سوریه قرار گیرد و بدیهی است که اسرائیل به عنوان پایگاه نظامی آمریکا در منطقه جایگاه ویژه‌ای برای حمله خواهد داشت.

مدیرمسئول کیهان از پایگاه هسته‌ای تل‌آویو، دومین شهر پرجمعیت اسرائیل، چند فرودگاه و برخی از دیگر مراکز استراتژیک آن کشور به عنوان اهدافی نام می‌برد که حکومت سوریه باید در صورت وقوع جنگ به آنها حمله کند.

آقای شریعتمداری همچنین با اشاره به توان موشکی سوریه نوشته است که باید مراکز و تاسیسات نظامی، پادگان‌ها، فرودگاه‌ها و دیگر نقاط استراتژیک کشورهای منطقه و متحد آمریکا در جنگ احتمالی، هدف این موشک‌ها قرار بگیرند.

در این میان به اعتقاد نویسنده سرمقاله کیهان حمله به تاسیسات نفتی و بنادر عربستان سعودی و نفتکش‌های حامل نفت آن کشور در خلیج فارس یکی از اهداف به تعبیر او "دفاع مشروع" سوریه است.

نوشداروی سهراب، پیش از مرگ

نادر کریمی‌جونی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که با شدت یافتن تخاصم میان سوریه و غرب، آتش منازعه دامن اقتصاد جهانی را هم گرفت و از دیروز صبح واکنش هیجانی بازارهای داخلی و خارجی به رویدادهای سوریه و تشدید احتمال وقوع حمله به آن کشور مشاهده شد.

البته روند گذشته نشان می‌داد که بالاخره روزی این بحران به اوج خواهد رسید و قدرت‌های جهانی را به طور جدی درگیر خواهد ساخت، با این حال جمهوری اسلامی ایران ترجیح داد تا تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد سوری‌ها بچیند و از دمشق در برابر قدرت‌های بزرگ تمام‌قد حمایت کند.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله، با وجود تلاش ایران برای جلوگیری از وقوع حمله به سوریه، این حمله محتوم به نظر می‌آید و گام اول برای ایجاد جنگی تمام عیار علیه سوریه و سقوط حکومت بشار اسد خواهد بود.

در این صورت سبد دمشق با تخم‌مرغ‌هایی که ایران در آن چیده است، نابود خواهد شد، با این همه اکنون هم زمان برای اضافه کردن برخی واقع‌نگری‌هایی که بر پایه منافع ایران باید به دیپلماسی کشور اضافه شود، دیر نشده است، اما اگر این فرصت بگذرد شاید واقع‌نگری امروز به آرزو و ای‌کاش تبدیل شود؛ نوشدارویی که بعد از مرگ سهراب واصل می‌شود.

ایران با موضوع سوریه حساب شده برخورد کند

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در روزنامه قانون نوشته است؛ با شروع درگیری‌ها در سوریه و تداوم این بحران، آمریکا تمام تلاشش را به کار بست تا مسئله سوریه را به یک پدیده بین‌المللی تبدیل کند که موفق هم شد.

به اعتقاد نویسنده با وجودی که روسیه از ابتدای امر پشت بشار اسد درآمده بود اما سوریه امروز نوعی دلسردی را از جانب آن کشور شاهد است. زیرا روسیه نشان داده که هیچگاه برای دوستان و متحدانش خودش را به خطر نخواهد انداخت.

آقای بیگدلی نقش پیکارجویان حزب‌الله را هم چندان جدی نمی‌داند چرا که هیچ نیرویی قرار نیست وارد سوریه شود، اما مسئله بسیار مهم‌تر این که سوریه، پلی است میان ایران و حزب‌الله و اگر این پل شکسته شود، ممکن است موقعیت حزب‌الله هم به مخاطره بیفتد. لذا در صورت هرگونه جنگ احتمالی و تداوم آن، ایران باید با احتیاط و حساب‌شده با موضوع برخورد کند و خویشتن‌دار باشد، چرا که کوچک‌ترین اقدامی، بهانه‌های لازم را به غرب و آمریکا برای برخورد با ایران خواهد داد.

۱۶۰ میلیارد ریال را پس می‌دهیم

روزنامه بهار در گزارشی نوشته است؛ "پول را برداشتیم اما فقط قرض بود و به زودی برمی‌گردانیم." این قول حمیدرضا بقایی در کنار مطالبی است که از برداشت ۱۶۰ میلیارد ریال دولت سابق به حساب دانشگاهی که نام احمدی‌نژاد را یدک می‌کشد، خبر می‌دهد.

این گزارش حاکیست، اضافه شدن پسوند "سابق" در کنار دولت‌های نهم و دهم باعث نشده که دولت سابق همچنان جنجال‌برانگیز نباشد، هنوز چند روز از جنجال کمک ۱۶ میلیاردی دولت سابق به دانشگاه تازه تاسیس خود نگذشته که یک منبع آگاه اسنادی را در اختیار سایت انتخاب قرار داده که نشان می‌دهد مناطق آزاد نیز مبلغ ۱۵ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان به حساب دانشگاه ایرانیان واریز کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده که برداشت پول از حساب نهاد ریاست جمهوری که سرگرم برگزاری مراسم تحلیف بود در حالی اتفاق افتاده که پیشتر اخباری منتشر شد مبنی بر این که هدایای خارجی روسای جمهوری متعلق به نهاد ریاست جمهوری از ساختمان سعدآباد خارج شده و به ساختمان لادن در نارمک منتقل شده است.

دانشگاه و موزه

موضوع اعطای کمک مالی به دانشگاه ایرانیان و انتقال هدایای ریاست جمهوری سابق به ساختمان آقای احمدی‌نژاد در خیابان نارمک موضوعی است که بهمن کشاورز، حقوقدان در سرمقاله روزنامه آرمان به آن از زوایای مختلف پرداخته است.

آقای کشاورز نوشته است که اولا آن چه به ریاست جمهور سابق یا روسای پیشین جمهور تقدیم شده است به اعتبار سمت ایشان به عنوان رئیس جمهور است و نه به لحاظ شخص ایشان. اشیایی از این قبیل اموال عمومی و مایملک مردم و کشور محسوب می‌شود و علت قرار دادن آنها در موزه نیز این است که قابل دسترسی برای همه مردم باشد.

در مورد کمک‌های مالی میلیاردی به دانشگاه آقای احمدی‌نژاد هم این حقوقدان معتقد است که پرداخت وجه به یک دانشگاه در شرف تاسیس که هنوز تکلیف آن مشخص نیست قابل توجیه به نظر نمی‌رسد.

در پایان سرمقاله، آقای کشاورز یادآور شده که نهادهای مختلف نظارتی که اینک از ماوقع آگاه شده‌اند، مکلف به تحقیق و بررسی فوری و جدی هستند.

نظام پاسخگویی را سامان دهیم

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که محمدباقر نوبخت در حالی قبای سخنگویی دولت را بر تن می‌کند که این قبا، سرنوشت‌های متفاوتی را برای اسلاف او در این سمت؛ عباس امیرانتظام، بهزاد نبوی، احمد توکلی، عطاءالله مهاجرانی، عبدالله رمضان‌زاده و غلامحسین الهام به دنبال داشته است.

در کنار نگاهی کوتاه به شرح حال سخنگوهای پیشین، جواد دلیری، سردبیر این روزنامه هم در یادداشتی نوشته که چه خوب و موثر خواهد بود اگر دکتر نوبخت جلسات مداوم هفتگی با خبرنگاران را از هر طیف و رسانه‌ای احیا کند.

شورای اطلاع‌رسانی را یکپارچه کند و نظام پاسخگویی در تمام وزارتخانه‌ها را سامان دهد، میان پاسخگویی و اطلاع‌رسانی تفاوت قائل باشد و از اطلاع‌رسانی شفاف، صادقانه و صحیح حمایت کند.

به اعتقاد آقای دلیری، سخنگوی جدید دولت راه سخت اما شیرینی پیش رو دارد، او رسانه را می‌شناسد، زبان مردم را می‌فهمد و نگاه دولت را می‌داند.